Zapalenie dziąseł u dzieci pojawia się typowo jako skutek gromadzenia się płytki nazębnej (rodzaju bogatego w bakterie nalotu), a następnie tworzenia się z niej kamienia nazębnego. Przyczyną może być również ząbkowanie. Objawy stanu zapalnego obejmują przede wszystkim zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie z dziąseł, którym często towarzyszy znaczny dyskomfort. Co pomoże na zapalenie dziąseł u dzieci? Czy da się zapobiegać pojawieniu się tego problemu? Sprawdź!
Co znajdziesz w tym artykule:
Czym jest zapalenie dziąseł?
Zapalenie dziąseł jest stanem chorobowym przyzębia, typowo wywołanym przez bakterie tworzące płytkę nazębną. Związane jest z podrażnieniem, zaczerwienieniem, obrzękiem, a często również krwawieniem tkanek osłaniających wyrostki zębodołowe.
Prawdopodobieństwo pojawienia się zapalenia dziąseł jest największe w wieku dojrzewania. W tym okresie, m.in. na skutek zmian hormonalnych, dochodzi do zwiększonego gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego, których obecność przy braku odpowiednich zabiegów higienicznych prowadzi do rozwoju zapalenia dziąseł.
Warto wspomnieć także o innych okresach wieku dziecięcego, kiedy ryzyko pojawienia się stanu zapalnego jest szczególnie wysokie. U niemowlaka w 2. półroczu życia, u rocznego dziecka i 2-latka mamy do czynienia z wyrzynaniem się pierwszych zębów. W okresie między 5.-6. a 13. rokiem życia dochodzi natomiast do wymiany zębów mlecznych na stałe. Te procesy mogą powodować objawy zapalenia dziąseł wynikające z oddziaływania czynników mechanicznych.
Przyczyny rozwoju zapalenia dziąseł u dziecka
Nagromadzenie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego uznaje się za najczęstszą przyczynę zapalenia dziąseł. Proces rozwoju stanu zapalnego w takim przypadku można opisać następująco:
- Na początku dochodzi do odkładania płytki nazębnej, czyli tworzącego się stale na zębach przezroczystego biofilmu (nalotu), który składa się przede wszystkim z substancji zawartych w ślinie (m.in. węglowodanów) oraz bakterii. Płytkę nazębną można usunąć metodami mechanicznymi, np. za pomocą szczotkowania czy nitkowania zębów.
- Jeśli nie pozbędziemy się w pełni płytki nazębnej, po kilkudziesięciu godzinach od czasu jej utworzenia rozpocznie się proces odkładania na biofilmie obecnych w ślinie substancji mineralnych. W ten sposób powstaje kamień nazębny, który jest już znacznie trudniejszy do usunięcia i wymaga profesjonalnego czyszczenia przez dentystę.
- Z czasem obecność bakterii w obrębie płytki nazębnej i kamienia nazębnego prowadzi do coraz silniejszego podrażniania dziąseł. Po pewnym czasie zaczynają być widoczne objawy zapalenia dziąseł.
Zjawisko najszybszego odkładania się płytki nazębnej obserwuje się przede wszystkim u dzieci w wieku od 8 do 12 lat, natomiast związane z nim zapalenie dziąseł stwierdza się najczęściej u nastolatków w przedziale wiekowym 14-16 lat. Ze względu na wpływ czynników hormonalnych, stan zapalny u osób w okresie dojrzewania może rozwijać się nawet przy niewielkiej ilości złogów na zębach.
Z inną sytuacją mamy do czynienia u dzieci w okresie ząbkowania oraz wymiany zębów mlecznych na stałe. Stan zapalny wywołany jest wtedy przez mechaniczne napieranie zębów na błonę śluzową dziąseł.
Do rozwoju zapalenia dziąseł u dzieci może przyczyniać się wiele czynników, włączając w to:
- Wady zgryzu, które prowadzą do trudności w dokładnym czyszczeniu niektórych zębów,
- Dieta nieadekwatna do zapotrzebowania organizmu na ważne składniki pokarmowe, np. witaminę C,
- Stany obniżonej odporności organizmu,
- Suchość w jamie ustnej,
- Niektóre choroby zakaźne, w tym wirusowe i grzybicze,
- Czynniki genetyczne,
- Przyjmowanie niektórych leków,
- Częste spożywanie cukrów, w szczególności w postaci płynnej,
- Leczenie ortodontyczne (obecność aparatu może czasowo zwiększać podatność na zapalenie zębów, ale długoterminowo zmniejsza ryzyko tego problemu ze względu na korekcję wad zgryzu, które mogą utrudniać utrzymywanie higieny),
- Ustny tor oddychania.
Objawy zapalenia dziąseł u dziecka
Objawy zapalenia dziąseł u dziecka mogą obejmować:
- Zaczerwienienie dziąseł (przyjmują one kolor jaskrawoczerwony, ciemnoczerwony lub siny zamiast jasnoróżowego),
- Obrzęk dziąseł,
- Odczuwanie bólu w okolicy dziąseł,
- Krwawienie podczas szczotkowania czy nitkowania zębów lub podczas spożywania żywności o twardej konsystencji,
- Nadwrażliwość na ciepło i zimno,
- Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.
W czasie, gdy pojawia się stan zapalny związany z ząbkowaniem, często dodatkowo mamy do czynienia z podwyższeniem temperatury ciała dziecka. Gorączka zwykle nie jest wyższa niż 38-38,5°C.
Jak leczyć zapalenie dziąseł u dziecka?
Leczenie zapalenia dziąseł u dziecka powinna poprzedzać diagnostyka, która pozwoli ustalić przyczynę tego stanu. W większości przypadków podstawową metodą eliminowania stanu zapalnego jest usunięcie kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym. Czasami istnieje potrzeba dodatkowego zastosowania leków przeciwzapalnych lub antybiotyków (dotyczy to tylko zaawansowanych zmian).
Domowe sposoby na zapalenie dziąseł u dziecka obejmują przede wszystkim działania mające na celu dbałość o higienę jamy ustnej, czyli regularne i dokładne szczotkowanie oraz nitkowanie zębów. Pomóc może także stosowanie płynów antybakteryjnych do higieny jamy ustnej.
Jak długo może trwać zapalenie dziąseł u dziecka?
Trudno jest określić przeciętny czas utrzymywania się stanu zapalnego dziąseł. Jego obecność zależy głównie od oddziaływania czynników, które wywołują zapalenie - czy to mechanicznego napieranie zęba przy jego wyrzynaniu się, czy obecności bogatego w bakterie kamienia nazębnego.
Przy ząbkowaniu widoczny stan zapalny obserwuje się najczęściej przez kilka dni (zwykle do około tygodnia). Przy przewlekłym zapaleniu dziąseł wywołanym obecnością bogatego w bakterie kamienia nazębnego, wizyta u stomatologa i zabieg czyszczenia zębów ze złogów (skaling) jest niezbędny, by problem ustąpił. W tym przypadku okres trwania zapalenia dziąseł warunkuje przede wszystkim czas, po którym udamy się z dzieckiem do dentysty.
Powikłania związane z zapaleniem dziąseł u dzieci
Przedłużający się stan zapalny dziąseł związany z nagromadzeniem płytki i kamienia nazębnego prowadzi do pojawienia się problemów z paradontozą i uszkodzeniem struktur, które utrzymują ząb w swoim położeniu. W zaawansowanym stadium zęby mogą zacząć się chwiać, a nawet wypadać.
W przypadku nasilonego stanu zapalanego czasami obserwuje się rozwój ropnia na dziąśle. Jest to zmiana wyglądająca jak niewielki pęcherzyk, z którego może sączyć się wydzielina. Najczęściej jej obecność wiąże się z nasilonymi dolegliwościami bólowymi. Wymaga pilnej wizyty u dentysty i podjęcia leczenia.
Zapobieganie zapaleniu dziąseł u dziecka
Profilaktyka zapalenia dziąseł u dziecka opiera się przede wszystkim na dbaniu o higienę jamy ustnej. Należy o niej pamiętać już od momentu pojawienia się pierwszego zęba.
W przypadku niemowląt i małych dzieci zastosuj poniższe rekomendacje:
- Szczotkuj wszystkie zęby dziecka niewielkimi okrężnymi ruchami z użyciem bardzo małej ilości odpowiedniej do wieku pasty zawierającej fluor, co najmniej 2 razy dziennie (w tym raz wieczorem, przed snem). Najłatwiej myć zęby malucha sadzając go sobie na kolanach, z tyłem jego głowy przy klatce piersiowej. Możesz usiąść przed lustrem, żeby lepiej widzieć cały proces.
- Nie musisz wypłukiwać jamy ustnej malucha po umyciu zębów pastą. Powoduje to ograniczenie ochronnego działania fluoru. Po zakończeniu szczotkowania dziecko może po prostu wypluć nadmiar śliny z pastą.
- Rozpocznij nitkowanie zębów malucha, kiedy pojawią się u niego 2 stykające się ze sobą zęby (czyli w wieku mniej więcej 2-3 lat).
- Zabierz dziecko na pierwszą wizytę do dentysty, gdy osiągnie 6.-12. miesiąc życia – najlepiej w sytuacji, gdy w jego jamie ustnej nie dzieje się nic niepokojącego. Dzięki temu maluch zapozna się i oswoi z nowym środowiskiem w sposób, który nie będzie dla niego nadmiernie stresujący. Przy okazji stomatolog przeprowadzi kontrolę stanu uzębienia i błony śluzowej dziecka, by upewnić się, że występują żadne problemy.
- U dzieci w wieku około 3 lat zaleca się rozpoczęcie wykonywania fluoryzacji zębów w gabinetach dentystycznych. Najlepiej przeprowadzać ją 2 razy w roku.
Dziecko w wieku około 7 lat powinno potrafić już samodzielnie myć zęby, choć warto nadal sprawdzać, czy robi to wystarczająco dokładnie i długo (można nastawiać czasomierz na 2 minuty jako wyznacznik odpowiedniej długości czasu szczotkowania).
Bardzo ważnym działaniem pozwalającym unikać utrzymywania się stanu zapalnego dziąseł u starszych dzieci jest wykonywanie w miarę potrzeb zabiegów usuwania nagromadzonego kamienia nazębnego (skalingu).
Warto wziąć także pod uwagę, że w profilaktyce zapalenia dziąseł duże znaczenie ma unikanie spożywania płynów bogatych w cukry, w tym soków owocowych i napojów słodzonych. Nie należy ich podawać w ogóle niemowlętom w 1. roku życia. W przypadku starszych dzieci zaleca ograniczenie ilości słodkich płynów w diecie oraz unikanie ich picia poza porą posiłków. Małym dzieciom nie należy podawać bogatych w cukry napojów w butelkach ani kubkach niekapkach (lepiej użyć otwartego kubka).
Bardzo trudno jest w pełni zapobiegać stanowi zapalnemu związanemu z ząbkowaniem czy wymianą zębów mlecznych na stałe, ponieważ wynika on zazwyczaj przede wszystkim z działania fizjologicznych czynników mechanicznych. Opisane powyżej podstawowe zasady profilaktyki związanej z higieną pozwalają jednak zmniejszać ryzyko nasilonego zapalenia dziąseł spowodowanego nagromadzeniem płytki nazębnej w okolicy wyrzynających się zębów, co również jest częstym zjawiskiem.