Odpieluchowanie dziecka, czyli odzwyczajenie go od używania pieluszki i nauczenie korzystania z nocnika w odpowiednim momencie stanowi ważny krok w nabywaniu samodzielności. Większość maluchów pod kątem fizjologicznym jest na to gotowa przy końcu 2. roku życia. Dzieci w tym wieku często potrzebują jednak jeszcze trochę czasu, by poznać i oswoić się nową formą załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Ten artykuł może posłużyć ci jako przewodnik, który pozwoli rozpoznać dobry moment, żeby odpieluchować dziecko i podpowie, jak to zrobić.
Dziecko – też człowiek – i bywa, że nie ma ochoty na jedzenie, coś mu nie smakuje lub po prostu nie jest głodne. Jeśli do takich sytuacji dochodzi notorycznie, zazwyczaj pojawiają się określenia takie jak niejadek, wybredny, rozpieszczony, źle przyzwyczajony. Tymczasem, jeśli dziecko nagminnie odmawia jedzenia lub też chętnie je wyłącznie określone produkty, może to być oznaką wybiórczości pokarmowej. Czym jest wybiórczość pokarmowa, jak ją rozpoznać i jak pomóc dziecku w jej pokonaniu?
Grymaszenie przy jedzeniu, niechęć do próbowania nowych smaków, odmawianie posiłków – wielu rodziców zna takie zachowania ze strony swoich pociech i, co oczywiste, w wielu wzbudzają one niepokój. Czy słusznie? I tak, i nie. Neofobia żywieniowa to dość powszechne zjawisko. Czym się charakteryzuje, jak ją rozpoznać i pomóc dziecku ją pokonać?
Kiedy dziecko skończy roczek, uczy się niezależności i chętnie zaczyna ją manifestować – również podczas jedzenia posiłków. Dotychczasowa otwartość malucha na nowe wyzwania kulinarne stopniowo mija, a fizjologicznie rozpoczyna się faza kapryszenia. Chociaż może być to dla Ciebie trudne, w tym okresie życia dziecka to zupełnie naturalne. Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby sobie z tym poradzić.
Jeśli pozwolisz dziecku, by samo jadło i pomagało Ci w przygotowaniu posiłków, będzie to służyć rozwojowi umiejętności motorycznych i dalszej nauce samodzielności malucha.
Jest wiele sposobów, by zachęcić malucha do próbowania nowych warzyw. A najlepsza metoda – to przyzwyczajanie go do różnorodności warzywnych smaków od samego początku.
Umiejętności w zakresie jedzenia, nabyte w ciągu pierwszych dwóch lat nadal są przez dziecko doskonalone, co bardzo wyraźnie odbija się w sposobie artykulacji.
W zapomnienie odchodzi bezbronny Maluszek, a na jego miejsce wkracza samodzielne, sprawne ruchowo, mówiące i towarzyskie dziecko.
Bądź wzorem dla dziecka i sama dbaj o zdrową dietę. Zaufaj intuicji swojego dziecka, pozwól by samodzielnie odkrywało świat smaków i aromatów. Jeśli nawet niektóre zachcianki malucha wydadzą Ci się dziwne, pozwól mu eksperymentować i np. samodzielnie przyrządzać kanapki.
Posiłki podawane na drugie śniadanie i podwieczorek odgrywają także swoją rolę w diecie dziecka! W żywieniu dzieci karmionych piersią, korzystne jest wprowadzanie od 2 do 3 posiłków uzupełniających dla dzieci w wieku 6. – 8. miesiąca życia i 3-4 posiłków pomiędzy 9., a 24. miesiącem z dodatkowymi przekąskami (od 1 do 2 dziennie dla dzieci w wieku ok. 12 miesięcy). Np. miękkie kawałki owoców, chleba czy ciasta przygotowanego w domu. Dowiedz się, po jakie sięgać aby wybierać świadomie te, które są wartościowe.
Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie młodej mamy.
Sprawdź przepisy