Żywność w słoiczkach dla niemowląt i małych dzieci stanowi duże ułatwienie przy rozszerzaniu diety. Pozwala też na wybór pokarmów o wysokiej, kontrolowanej jakości i spełniających bardziej rygorystyczne wymogi prawa niż żywność ogólnego spożycia. Od którego miesiąca można podawać dziecku żywność uzupełniającą w słoiczkach i jak wybrać najbardziej odpowiednie produkty dla niemowlaka na poszczególnych etapach rozszerzania diety?
Co znajdziesz w tym artykule:
- 1.Żywność dla niemowląt w słoiczkach - wygodny i sprawdzony sposób na rozszerzanie diety
- 2.Od kiedy podawać dziecku żywność w słoiczkach?
- 3.Jak wybierać żywność w słoiczkach dla niemowląt?
- 4.Pierwsze słoiczki dla niemowląt – przegląd
- 5.Żywność dla niemowląt w słoiczkach na dalszych etapach rozszerzania diety
- 6.Żywność w słoiczku dla rocznego dziecka
- 7.Jak przechowywać słoiczki dla niemowląt?
- 8.Jak podgrzewać żywność w słoiczkach dla niemowląt i małych dzieci?
Żywność dla niemowląt w słoiczkach - wygodny i sprawdzony sposób na rozszerzanie diety
Rozszerzanie diety dziecka może wymagać sporo czasu i energii. Częste przygotowywanie dziecku osobnego pokarmu, z którego maluch (przynajmniej na początku) zje zaledwie 2 czy 3 łyżeczki nie zawsze się opłaca. Pomocą dla rodziców na różnych etapach wprowadzania nowych produktów do jadłospisu jest żywność dla niemowląt w słoiczkach.
Poza wygodą mają one jeszcze sporo innych zalet. Przede wszystkim żywność przeznaczona dla niemowląt i najmłodszych dzieci podlega rygorystycznym normom dotyczącym jakości i bezpieczeństwa. Takie produkty są kontrolowane pod kątem np. zawartości pozostałości pestycydów, obecności metali ciężkich czy zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Dzięki temu wybieranie żywności dla niemowląt w słoiczkach z oznaczeniem wieku wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem narażenia wrażliwego organizmu niemowlaka na substancje o niekorzystnym działaniu.
Warto również zaznaczyć, że po kilku miesiącach od rozpoczęcia rozszerzania diety dzieci wykazują gotowość do poznawania pokarmów o bardziej różnorodnej konsystencji. W tym czasie nadal możemy korzystać także ze słoiczków przy wielu posiłkach uzupełniających. W diecie starszego niemowlaka ważne jest urozmaicenie – zarówno jeśli chodzi o wybór samych składników, jak i konsystencję podawanego pokarmu. Tu idealnie sprawdzą się obiadki w talerzykach BoboVity.
Od kiedy podawać dziecku żywność w słoiczkach?
Pokarm ze słoiczka pierwszy raz możemy podać najwcześniej w 17. tygodniu życia, czyli po ukończeniu przez niemowlę 4. miesiąca życia. Na tym etapie (przed ukończeniem 6. miesiąca życia) żywność uzupełniająca nie stanowi dla dziecka osobnego posiłku. Jest jedynie podawana jako dodatkowy pokarm przy karmieniu mlekiem mamy (lub mlekiem modyfikowanym), które w tym okresie jest podstawą diety, a pod kątem żywieniowym stanowi dla niemowlaka optymalne pożywienie.
Włączenie do jadłospisu pierwszych produktów uzupełniających ma na celu przede wszystkim wczesne zapoznanie malucha z nowymi smakami oraz powolne przyzwyczajanie do półstałej i stałej konsystencji żywności.
To, czy włączać do diety niemowlaka pierwsze produkty inne niż mleko przed ukończeniem przez nie 6. miesiąca życia zależy od gotowości dziecka do spożywania pokarmów w formie puree. Zanim to zrobimy, maluch powinien nabyć umiejętność siedzenia z podparciem i potrafić stabilnie utrzymywać swoją główkę i szyję. Ponadto naturalny w początkowych miesiącach życia odruch wypychania pokarmu językiem musi zaniknąć.
O ile te oznaki gotowości są obecne, moment wprowadzania pierwszych pokarmów uzupełniających zależy od indywidualnej decyzji rodziców oraz rekomendacji lekarza. Jeśli nie chcesz rozszerzać diety niemowlaka lub maluszek nie jest na to gotowy jeszcze w 5. i 6. miesiącu, zgodnie z zaleceniami możesz się z tym wstrzymać do dowolnego momentu przed ukończeniem 26. tygodnia życia.
Jak wybierać żywność w słoiczkach dla niemowląt?
Wybierając żywność w słoiczkach:
- Sprawdź skład – upewnij się, że nie ma w nim dodanego cukru ani soli na liście składników; ponadto zwróć uwagę na ilość nowych składników, postaraj się, aby produkt nie zawierał jednorazowo więcej niż jednego nowego dla dziecka składnika,
- Postaw na produkt o konsystencji dostosowanej do możliwości dziecka (na opakowaniu znajdziesz informację, od którego miesiąca życia można podawać maluchowi dany pokarm),
- Z czasem zadbaj o coraz większą różnorodność produktów – szukaj słoiczków zawierających kolejne składniki, które stopniowo możesz włączać do jadłospisu niemowlaka, poszerzając gamę poznanych przez dziecko produktów,
- Nie zrażaj się, jeśli maluch na początku nie jest chętny do spożywania pokarmów z danego składnika, np. określonego warzywa – czasami potrzeba kilku prób, żeby dziecko przyzwyczaiło się do smaku produktu i go polubiło.
Pierwsze słoiczki dla niemowląt – przegląd
Na samym początku rozszerzania diety wybieramy dla niemowlaka słoiczki jednoskładnikowe oznaczone jako odpowiednie dla dziecka po 4. miesiącu życia. Warto zacząć od podawania warzyw. Dobrym wyborem na początek jest np. puree z brokuła, a następnie z marchewki.
Po około 2 tygodniach po wprowadzeniu pierwszych warzyw przychodzi czas na owoce. Odpowiednim na początek owocowym słoiczkiem dla niemowlaka jest np. jednoskładnikowe puree z jabłka, banana lub suszonej śliwki. Następnie możemy podawać niemowlakowi wcześniej poznane produkty razem z nowymi. Sprawdzą się tutaj np. puree z jabłka i dyni, brzoskwini i jabłka, jabłka, mango i bananów czy jabłka i marchewki. W tym czasie kontynuuj także włączanie do diety kolejnych warzyw.
Żywność dla niemowląt w słoiczkach na dalszych etapach rozszerzania diety
Pokarmy uzupełniające dla starszych niemowląt mają bardziej złożony skład. Znajdują się w nich zazwyczaj produkty z różnych grup. Poza owocami i warzywami uwzględnia się także mięso, ryby, jaja, strączki, produkty zbożowe oraz w niewielkiej ilości produkty mleczne, np. jogurt. Konsystencja pokarmów ze słoiczków nie musi już być gładka – często ma postać puree z grudkami lub małymi kawałkami.
Żywność w słoiczkach dla niemowląt w 7. – 8. miesiącu życia
Wśród posiłków uzupełniających na bazie warzyw dla niemowlaków w wieku po 6. miesiącu życia odpowiednie będą m.in. rosołek z cielęciny z ryżem, warzywa z delikatną wołowiną czy dynia z kurczakiem i ziemniaczkami.
Jeśli chodzi o deserki owocowe, możemy zaproponować niemowlakowi np.:
- Jabłka, banany i maliny z kleikiem kukurydzianym,
- Banany i jabłka z „kruszonką”,
- JogoMi! Jabłka, jagody i banany z jogurtem,
- Jabłka i banany z kleikiem owsianym.
Żywność w słoiczkach dla niemowląt w 9. – 12. miesiącu życia
Konsystencja pokarmów w słoiczkach dla dzieci po 8. miesiącu życia jest dostosowana do powoli nabywanych przez dziecko umiejętności gryzienia i żucia, a więc zawiera składniki o małych kawałkach. Na tym etapie możemy wybrać zupki i obiadki, takie jak np. warzywa z delikatną rybą, kluseczki z warzywami i wołowiną oraz barszcz ukraiński.
Przykładem dostosowanego do tego wieku dziecka produktu owocowego w słoiczku jest m.in. deserek jabłka i banany z biszkoptem.
Żywność w słoiczku dla rocznego dziecka
Podawanie pokarmów ze słoiczków możemy kontynuować po osiągnięciu przez dziecko pierwszego roku życia. Dania dla maluchów na tym etapie często zawierają składniki o większych kawałkach.
Dla dzieci po 12. miesiącu życia przeznaczone są posiłki uzupełniające, takie jak spaghetti po bolońsku czy warzywa w potrawce z cielęciną. Maluchowi po 15. miesiącu możemy podać również np. białe warzywa z indykiem w sosie oraz gulasz drobiowy z pieczarkami.
Jak przechowywać słoiczki dla niemowląt?
Przed otwarciem słoiczki przechowuj w temperaturze pokojowej. Nie używaj ich, jeśli można wcisnąć środek wieczka. Pozostałą część przechowuj w zamkniętym słoiczku w lodówce nie dłużej niż 48 godzin. Nie podawaj resztek produktu, który jadło dziecko.
Jak podgrzewać żywność w słoiczkach dla niemowląt i małych dzieci?
Istnieje kilka ważnych zasad bezpieczeństwa żywności, które warto stosować przy przygotowywaniu i podawaniu pokarmów dla najmłodszych dzieci. Korzystając z żywności w słoiczkach dla niemowląt i małych dzieci trzeba mieć na uwadze przede wszystkim, żeby posiłek miał odpowiednią temperaturę. Zupki i obiadki zaleca się lekko podgrzać, natomiast deserki owocowe można podawać w temperaturze pokojowej.
Kiedy chcesz pogrzać produkt, najpierw odpowiednią ilość przełóż do miseczki plastikową łyżeczką. Podgrzej w ,,kąpieli wodnej", delikatnie wymieszaj. Sprawdź temperaturę produktu. Przestrzegaj instrukcji właściwego przygotowania.
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzenia pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.