Przydatne akcesoria do rozszerzania diety

7 min
akcesoria_do_karmienia

Rozpoczęcie rozszerzania diety niemowlaka wymaga nieco przygotowań. Rodzice muszą nie tylko zdobyć ogólną wiedzę odnośnie tego, jak wprowadzać nowe produkty do jadłospisu, ale także nabyć akcesoria potrzebne do ich podawania dziecku. Podstawowe wyposażenie obejmuje krzesełko do karmienia, miseczkę, łyżeczkę, kubeczek i śliniak. W asortymencie sklepów możemy znaleźć jednak jeszcze wiele innych gadżetów, które wspomagają proces rozszerzania diety niemowlaka. Przyjrzyjmy się bliżej akcesoriom, w które warto zainwestować.

akcesoria_do_karmienia
akcesoria_do_karmienia

Akcesoria do rozszerzania diety – co będzie potrzebne?

Akcesoria do rozszerzania diety powinny być zaprojektowane tak, żeby zapewnić wygodę dziecku, pomagać w kształtowaniu u niego odpowiednich nawyków i wspierać nabywanie umiejętności związanych ze spożywaniem żywności. Jednocześnie dobrze, żeby ułatwiały rodzicom proces podawania maluchowi pokarmów i sprzątania po jedzeniu.

Wśród przedmiotów, które najbardziej przydadzą się podczas rozszerzania diety należy wymienić:

  • Krzesełko do karmienia,
  • Miseczkę,
  • Łyżeczkę,
  • Kubeczek,
  • Śliniaczek.

Jak wybrać spośród bogatego asortymentu produkty, które najlepiej się sprawdzą jako pomoc przy podawaniu żywności uzupełniającej? W dalszej części artykułu podpowiemy, na co warto zwrócić największą uwagę przy zakupie poszczególnych akcesoriów do rozszerzania diety dziecka.

Krzesełko do karmienia

Krzesełka do karmienia pozwalają na zachowanie przez dziecko bezpiecznej pozycji w czasie jedzenia, a dodatkowo umożliwiają maluchowi uczestniczenie we wspólnych posiłkach w sposób wygodny zarówno dla niego, jak i dla rodziców.

Cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze krzesełka to:

  • Możliwość regulacji siedziska - pozwala dopasować je do wysokości stołu kuchennego i wysokości ciała dziecka,
  • Materiał, który ułatwia utrzymywanie czystości – w szczególności sprawdzi się drewno oraz plastik,
  • Obecność pasów bezpieczeństwa, dzięki którym maluch nie wypadnie z krzesełka,
  • Obecność podnóżka, najlepiej na regulowanej wysokości – pozwala on na znacznie bardziej stabilne i wygodniejsze siedzenie, szczególnie na późniejszym etapie rozszerzania diety, gdy dziecko trochę podrośnie,
  • Możliwość zdejmowania tacy – znacznie ułatwia to czyszczenie; ponadto w przypadku wielu modeli krzesełko po usunięciu tacy będzie mogło zostać wykorzystane również przez kolejne lata do siedzenia już bezpośrednio przy rodzinnym stole (w odróżnieniu od standardowych krzeseł zapewni dziecku odpowiednią wysokość siedzenia),
  • Prosta budowa, bez dużej ilości zakamarków, które trudno doczyścić,
  • Ewentualnie – obecność kółek z blokadą, które pozwalają z łatwością przesunąć krzesełko w inne miejsce,
  • Dodatkowo, jeśli przestrzeń w twoim mieszkaniu jest niewielka, możesz zastanowić się, czy warto kupić składany model krzesełka, który poza porą posiłku można odstawić i nie będzie zajmował dużo miejsca.

Miseczka do rozszerzania diety

Pierwsze produkty podawane niemowlakowi przy rozszerzaniu diety mają konsystencję puree, dlatego miseczka jest naczyniem, które najlepiej sprawdzi się na tym etapie. Najważniejszą kwestią przy wyborze odpowiedniego produktu z tej kategorii jest materiał wykonania.

Trzeba przygotować się na to, że zrzucanie przez dziecko miseczki z tacki krzesełka może się często zdarzać, a więc żeby zapewnić bezpieczeństwo, musi być on trwały i nietłukący się. Popularnym wyborem, który dobrze się sprawdza pod tym względem, są przede wszystkim plastik oraz silikon. Można także postawić na naczynia drewniane.

Wielu rodziców chwali sobie specjalne miseczki z przyssawką, która zapobiega nie tylko przesuwaniu naczynia po stole, ale także jego przewróceniu i rozlaniu czy rozsypaniu zawartości. W niektórych sklepach zakupisz również całe zestawy do rozszerzania diety z przystawką, które zawierają miseczkę, talerzyk oraz kubeczek (do picia przez słomkę), a także dodatkowo łyżeczkę. Można także poszczególne przedmioty tego typu potrzebne do karmienia samodzielnie skompletować z pojedynczych elementów.

Łyżeczka do rozszerzania diety

Najważniejszym ze sztućców przy rozszerzaniu diety – i jedynym, którego maluch potrzebuje na początku - jest łyżeczka. Podstawowymi wymaganiami, jakie powinna spełniać są:

  • Wykonanie z wystarczająco twardego materiału – łyżeczka nie powinna uginać się na języku dziecka, a jednocześnie nie może być tak twarda jak łyżeczka metalowa; tutaj również dobrze sprawdzą się modele z plastiku,
  • Płaski kształt – łyżeczka w takiej formie zapobiega wycieraniu pokarmu o górną wargę podczas wyjmowania z jamy ustnej malucha.

Wybór produktu o powyższych cechach jest ważną kwestią w kontekście pobudzania prawidłowej reakcji ruchowej związanej z efektywnym zbieraniem pokarmu przez dziecko. Pamiętaj, że niemowlę powinno samo „pobierać” pokarm z łyżeczki – nie unoś jej w czasie karmienia, ani nie wycieraj zawartości o dziąsła lub zęby malucha. Kiedy wprowadzasz łyżeczkę do buzi, dociśnij ją lekko na środek języka. Dzięki temu narząd jest stymulowany i daje to dziecku sygnał do ściągnięcia pokarmu.

Odpowiedni sposób karmienia jest bardzo ważny w kontekście późniejszego rozwoju mowy. W ten sposób maluch uczy się korzystać z narządów artykulacyjnych, których niewystarczające wyćwiczenie może przyczyniać się do nieprawidłowej wymowy części głosek.

Przy wyborze łyżeczki dla dziecka warto również zwrócić uwagę na to, by miała niewielki rozmiar i krótki, niezbyt cienki trzonek (dzięki tym cechom manewrowanie łyżeczką sprawia maluchowi mniej trudności).

Kubeczek do rozszerzania diety

Jeśli karmisz dziecko z butelki ze smoczkiem, około 6. miesiąca życia przychodzi czas na to, żeby rozpoczęło naukę picia wody kubka. W ten sposób dążymy do tego, by maluch stopniowo uczył się popijania płynów łyczkami zamiast ssania.

Kubeczek dla dziecka powinien być otwarty – nie zaleca się tzw. kubków niekapków, ponieważ ich wykorzystanie zamiast standardowych może sprzyjać późniejszemu powstawaniu wad zgryzu. Odpowiedni kubek powinien być wykonany z nietłukącego materiału i mieć niewielki rozmiar.

Trzeba również pamiętać, że po ukończeniu pierwszego roku życia nie zaleca się już w ogóle podawania dziecku pokarmów ani płynów przez butelkę ze smoczkiem.

Śliniaki do rozszerzania diety

Śliniaki stanowią element wyprawki związanej z rozszerzaniem diety, który – odpowiednio dobrany – oszczędza rodzicom sporo czasu przy sprzątaniu i praniu, a jednocześnie zapewnia komfort dziecku w czasie całego czasu trwania posiłku. Przy wyborze tego przedmiotu polecamy upewnić się, że spełnia następujące wymogi:

  • Śliniak jest wykonany z materiału, który nie przepuszcza wilgoci (a więc nie pozwoli płynnej żywności przesiąkać przez ubranko) i łatwego do czyszczenia – pod tym kątem bardzo praktyczne są przede wszystkim śliniaki wykonane z silikonu, które po posiłku wystarczy umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu i wytrzeć czystą ściereczką do sucha,
  • Śliniak jest łatwy do założenia – zwykle dobrze sprawdzają się zatrzaski lub rzepy z regulacją punktu zaczepu (w odróżnieniu od modeli wiązanych i zakładanych przez głowę, przy których zakładaniu maluchy często grymaszą),
  • Dodatkowo, warto kupić śliniak z kieszenią z przodu, która będzie zatrzymywać resztki pokarmu i dzięki temu pomoże chronić dolną część ubranka dziecka (a także krzesełko i podłogę) przed zabrudzeniem.

Alternatywą dla śliniaka są specjalne fartuszki do rozszerzania diety, które zapobiegają brudzeniu się również rączek i całego brzuszka dziecka, a częściowo także jego nóżek, boków i pleców. Takie modele mogą wymagać więcej wysiłku przy zakładaniu (szczególnie jeśli maluch nie lubi się ubierać) i być trudniejsze w czyszczeniu niż np. modele silikonowe, ale jednocześnie w większym stopniu zapobiegają pojawianiu się plam na ubranku dziecka.

Gadżety do rozszerzania diety – co jeszcze może się przydać?

Jeszcze jednym z akcesoriów, które mogą ułatwić utrzymanie porządku w czasie rozszerzania diety są specjalne maty ochronne na podłogę, na których ustawia się krzesełko do karmienia. Ten przedmiot przyda się szczególnie, jeśli w miejscu spożywania posiłków w twoim domu jest dywan lub innego rodzaju podłoga, którą trudno się czyści. Większość mat ochronnych można prać w pralce.

Dodatkowo, przy nauce picia łyczkami pomocna może być również słomka. Warto dobrać model, który przede wszystkim dobrze pasuje długością do kubeczka dziecka i nie będzie z niego łatwo wypadał.

Wybierając akcesoria do rozszerzania diety warto kierować się ich funkcjonalnością, w szczególności związaną z wygodą dla malucha i łatwością utrzymywania czystości w domu. Nie można jednak zapominać też o estetyce – w sklepach znajdziesz wiele z przedmiotów, które będą cieszyć twoje oko, a jednocześnie wyglądają atrakcyjnie dla dziecka, dzięki czemu umilą wam proces rozszerzania diety.

Źródła:

  1. Szajewska H., Socha P., Horovath A. i wsp. (2021) Zasady Żywienia Zdrowych Niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny 50: 1-19, dostęp: https://ptp.edu.pl/dokumenty/4337.pdf.
  2. Horovath A., Rachtan-Janicka J., Rybak A. i wsp. Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, dostęp: https://1000dni.pl/wp-content/uploads/2023/01/poradnik-zywienia-niemowlat-1341.pdf.
  3. National Health Service (2022) Your baby’s first solid foods, dostęp: https://www.nhs.uk/conditions/baby/weaning-and-feeding/babys-first-solid-foods/.

Oceń ten artykuł: