Dziecko, które skończyło 1. rok życia, zna już coraz więcej smaków i z chęcią poznaje kolejne nowe produkty, wykazując zainteresowanie tym, co jedzą starsi członkowie rodziny. Ułożenie zbilansowanego jadłospisu dla malucha między 13. a 24. miesiącem życia może być wyzwaniem. Dlaczego? Dziecko ma duże potrzeby żywieniowe, a jednocześnie nie jest jeszcze „małym dorosłym”, dlatego wymaga sposobu żywienia dopasowanego do jego szczególnych wymagań. Śniadanie i podwieczorek to ważne posiłki w codziennym menu małego smakosza. Podpowiadamy, jak je przygotować, aby były smaczne i odpowiednie dla malucha.
Co znajdziesz w tym artykule:
Jakie jest idealne śniadanie dla rocznego dziecka?
Codzienne dieta małego dziecka powinna składać się z 4-5 posiłków – 3 podstawowych (śniadania, obiadu i kolacji) i 1-2 uzupełniających (II śniadania i podwieczorku). Eksperci zalecają, aby dziecko w wieku 13-36 miesięcy spożywało 1000 kcal dziennie[1], a śniadanie powinno dostarczać dziecku po 1. roku życia ok. 25% wartości energetycznej zalecanej do spożycia w ciągu doby.
To ważne!
Organizm dziecka w wieku 13-24 miesięcy wciąż intensywnie się rozwija, a jednocześnie jest wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych, w tym spożywanej żywności. Roczniak ma szczególne potrzeby żywieniowe, dlatego produkty ogólnego przeznaczenia, czyli te, które wybierasz dla siebie, mogą nie być odpowiednim wyborem dla dziecka. Szczególne znaczenie w żywieniu dziecka w okresie 1000 pierwszych dni życia ma bowiem jakość i bezpieczeństwo produktów.
Planując śniadanie dla dziecka w wieku pomiędzy 13. a 24. miesiącem życia, pamiętaj, że powinno być ono urozmaicone, czyli zawierać różnorodne produkty, które są źródłem ważnych składników odżywczych. Jednym ze źródeł białka w pierwszym porannym posiłku dla malucha jest mleko (w tym mleko mamy lub odżywcza formuła na bazie mleka) i produkty mleczne, np. twaróg, kefir czy jogurt naturalny. Skarbnicą ważnych witamin i składników mineralnych są warzywa, które każdego dnia powinny być składnikiem śniadania dziecka. Najlepiej wybieraj te sezonowe i zwracaj uwagę na ich odpowiednią jakość – powinny pochodzić od zaufanych dostawców, aby były bezpieczne dla wciąż rozwijającego się organizmu roczniaka.
Dieta juniora powinna składać się z 4-5 posiłków, w tym trzech podstawowych: śniadania, obiadu i kolacji oraz dwóch uzupełniających: drugiego śniadania i podwieczorku.
Gluten w diecie rocznego dziecka
Twoje dziecko powinno już spożywać produkty glutenowe, ponieważ zgodnie z zaleceniami ekspertów jego niewielkie ilości należy zacząć podawać niemowlęciu w tym samym momencie, co inne pokarmy uzupełniające – od ukończenia 4. miesiąca do ukończenia 12. miesiąca życia, przy jednoczesnej obserwacji reakcji dziecka na nowy produkt[2].
Rocznemu dziecku możesz zaproponować już różne rodzaju pieczywa, np. pszenne, żytnio-pszenne czy razowe. Pamiętaj jednak, aby kanapki dla malucha były przygotowana z cienko pokrojonych i małych kromek.
Nielubiane smaki – jak kreatywnie przygotować śniadanie dla malucha?
Małe dziecko to wulkan energii, dlatego może się zdarzyć, że będzie odmawiało zjedzenia śniadania, ponieważ teraz ważniejsze dla niego jest teraz odkrywanie świata. Może też pokazywać już swoje preferencje, odmawiając spożycia niektórych składników czy potraw. Właśnie dlatego zadbaj o to, aby talerzyk malucha wyglądał atrakcyjnie. Jeśli maluch nie lubi jakiegoś warzywa, możesz połączyć je z ulubionymi produktami dziecka, tworząc fantazyjne wzory, np. uśmiechniętą kolorową buzię czy zwierzątko. Za pomocą specjalnych foremek możesz też wyciąć z warzyw różne kształty, np. serduszka czy kwiatuszki, które uzupełnią śniadaniową kompozycję. Dzięki temu uda Ci się pobudzić wyobraźnię malucha, a to zwiększy szansę na to, że ze smakiem zje on śniadanie.
Ząbkowanie a śniadanie malucha – co warto wiedzieć?
Twoje dziecko ma już prawdopodobnie pierwsze ząbki, a teraz mogą zacząć pojawiać się kolejne. Dla malucha może to być trudne i bolesne doświadczenie, a objawy ząbkowania mogą odebrać mu apetyt. Pamiętaj, aby w tym czasie nie zmuszać dziecka do jedzenia i podawać mu potrawy, które lubi. Aby przynieść mu ulgę, możesz podać mu kawałek schłodzonego warzywa, np. ogórka, które dziecko weźmie do rączki i przyłoży do bolącego miejsca. Możesz też zaproponować mu kawałek czerstwej skórki chleba, którą potrze swędzące dziąsło. Aby uniknąć nadmiernego ślinienia, przez jakiś czas nie podawaj maluchowi kwaśnych pokarmów.
Mleczne śniadanie dla rocznego dziecka
Jeśli nie karmisz już swojego dziecka, pamiętaj, że ważnym składnikiem jego codziennej diety powinna być odżywcza formuła na bazie mleka (dawniej mleko modyfikowane typu Junior). Takie produkty są wzbogacone w witaminy i składniki mineralne, które są ważne dla prawidłowego rozwoju małego dziecka, m.in. w wapń, żelazo czy witaminę D.
Kubek takiego produktu idealnie sprawdzi się jako część porannego posiłku. Możesz też wykorzystać odżywczą formułę na bazie mleka do przygotowania pysznej propozycji na śniadanie czy podwieczorek, np. owocowej jaglanki, naleśników lub kolorowego koktajlu.
Pomysły na śniadanie dla małego dziecka
Śniadanie I
Kaszka bezmleczna BoboVita PORCJA ZBÓŻ przygotowana na bazie odżywczej formuły na bazie mleka z dodatkiem dowolnego owocu (np. gruszki)
Śniadanie II
Kaszka mleczna BoboVita z dodatkiem owoców sezonowych
Śniadanie III
Kanapka z twarożkiem, szczypiorkiem i pomidorem (bez skórki)
Śniadanie IV
Pieczywo z połową ugotowanego na twardo jajka i plasterkiem chudej wędliny
Śniadanie V
Naleśnik z białym serem i truskawkami z polewą jogurtową, niesłodzone kakao
Podwieczorek dla rocznego dziecka – o czym warto pamiętać?
Podwieczorek jest posiłkiem uzupełniającym i nie spełnia tak ważnej funkcji jak śniadanie, obiad czy kolacja. Mimo to warto podawać go dziecku, ponieważ urozmaici jego dzienną dietę, a w przypadku niejadka może okazać się niezbędny.
Na podwieczorek możesz zaproponować dziecku:
- owocowy przekładaniec przygotowany z przecieru z wybranego owocu sezonowego i kleiku ryżowego BoboVita,
- mus owocowy BoboVita w wygodnej tubce, który świetnie sprawdzi się również na spacerze,
- garść suszonych owoców, np. daktyli,
- pokrojone w paseczki warzywa podane z delikatnym sosem, np. jogurtowym (koniecznie bez dodatku soli i cukru).
Podwieczorek najlepiej zaproponować maluchowi ok. 2 godziny po obiedzie i 1-2 godziny przed kolacją. Pamiętaj, aby nie podawać go bezpośrednio po obiedzie, np. w formie nagrody. Może to doprowadzić do niestrawności oraz wykształcenia u dziecka nieprawidłowych nawyków żywieniowych.
Pomysły na podwieczorek dla małego dziecka
Podwieczorek I
Placuszek z cukinii i marchewki z jogurtem naturalnym
Podwieczorek II
Koktajl mleczno-owocowy na bazie odżywczej formuły na bazie mleka lub jogurtu naturalnego i owoców sezonowych
Podwieczorek III
Pieczone jabłko z konfiturą śliwkową i jogurtem naturalnym
Podwieczorek IV
Sałatka ze świeżych owoców
Podwieczorek V
Ulubiony mus owocowy BoboVita
[1] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.
[2] Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod red. M. Jarosz i in. NIZP-PZH, 2020.