Z niecierpliwością czekasz na Twoje maleństwo, a czas ciąży pełen jest pytań o to, jakie ono będzie. Na pewno zastanawiasz się, jakiego koloru będzie miało oczy, do kogo będzie podobne czy po kim odziedziczy temperament. Jednak najważniejszym życzeniem, jakie masz, jest to, żeby maluszek prawidłowo się rozwijał. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – możesz przyczynić się do tego już teraz, ponieważ nawyki żywieniowe Twojego dziecka kształtują się już w okresie życia płodowego.
Co znajdziesz w tym artykule:
Czy nawyki żywieniowe dziecka kształtują się już podczas ciąży?
Tak, nawyki żywieniowe Twojego dziecka kształtują się już na etapie życia płodowego. To dzięki Tobie maluszek, którego nosisz pod sercem, może się odżywiać. Każdy posiłek, który spożywasz, Twój organizm wykorzystuje do tego, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe – zarówno Twoje, jak i maluszka. Już podczas ciąży u Twojego dziecka kształtują się zmysły, w tym zmysł smaku. Dzięki temu poprzez płyn owodniowy, który otacza rozwijające się dziecko, maleństwo otrzymuje nie tylko składniki odżywcze, które dostarczasz mu wraz z dietą, ale także poznaje smak spożywanych przez Ciebie potraw. To oznacza, że już w takcie życia płodowego dziecko przyzwyczaja się do niektórych smaków, które później – na etapie rozszerzania diety – będzie rozpoznawało. Ma to wpływ na preferencje smakowe, czyli to, po jakie produkty chętniej będzie ono sięgało w dzieciństwie, a nawet w dorosłym życiu.
Powszechnie wiadomo, że odpowiednia dieta może znacząco zmniejszać ryzyko wystąpienia poważnych chorób układu krążenia, układu nerwowego oraz otyłości.
Jakie mogą być konsekwencje złych decyzji żywieniowych w trakcie ciąży?
Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka trwa przez cały okres 1000 pierwszych dni jego życia, czyli w czasie liczonym od poczęcia do ok. 3. roku życia. To w dużej mierze od Twoich decyzji zależy, w jaki sposób Twoje dziecko będzie się odżywiało w przyszłości.
Ważna zasada dotycząca spożywania posiłków w okresie ciąży brzmi: jedz dla dwojga, a nie za dwoje, przy czym zarówno nadmiar składników odżywczych, jak i ich niedobór mają wpływ na to, w jaki sposób będzie się rozwijało maleństwo. Starannie zbilansowana dieta i regularne posiłki w czasie, kiedy kobieta spodziewa się dziecka, mają wpływ nie tylko na zdrowie przyszłej mamy, ale przede wszystkim na rozwój i funkcjonowanie rozwijającego się młodego organizmu. Chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego ogranicz spożycie produktów przetworzonych, słodkich i słonych przekąsek, smażonych potraf oraz dań typu fast food. Ich obecność w diecie kobiety ciężarnej nie tylko może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia dziecka po narodzinach, ale także wyrobić u niego upodobanie do tych smaków.
Niekorzystnie na kształtujące się już w trakcie życia płodowego nawyki żywieniowe dziecka może wpływać również nieregularne spożywanie posiłków zadbasz o to, aby Twój jadłospis uwzględniał 5 posiłków dziennie, spożywanych w określonych odstępach czasu,.