BoboVita-9-12-Miesiecy.png

Artykuły i porady (9-12 miesięcy)

Mimo że dieta dziecka po 9. miesiącu życia jest już urozmaicona, to nadal należy ją rozszerzać o kolejne produkty stałe i zapoznawać malucha z nowymi smakami, teksturami i konsystencjami. Warto pamiętać, że w diecie dziecka nie może zabraknąć posiłków bogatych w niezbędne substancje odżywcze, bowiem jego organizm nadal intensywnie się rozwija.

Artykuły i porady (9-12 miesięcy)

  • Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych (rola warzyw w diecie)

    W pierwszych latach życia Twoje dziecko intensywnie się rozwija, a Ty możesz wspierać ten proces na wiele sposobów, m.in. dbając o jego odpowiednią dietę. To, jakie nawyki żywieniowe wykształcisz u niemowlęcia, może mieć wpływ na jego sposób odżywania się w przyszłości. Dowiedz się, jak zachęcić maluszka do jedzenia warzyw, aby chętniej sięgał po nie w dorosłym życiu.

  • Jakich składników odżywczych potrzebuje niemowlę w wieku 9-12 miesięcy?

    Chociaż pod koniec 1. roku życia niemowlę wydaje się już takie samodzielne, wciąż znacznie różni się od starszych członków rodziny. Tak samo różnią się jego potrzeby żywieniowe, dlatego dieta maluszka powinna być odpowiednio zbilansowana i dopasowana do jego wieku oraz umiejętności. W drugim półroczu życia rozpoczęliście rozszerzanie diety, ponieważ mleko mamy nie pokrywało już w pełni zapotrzebowania młodego organizmu na ważne składniki odżywcze. Witaminy, węglowodany, tłuszcze to tylko niektóre z nich. Dowiedz się, jak komponować prawidłową dietę niemowlęcia.

  • Dieta 10-miesięcznego niemowlęcia – jak wprowadzać kolejne posiłki?

    Niemowlę wciąż intensywnie się rozwija, doskonali wcześniej nabyte umiejętności i zdobywa nowe. W jego jadłospisie obecny jest już szereg różnorodnych produktów – warzyw, owoców, kasz, mięsa, ryb czy jaj. Choć układ pokarmowy malucha pracuje coraz sprawniej, 10-miesięczne niemowlę nadal poznaje wrażenia związane z jedzeniem stałych posiłków.

  • Gluten w diecie niemowlęcia – czy należy się go obawiać?

    Gluten to mieszanina białek roślinnych występujących w ziarnach niektórych zbóż (np. pszenicy, żyta, jęczmienia czy pszenżyta). Składnik ten występuje w kaszce mannie czy kaszkach wielozbożowych.

  • Urozmaicanie diety niemowlaka w wieku 9-12 miesięcy – jak wprowadzać kolejne pokarmy?

    Twoje dziecko poznało i zaakceptowało już smak pierwszych warzyw, chętnie zjada owoce i kaszki, a posiłki z mięsem i rybą na stałe zagościły w jego jadłospisie. Koniec 1. roku życia to dalszy ciąg Waszej kulinarnej przygody z różnorodnymi smakami. Dowiedz się, co podawać niemowlęciu, aby kształtować u niego prawidłowe nawyki żywieniowe na przyszłość.

  • Dziecko w podróży - jak żywić maluszka na wyjeździe?

    Planujesz pierwszy, a może kolejny już wyjazd z maluszkiem? Bez względu na to, która to już Wasza wspólna wycieczka, a także jak daleko jedziecie, planując wakacje, musisz przemyśleć, co podasz niemowlęciu, kiedy zgłodnieje. Dowiedz się, jak i czym karmić malucha w podróży oraz jak wybrać żywność, która będzie dla niego odpowiednia.

  • Siatki centylowe - wszystko co powinnaś o nich wiedzieć

    Siatki centylowe w sposób graficzny (za pomocą wykresów) przedstawiają wartości statystyczne. Dzięki nim rodzice mogą sprawdzić, czy ich maluch ma odpowiedni wzrost, masę ciała i obwód główki na każdym etapie jego rozwoju. Na prawidłowy rozwój maluszka wpływa wiele czynników – jednym z nich jest dieta dopasowana do potrzeb dojrzewającego organizmu. Jak komponować jadłospis niemowlęcia, aby wspierał jego prawidłowy rozwój?

  • Wyzwania żywieniowe w okresie 9-12 miesięcy

    W 9. miesiącu życia maluch staje się bardziej sprawny manualnie i potrafi przekładać drobne przedmioty z jednej rączki do drugiej. Coraz lepiej udaje mu się też chwytać małe przedmioty między kciuk a palec wskazujący. Te umiejętności przydadzą się w nauce samodzielnego jedzenia. Podpowiadamy, co może jeść 9-miesięczne dziecko.

  • Wyzwania rozwojowe w okresie 9-12 miesięcy

    Twój maluszek dopiero co się urodził, a już niedługo zdmuchnie swoją pierwszą urodzinową świeczkę. To właśnie w tej wyjątkowej chwili przestanie być niemowlęciem, a stanie się małym dzieckiem. Zanim to jednak nastąpi, maluszek opanuje kolejne nowe umiejętności, a Ty możesz i powinnaś go w tym wspierać. Dowiedz się, jak.

  • Ocena sposobu żywienia i stanu odżywiania niemowląt w wieku 6 i 12 miesięcy

    Czy niemowlęta i małe dzieci (6 i 12 miesięcy) w Polsce są odżywiane prawidłowo?

Książka kucharska

Książka kucharska karmiącej mamy

Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie młodej mamy.

Sprawdź przepisy
Zboza-Czy-wiesz-ze.png

Czy wiesz że...

Wszystkie surowce w posiłkach BoboVita spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, aby w pełni odpowiadać na szczególne potrzeby żywieniowe wrażliwego organizmu dziecka w pierwszych latach życia. porady i produkty wysokiej jakości.

Sprawdź nas!

Zapytaj doradcę BoboVita

Masz pytania dotyczące żywienia i rozwoju Twojego dziecka lub produktów BoboVita? Porozmawiaj z naszymi doradcami.

Zapytaj doradcę BoboVita

Rozszerzanie diety dziecka

Do codziennego jadłospisu dziecka w wieku 9-12 miesięcy należy wprowadzać kolejne produkty stałe. Dzięki temu maluch może poznawać nowe smaki i w prawidłowy sposób kształtować swoje nawyki żywieniowe. To bardzo ważne, ponieważ od tego zależy sposób odżywiania w kolejnych latach i dorosłym życiu. W związku z intensywnym rozwojem dziecka codzienna dieta powinna podążać za zmieniającymi się potrzebami żywieniowymi. Maluch nadal może być karmiony piersią, jednak naturalny pokarm jest już niewystarczający. Dlatego jadłospis 9-miesięcznego i starszego dziecka powinien być urozmaicony. Tylko prawidłowo zbilansowana dieta jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.

Zapoznaj się z poradami ekspertów – dowiedz się, jak powinien wyglądać jadłospis 9-miesięcznego dziecka karmionego piersią, z jakich produktów komponować jadłospis 12-miesięcznego dziecka oraz w jaki sposób wprowadzać kolejne posiłki uzupełniające.