Wyzwania rozwojowe w okresie 13-24 miesięcy

2 min
Chłopczyk biegający boso po trawie

Maszerującym krokiem Maluch wkracza w drugi rok życia. To bardzo wdzięczny okres, w którym umacnia się więź z opiekunem.

Chłopczyk biegający boso po trawie
Chłopczyk biegający boso po trawie

Dzięki Tobie dziecko poznaje nowe zabawy, smaki i słowa. Lubi towarzystwo, szczególnie takie, które zna i czuje się w nim bezpiecznie. Dojrzewa emocjonalnie. Potrafi już zrozumieć tłumaczenie i zaczekać na zaspokojenie swojej potrzeby, znosząc niewielką niewygodę.

Oto co czeka Was w tych miesiącach:

ROZWÓJ FIZYCZNY, czyli dużo ruchu:

  • Po nauce chodzenia przyszedł czas na bieganie, skakanie, wchodzenie po schodach, rzucanie i kopanie piłki. Zapewnij swojemu dziecku codzienną porcję ruchu na świeżym powietrzu, a korzyści dla zdrowia będą ogromne.
  • Swoboda ruchu, bezpieczne place zabaw i dobrze dobrane buciki to prawie wszystko, czego potrzebujecie, aby aktywnie spędzać czas. Postaraj się, aby dziecko miało możliwość chodzenia na różnych podłożach (trawa, piasek, klepka, dywan), również na bosaka lub w skarpetkach.
  • Buciki powinny być zrobione z przewiewnego materiału, mieć miękką podeszwę,  z usztywnianą piętką i luzem w okolicy paluszków. Warto zapytać sprzedawcę o odpowiednie atesty. 

ROZWÓJ MOWY I UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH, czyli lepsza komunikacja:

  • Maluszek buduje proste, dwuwyrazowe wypowiedzi, używając już, choć czasem mylnie, zaimków: „ja”, „ty”. Pomożesz w rozwoju mowy dziecka, jeśli nazwiesz otaczające przedmioty i wykonywane czynności oraz wytłumaczysz obserwowane zjawiska.
  • Część dzieci zaczyna już sygnalizować potrzeby fizjologiczne. W oswojeniu tego zagadnienia pomagają kolorowe książeczki z obrazkami, różnorodne nocniczki czy nakładki na deskę sedesową.
  • Rozpoczyna się kontrolowanie emocji, zarówno tych dobrych (radość), jak i negatywnych (gniew). Dziecko na tym etapie potrzebuje jasno wytyczonych granic oraz przejrzystych reguł. Kochane i akceptowane dziecko zyskuje w ten sposób poczucie bezpieczeństwa.

DIETA, czyli dziecko to nie mały dorosły:

  • Apetyt małego dziecka naturalnie w tym okresie maleje. Związane jest to z większym zainteresowaniem ruchem i aktywnością fizyczną.
  • Warto nadal unikać w diecie dziecka nadużywania soli, podawania słodyczy i niezdrowych przekąsek.

Pamiętaj

  • W drugim roku życia obowiązują co najmniej dwie wizyty szczepienne. To również czas na wykonanie zaległych szczepień, jeśli jest taka potrzeba.
  • W okolicy drugich urodzin zapisz dziecko do pediatry na bilans 2-latka. Nie zapomnij wówczas zabrać ze sobą Książeczki Zdrowia Dziecka.
  • Warto pomyśleć o pierwszej wizycie u stomatologa, który regularnie będzie zabezpieczał ząbki dziecka przed niechcianą próchnicą.

Oceń ten artykuł: