Ciążowe mity żywieniowe

4 min
Mama z dwojka dzieci w kuchni przygotowujaca posilek

Jeśli spodziewasz się dziecka, na pewno w trosce o jego prawidłowy rozwój zdobywasz wiedzę na temat komponowania prawidłowej diety w okresie ciąży. W gąszczu informacji łatwo się jednak zgubić. Zastanawiasz się, które opinie dotyczące żywienia w czasie ciąży są słuszne? Zebraliśmy najczęściej powielane mity – przekonaj się, co jest prawdą, a co nie.

Mama z dwojka dzieci w kuchni przygotowujaca posilek
Mama z dwojka dzieci w kuchni przygotowujaca posilek

Podczas ciąży odżywiasz siebie i swoje dziecko, więc powinnaś jeść dwa razy więcej.

MIT. Rzeczywiście, podczas ciąży jesz za siebie i za maluszka, która rozwija się w Twoim brzuchu. Musisz jednak pamiętać, że rozpoczyna on swoje istnienie od mikroskopijnej komórki, która stopniowo przekształca się w noworodka, który w momencie przyjścia na świat będzie ważył ok. 3 kg. To wciąż dużo niższa waga niż Twoja, dlatego pamiętaj, że tak samo mniejsze są potrzeby żywieniowe rozwijającego się pod Twoim sercem dziecka. Jedz dla dwojga, a nie za dwoje.

Jeśli nie miałaś niedoborowej (zbyt niskiej) masy ciała przed okresem ciąży, prawdopodobnie nie jest konieczne, abyś zwiększała spożycie energii w I trymestrze. Ilość dostarczanej energii powinna wzrosnąć dopiero w II i III trymestrze. W II trymestrze ciąży powinna zwiększyć się o dodatkowe 360 kcal na dobę, a w III ilość ta powinna wzrosnąć do 475 kcal na dobę. Pamiętaj, że są to wartości uśrednione i aby określić indywidualne zapotrzebowanie energetyczne, należy wziąć pod uwagę wiek, masę ciała, aktywność fizyczną czy stan odżywienia. W tym szczególnym okresie rośnie zapotrzebowanie na podstawowe składniki odżywcze, a w mniejszym stopniu na energię, dlatego przede wszystkim zadbaj o to, aby Twoja dieta była wartościowa i odpowiednio zbilansowana.

Bez względu na to, jak się odżywiasz, dziecko i tak pobiera z Twojego organizmu to, czego potrzebuje.

MIT. Dziecko otrzymuje tylko te substancje odżywcze, które Ty przyjmujesz wraz z pożywieniem. Właśnie dlatego podczas ciąży powinnaś szczególnie starannie komponować swoją dietę, aby nie zabrakło w niej składników odżywczych niezbędnych zarówno do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu, jak i dla harmonijnego rozwoju dziecka.

Głodząc siebie, głodzisz dziecko.

PRAWDA. Jeśli podczas ciąży stosujesz dietę eliminacyjną, nie dbasz o jej różnorodność lub dostarczasz organizmowi zbyt mało substancji odżywczych, Twoje dziecko odczuje te braki, a to może negatywnie wpłynąć na wzrost i rozwój młodego organizmu. Jedz regularne posiłki.

Podczas ciąży najlepiej zupełnie wyeliminować z diety tłuszcze.

MIT. Tłuszcze są niezbędne dla Twojego zdrowia oraz prawidłowego rozwoju Twojego dziecka w trakcie życia płodowego. Menu ciążowe powinno być różnorodne i zawierać wszystkie grupy składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Szczególnie istotne w Twojej diecie są tłuszcze roślinne zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3 są tłuste ryby morskie, takie jak halibut, makrela, śledź, łosoś oraz orzechy włoskie czy siemię lniane. Źródłem omega 6 są natomiast oleje roślinne, np. olej rzepakowy i oliwa z oliwek. NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) muszą być dostarczone wraz z dietą, ponieważ ludzki organizm nie potrafi ich sam wytwarzać. Z NNKT w organizmie powstają długołańcuchowe kwasy tłuszczowe LCPUFA. Odgrywają one znaczącą rolę w rozwoju mózgu, siatkówki oka, a także układu nerwowego dziecka. W czasie ciąży LCPUFA dostarczane są Twojemu maluszkowi przez łożysko w ostatnim trymestrze ciąży (stąd problem niedoboru u wcześniaków), a po jego narodzinach w odpowiednich ilościach przekazujesz je dziecku wraz z Twoim mlekiem.

Należy zupełnie wyeliminować sól z ciążowej diety.

MIT. O ile lekarz nie zaleci inaczej, możesz dosalać przygotowywane dla siebie potrawy. Stosowana z umiarem sól pełni ważną funkcję w Twojej diecie, wspomagając właściwą gospodarkę płynami w organizmie. Pamiętaj, że należy ograniczać jej spożycie zarówno podczas ciąży, jak i na co dzień.

Dieta wegetariańska jest szkodliwa.

MIT. Jeśli przed zajściem w ciąży byłaś na diecie bezmięsnej, możesz kontynuować jej stosowanie. Pamiętaj przy tym, aby przygotowywać odpowiednio zbilansowane i wartościowe posiłki, które – mimo braku mięsa – dostarczą Ci ważne składniki mineralne, takie jak m.in. żelazo czy białko. W porozumieniu z lekarzem zadbaj też o właściwą suplementację.

Kawa jest szkodliwa w okresie ciąży.

MIT. Jeśli jesteś fanką kawy, nie musisz z niej rezygnować. Ogranicz jednak jej spożycie do jednej filiżanki dziennie. Możesz też wybrać kawę bezkofeinową lub zbożową.

W czasie ciąży powinno się jeść wyłącznie potrawy przygotowane w domu.

MIT. Jeśli masz ulubiona restaurację, do której masz zaufanie, wybierz odpowiednie dla Twojego stanu potrawy. Jeśli restauracja jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami, to osoby przygotowujące tam jedzenie są świadome wszelkich zasad higieny przygotowania posiłków i możliwych konsekwencji swoich błędów. Ponadto restauracje są kontrolowane przez Sanepid.

Pasteryzowanie zapewnia bezpieczeństwo żywności.

PRAWDA. Pasteryzowanie to proces, który zabija najgroźniejsze dla ciężarnych bakterie nieodporne na działanie wysokich temperatur, takie jak Listeria i pałeczki E. coli czy Salmonelli.

Okazjonalna lampka wina czy szklanka piwa podczas ciąży są dozwolone.

MIT. Alkohol przenika do dziecka przez łożysko, a jego stężenie we krwi płodu osiąga prawie taki sam poziom, jak u matki. Alkohol to substancja, która może upośledzić wiele procesów, które odbywają się w organizmie Twoim i dziecka. Ponieważ nie określono do tej pory bezpiecznej dawki alkoholu w czasie ciąży, należy zupełnie z niego zrezygnować.

Oceń ten artykuł: