Zakupy produktów spożywczych

4 min
Kobieta w ciazy robi zakupy na targu warzywnym

Wiesz już, jak wielkie znaczenie dla Ciebie i maleństwa ma odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa dieta. Skomponowanie jej nie musi być trudne, jeśli będziesz stosować kilka prostych zasad i wybierać wartościowe produkty. Będzie Ci łatwiej rozpoznać je na sklepowej półce, jeśli nauczysz się, jak czytać etykiety.

Kobieta w ciazy robi zakupy na targu warzywnym
Kobieta w ciazy robi zakupy na targu warzywnym

Dobre wrażenie

Niestety dobre wrażenie, jakie robi na Tobie etykieta produktu, nie jest wystarczającą gwarancją jego dobrej jakości. Z pewnością ładne opakowanie łatwiej przyciągnie Twój wzrok i sprawi, że chętniej sięgniesz po dany produkt. Kiedy trzymasz go już w dłoni czas na lekturę.

Dużą czcionką

To, co jest dobrze widoczne na etykiecie, podkreślone dużą i grubą  czcionką, zwykle jest dla Ciebie najmniej ważną informacją. Składu produktu i zawartości składników odżywczych szukaj z boku lub z tylu opakowania. Każdy produkt spożywczy dopuszczony do sprzedaży musi taki opis zawierać, więc nie trać cierpliwości i zwróć uwagę na informacje podane małą czcionką.

Lista składników

Z listy składników dowiesz się, co dokładnie zawiera dany produkt. Składniki podane są w kolejności malejącej, począwszy od tego, którego jest najwięcej. Wystarczy jeden rzut oka i będziesz wiedziała, czy  podstawowym składnikiem soku są owoce, a płatków śniadaniowych - pełne ziarna.

Wartość odżywcza

To bardzo istotna pozycja. Mówi Ci o wartości kalorycznej produktu, ilości węglowodanów, białka i tłuszczu. Najlepsze dla przyszłej mamy są produkty zawierające jak najwięcej składników odżywczych, które są niezbędne do skomponowania zbilansowanej i pełnowartościowej diety. Zwykle wartości podane są dla 100 gramów produktu, czasem dla 1 porcji zalecanej do spożycia.

Nieznośna lekkość

W czasie ciąży ostrożnie podchodź do produktów nazwanych „lekkie” lub „light”. Hasło to oznacza, że produkt ma zmniejszoną ilość kalorii, tłuszczu lub sodu, jednak nie koniecznie będzie to dla Ciebie korzystne. Dzieje się tak, ponieważ efekt „odchudzenia” często jest wynikiem zastosowania substancji zamiennych dla cukru czy tłuszczu, które nie są wskazane w ciąży.

Produkty zbożowe – na co powinna zwracać uwagę kobieta w ciąży, robiąc zakupy?

Sięgaj po produkty zbożowe z pełnego przemiału (chleb razowy, płatki owsiane, kasza), które zawierają zdecydowanie więcej składników odżywczych (szczególnie witamin) i błonnika pokarmowego, niż wysoko przetworzone produkty zbożowe. W okresie ciąży to właśnie produkty pełnoziarniste powinny być podstawą Twojego jadłospisu.

Owoce i warzywa – co jest istotne podczas zakupów?

W takiej formie zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych. Zwracaj szczególną uwagę na produkty będące źródłem witaminy C, która ułatwia wchłanianie żelaza oraz witaminy E. Świeże warzywa i owoce zawierają również kwas foliowy, oraz błonnik pokarmowy, które wspomagają prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Szczególnie korzystne jest spożywanie w czasie ciąży m.in. brokułów, brukselki, marchwi, papryki, pomidorów oraz natki pietruszki.

Jakie soki i napoje można kupić, będąc w ciąży?

Kobieta w ciąży może sięgać po soki. Warto jednak pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem będą te gęste i przecierowe, które powinny być liczone jako część zalecanej dziennej porcji owoców. Świeże soki mogą być dobrym źródłem witamin i składników mineralnych, o których obecność w diecie powinnaś dbać szczególnie podczas oczekiwania przyjścia dziecka na świat. W ciąży rekomendowane jest spożywanie wody oraz unikanie napoi gazowanych.

Jak wybierać produkty mleczne?

Sięgaj po przetwory mleczne, tj. twarogi, jogurty, maślankę, kefiry lub inne produkty nabiałowe, które są najlepszym źródłem wapnia – składnika niezwykle ważnego dla utrzymania prawidłowego rozwoju kości dziecka, a także witamin z grupy B – B2 i B12 oraz białka. Produkty o wysokiej zawartości tłuszczu tj. sery żółte należy jeść ostrożnie, ze względu na dużą zawartość tłuszczów nasyconych. Niekiedy sery żółte zawierają konserwanty, dlatego warto analizować etykietę i wybierać sery bez konserwantów

Jak czytać etykiety na przetworach mięsnych?

Przetwory mięsne to bardzo często produkty wysoko przetworzone oraz często zawierają wiele dodatków tj. konserwanty i że najzdrowsze będzie przygotowanie domowej „wędliny” na kanapki np. pieczona szynka czy schab. Kobiety w ciąży nie mogą jeść produktów z surowego mięsa.

Warto pamiętać, że zarówno cena, jak i ładny wygląd mięsa nie zawsze idą w parze z jego wysoką jakością. Właśnie dlatego kluczowe jest czytanie etykiet produktów. Im więcej mięsa w produkcie, tym lepiej, jednak nie powinno być go mniej niż 70%. Należy wystrzegać się mięsa oddzielonego mechanicznie (MOM) oraz wszelkich sztucznych dodatków, a zatem produktów z dodatkiem konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku. Przykładem takich substancji są azotyny oraz fosforany, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Wybieraj produkty zawierające w składzie susze roślinne, które są naturalnymi przeciwutleniaczami.

Oceń ten artykuł: