Ryby mają głos! Czas na posiłek z rybką w menu maluszka

2 min
Obiadek w sloiku warzywa z delikatna ryba.jpg

Na etapie rozszerzania diety z każdym tygodniem jadłospis niemowlęcia staje się coraz bardziej różnorodny. Kiedy dziecko zaakceptuje już smak warzyw i owoców, przychodzi czas na wprowadzenie do jego menu nowych produktów, w tym zbóż i mięs, a z czasem również ryb. Dowiedz się, które ryby będą odpowiednim wyborem dla delikatnego organizmu maluszka.

Obiadek w sloiku warzywa z delikatna ryba.jpg
Obiadek w sloiku warzywa z delikatna ryba.jpg

Do jadłospisu niemowlęcia, które skończyło 5. miesiąc życia, mogą trafić pierwsze posiłki z delikatnym mięsem. Kiedy maluch je zaakceptuje w siódmym miesiącu można dołączyć do nich obiadki z rybą. Z uwagi na ryzyko skaleczenia się ościami podawane dziecku mięso ryby powinno być ich pozbawione. Właśnie dlatego na początku rozszerzania diety najlepiej podawać dziecku rybę w postaci zmielonej.

Półroczne dziecko każdego dnia powinno zjeść ok. 10 gramów mięsa, a dwa razy w tygodniu powinno być to mięso ryby (w tym przynajmniej raz w tygodniu tłustej ryby morskiej). Z czasem dzienną porcję mięsa należy zwiększać, tak aby po koniec pierwszego roku życia było to już ok. 20 gramów1.

Prawidłowe skomponowanie obiadku dla maluszka pod względem odpowiedniej zawartości warzyw, mięsa ryby oraz tłuszczów może być dla rodziców wyzwaniem. Dużym ułatwieniem dla opiekunów są posiłki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych, ze wskazaniem wieku na opakowaniu. W tych przeznaczonych dla niemowląt po 6. miesiącu życia znajduje się ok. 10 gramów ryby, a w posiłkach dla starszych dzieci – 15-20 gramów.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów w dziedzinie żywienia najmłodszych nie powinno się eliminować lub opóźniać wprowadzania do diety dziecka pokarmów potencjalnie alergizujących, takich jak m.in. ryby1. Podając pierwsze posiłki z rybą, tak jak każdy inny nowy produkt, należy jedynie uważnie obserwować reakcję dziecka.

Schemat-zywienia-niemowlat-tools.png

Schemat żywienia niemowląt

Pobierz

Jakie ryby wybierać dla dziecka?

Najlepsze, bo wyjątkowo cenne dla dziecka, są tłuste ryby morskie – łosoś, halibut czy śledź. Maluszek nie powinien otrzymywać ryb drapieżnych, m.in.: makreli, miecznika, rekina, ryby maślanej czy okonia morskiego, które mogą zawierać większą ilość zanieczyszczeń, takich jak np. rtęć. Z uwagi na potencjalne zanieczyszczenia do miseczki niemowlęcia nie powinny trafiać ryby z zamkniętych akwenów wodnych i hodowlane. Najlepsze będą te, które żyją dziko w oceanach – w Atlantyku czy Pacyfiku.

Ryby w posiłkach BoboVita

Ryby w produktach dla najmłodszych – zgodnie z prawem krajowym i europejskim – muszą spełniać wyjątkowo surowe normy jakości. Te w posiłkach BoboVita to wyłącznie ryby dziko żyjące, poławiane zgodnie z zasadami zrównoważonego rybołówstwa z dużych, otwartych akwenów, takich jak Południowo-Zachodni Ocean Atlantycki czy Ocean Spokojny (wybrzeże Alaski). Pochodzą od zaufanych, wieloletnich dostawców, którzy współpracują z BoboVita nawet ponad 10 lat, a jeszcze zanim trafią do posiłków są dokładnie badane pod kątem zanieczyszczeń chemicznych, a także mikrobiologicznych.

Warto pamiętać, że podawanie odpowiedniej jakości bezpiecznego mięsa ryb na etapie rozszerzania diety jest ważnym krokiem do wykształcenia u niemowlęcia prawidłowych nawyków żywieniowych, które mogą pozostać z dzieckiem również w późniejszym okresie!

  1. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Hanna Szajewska i wsp., STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA, 2014, T. 11, 225-230

Oceń ten artykuł: