5 pomysłów na placuszki dla niemowlaka

6 min
placuszki_dla_niemowlat

Placuszki są jednym z rodzajów dań uwielbianych przez większość dzieci. Jeśli zadbamy o odpowiednie składniki i sposób przygotowania, możemy je podawać maluchom już w 1. roku życia. Z poniższego artykułu dowiesz się więcej o tym, jakie placuszki dla niemowlaka będą dobrym wyborem. Poznasz także kilka pomysłów na różne wersje tego dania, którymi warto urozmaicić jadłospis dziecka.

placuszki_dla_niemowlat
placuszki_dla_niemowlat

Od kiedy można podawać niemowlakowi placuszki?

O ile odpowiednio dobierzemy składniki i sposób przygotowania, placuszki można zacząć podawać dziecku od około 8.-9. miesiąca życia, czyli na etapie, kiedy zwykle wprowadzamy do diety żywność w miękkich cząstkach.

Warto jednak mieć na uwadze, że oferowanie niemowlętom produktów smażonych jest niezalecane. Placuszki dla malucha można zrobić w alternatywny sposób - nie na patelni, a w piekarniku. Trzeba tylko upewnić się, że masa do ich przygotowania będzie miało odpowiednio gęstą konsystencję, by nie rozlewać się za bardzo na boki. Ciasto należy wtedy wyłożyć w porcjach na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Wymagany czas w piekarniku w temperaturze 180-200°C to zwykle 15-30 minut.

Przed podaniem placuszków warto także pamiętać o ich pokrojeniu na kawałki o bezpiecznym kształcie – sprawdzą się w szczególności słupki (okrągłego placuszka kroimy wzdłuż na paski o szerokości około centymetra).

Z jakich składników warto przygotować placuszki dla niemowlaka?

Podając je dziecku placuszki lepiej nie wprowadzać jednocześnie więcej niż jednego nowego w ich jadłospisie składnika. Do przyrządzenia placuszków dla niemowląt warto wykorzystać produkty, takie jak:

  • Składniki ze zboża różnych rodzajów – sprawdzą się różnorodne kaszki zbożowe dla niemowląt, których skład i jakość dostosowane są do potrzeb dziecka w 1. roku życia; można też użyć mąk, takich jak mąka pszenna, żytnia, owsiana czy kukurydziana,
  • Różnorodne owoce i warzywa, w postaci puree lub startej na tarce,
  • Jaja,
  • Nabiał, np. jogurt, maślanka, ser twarogowy, serek wiejski, mleko – w ograniczonej ilości,
  • Tłuszcze, np. olej rzepakowy lub roztopione masło (dodawane do ciasta, a nie do smażenia).

O czym trzeba pamiętać przygotowując placuszki dla niemowlaka?

Potrzeby żywieniowe i wymagania dietetyczne dotyczące niemowląt różnią się od tych obowiązujących w stosunku do dorosłych czy nawet małych dzieci. Powinno się to przekładać na skład wszystkich potraw, w tym także placuszków dla niemowlaka. Przygotowując je warto zastosować kilka poniższych zasad:

  • Pamiętaj o tym, żeby w placuszkach nie było wśród dodawanych składników soli ani cukru, nie podawaj ich z miodem, który jest niedozwolony w pierwszym roku życia , ani ze słodkim syropem czy dżemem, – najlepiej, by wymienione produkty w ogóle nie znajdowały się w diecie niemowlaka (nawet jeśli powoduje to, że według starszych dzieci czy dorosłych placuszki mają zbyt mało wyrazisty smak),
  • Upewnij się, że placuszki są w pełni ścięte i w środku nie ma surowego, płynnego ciasta – w szczególności, jeśli w składzie uwzględniłaś jajka; u niemowląt łatwiej dochodzi do zatruć pokarmowych związanych ze spożyciem niedogotowanej żywności zawierającej bakterie, np. Salmonella,
  • Unikaj przepisów uwzględniających dużą ilość niemodyfikowanego mleka lub napoju roślinnego (np. sojowego, ryżowego, migdałowego) do ciasta na placuszki – te produkty uznaje się za słabo przystosowane do potrzeb malucha w 1. roku życia i o ile można dodawać niewielką ilość do przygotowywania potraw dla niemowlaka, należy starać się ograniczyć ich udział w diecie,
  • Nie dodawaj sody lub proszku do pieczenia do placuszków dla niemowlaka - dzięki tym składnikom łatwiej uzyskać placuszki o puszystej konsystencji, do których wielu dorosłych jest przyzwyczajonych, jednak zawierają one bardzo dużą ilość sodu obciążającego nerki dziecka; lepiej wstrzymać się z dodawaniem proszku do pieczenia lub sody do przygotowywanych dla dziecka placuszków przynajmniej do ukończeniu przez nie 1. roku życia.

Pomysły na placuszki dla niemowlaka

Wiemy już, jakimi zasadami warto kierować się przy przyrządzaniu placuszków dla niemowlaka. Teraz przyszedł czas na ich zastosowanie w praktyce - prezentujemy 5 pomysłów na placuszki, które można przygotować dla dziecka.

1. Placuszki owsiane z bananem dla niemowlaka

Pierwszą propozycją są proste bananowe placuszki z 3 składników: bananowego puree (możesz wykorzystać np. Banany BoboVita), jajka i kaszki. Wystarczy, że wymieszasz zawartość 125-gramowego słoiczka bananowego puree (ekwiwalent około 1 średniego banana), 1 średnie jajko oraz 3 łyżki kaszki owsianej bezmlecznej dla niemowląt (np. BoboVita Kaszka Porcja Zbóż bezmleczna owsianka z ryżem), a następnie upieczesz.

Placuszki po ostudzeniu możesz podawać w postaci pasków - solo lub np. posmarowane z jednej strony cieniutką warstwą gładkiego kremu z orzeszków ziemnych (najlepiej upewnić się, że w składzie jest tylko 100% orzechów).

2. Placuszki dla niemowlaka z cukinii i ziemniaka

Placuszki sprawdzą się nie tylko jako słodkie śniadanie czy podwieczorek dla niemowlaka, ale także jako dodatek do obiadu. Taką propozycją jest wersja cukiniowo-ziemniaczana.

By je przygotować, ½ niedużej cukinii zetrzyj na tarce o średnich oczkach. Dużego ziemniaka obierz i także zetrzyj. Bardzo dokładnie (!) odciśnij warzywa z nadmiaru wody i przełóż do miski. Posiekaj drobno ½ małej cebuli i 1 dużą gałązkę koperku. Dodaj te składniki do cukinii razem z 1 jajkiem, 1 łyżeczką oleju rzepakowego i 3 łyżkami mąki pszennej. Wymieszaj na gęstą masę.

Blachę z porcjami placuszków wyłożonymi na papierze do pieczenia wstaw na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 200°, po tym czasie należy przewrócić placuszki na drugą stronę i piec jeszcze przez kolejne 10-15 minut.

3. Placuszki z dyni dla niemowlaka

Kolejny z pomysłów są placuszki z dyni, które świetnie sprawdzą się w jesienno-zimowe dni. Możesz je przyrządzić w bardzo prosty sposób z kilku odpowiednich dla niemowląt składników: dyniowego puree, kaszki zbożowej, mąki, jajek i oleju rzepakowego.

Wystarczy w misce rozmieszać energicznie 1 jajko z użyciem trzepaczki, a następnie dodać ¼ szklanki kaszki zbożowej bezmlecznej (np. BoboVita Kaszka Porcja Zbóż bezmleczna 7 zbóż zbożowo-jaglana), 1 łyżkę mąki pszennej, ½ szklanki dyniowego puree oraz 1 łyżeczkę oleju i dokładnie wymieszać. Masę można piec lub smażyć na rozgrzanej patelni bez tłuszczu.

Inny wariant tego przepisu obejmuje wykorzystanie puree marchewkowego zamiast dyniowego.

4. Placuszki szpinakowe dla niemowlaka

W kolejnej odsłonie kolorowych placuszków warzywnych dla dziecka wykorzystujemy szpinak jako główny składnik. Liście tego warzywa (dużą garść) umieszczamy w naczyniu blendera razem z przeciśniętym przez praskę małym ząbkiem czosnku. Dodajemy 1/4 szklanki pełnotłustego mleka i miksujemy aż pozbędziemy się większych kawałków szpinaku. W misce mieszamy trzepaczką 4 łyżki mąki pszennej, 1 jajko, 1 łyżeczkę oleju roślinnego i szpinak zblendowany z mlekiem. Masę smażymy na rozgrzanej patelni lub pieczemy.

Przygotowanie takich placuszków dla niemowlaka to świetny sposób, by zachęcić dziecko do jedzenia zielonych warzyw.

5. Placuszki z jabłkiem

Ostatnią z naszych propozycji stanowią placuszki z kawałkami jabłka, przygotowane na bazie kaszki zbożowo-owsianej. Przepis na nie znajdziesz tutaj. Przyrządzone zgodnie z nim placuszki są odpowiednie dla dziecka, które ukończyło już 1. rok życia. Możesz modyfikować przepis, wykorzystując zamiast jabłka np. obrane gruszki albo brzoskwinie czy morele.

Źródła:

  1. Szajewska H., Socha P., Horovath A. i wsp. (2021) Zasady Żywienia Zdrowych Niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny 50: 1-19, dostęp: https://ptp.edu.pl/dokumenty/4337.pdf.
  2. Horovath A., Rachtan-Janicka J., Rybak A. i wsp. Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, dostęp: https://1000dni.pl/wp-content/uploads/2023/01/poradnik-zywienia-niemowlat-1341.pdf.
  3. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J. (2020) Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa, dostęp: https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/normy_zywienia_2020web.pdf.

Oceń ten artykuł: