Chociaż pod koniec 1. roku życia niemowlę wydaje się już takie samodzielne, wciąż znacznie różni się od starszych członków rodziny. Tak samo różnią się jego potrzeby żywieniowe, dlatego dieta maluszka powinna być odpowiednio zbilansowana i dopasowana do jego wieku oraz umiejętności. W drugim półroczu życia rozpoczęliście rozszerzanie diety, ponieważ mleko mamy nie pokrywało już w pełni zapotrzebowania młodego organizmu na ważne składniki odżywcze. Witaminy, węglowodany, tłuszcze to tylko niektóre z nich. Dowiedz się, jak komponować prawidłową dietę niemowlęcia.
Organizm niemowlęcia szybko się rozwija, a aby rozwój przebiegał prawidłowo, maluszek wraz z dietą powinien otrzymywać odpowiednią kompozycję składników odżywczych, takich jak węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy i składniki mineralne.
Między 9. a 12. miesiącem życia niemowlę powinno otrzymać 4-5 posiłków dziennie, w tym 3 posiłki mleczne (wliczając karmienie piersią). Przyzwyczajenie dziecka do regularnego spożywania posiłków już na tym etapie pozwala nie tylko na dostarczenie mu energii potrzebnej do wzrostu, ale także wspiera kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, które mają największą szansę na przetrwanie w późniejszych latach.
Jakich składników nie może zabraknąć w diecie dziecka w wieku 9-12 miesięcy?
W pierwszym okresie życia, kiedy maluszek był karmiony piersią (lub mlekiem modyfikowanym, jeśli karmienie piersią nie było możliwe), to właśnie mleko pokrywało jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Wraz ze wzrostem młodego organizmu rosną również jego potrzeby, dlatego z czasem w diecie dziecka zaczęły pojawiać się pokarmy uzupełniające – warzywa, owoce, kaszki, mięso czy ryby. W drugim półroczu życia to właśnie one – wraz z mlekiem – dostarczają niemowlęciu składniki odżywcze, których potrzebuje do harmonijnego rozwoju.
Codzienna dieta powinna dostarczać niemowlęciu:
- węglowodany,
- białko,
- tłuszcze
- witaminy, w tym witaminę A, C oraz D, a także składniki mineralne, takie jak wapń czy żelazo.
Czy wiesz, że?
Niemowlęta potrzebują prawie 3 razy więcej energii i 8 razy więcej żelaza niż osoba dorosła*.
* W przeliczeniu na kg masy ciała zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod red. M. Jarosz i in. NIZP-PZH, 2020.
Czego nie wolno podawać do jedzenia w okresie od 9. do 12. miesiąca życia niemowlęcia?
Zapotrzebowanie organizmu niemowlęcia na niektóre składniki odżywcze jest znacznie wyższe niż u starszych członków rodziny, a jednocześnie maluszek wciąż się rozwija i jest wyjątkowo wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych, w tym spożywanej żywności. Właśnie dlatego potrzebuje dopasowanego do szczególnych potrzeb sposobu żywienia, zupełnie innego niż dorośli. Sól, cukier, konserwanty, wzmacniacze smaku i barwniki to dodatki do żywności, których w żywieniu najmłodszych należy unikać. Pamiętaj, że odczuwasz smak inaczej niż Twój mały kulinarny odkrywca, dlatego pozwól dziecku zaakceptować naturalny smak warzyw, owoców, mięsa czy ryb bez ich dosalania czy dosładzania. W diecie niemowlęcia nie powinno być również żywności przetworzonej, w tym typu fast-food, słodkich i słonych przekąsek przeznaczonych dla dorosłych czy potraw smażonych i ciężkostrawnych. Na „dorosłą” dietę przyjdzie jeszcze czas – teraz zadbaj o to, aby podawane niemowlęciu posiłki były dla niego bezpieczne i zawierały odpowiedniej jakości składniki. Taką gwarancję dają np. obiadki, zupki, deserki i kaszki BoboVita.
Składniki odżywcze – jak podawać je prawidłowo?
- Jak podawać węglowodany dziecku w wieku od 9. do 12. miesiąca?
Produktami, które dostarczą maluszkowi potrzebne węglowodany, są produkty zbożowe, takie jak np. kleik ryżowy, kaszka manna, kukurydziana lub ryżowa. Dobrym źródłem węglowodanów są także warzywa i owoce – niemowlęciu możesz podać np. posiłki zawierające marchew, brokuły, dynię, ziemniaki, szpinak, banana, gruszkę, jabłko czy suszoną śliwkę.
Chociaż na tym etapie to Twoje mleko (lub mleko modyfikowane, jeśli karmienie piersią nie jest możliwe) jest podstawą diety niemowlęcia, warto podawać mu różnorodne warzywa oraz owoce, które są też dobrym źródłem witamin. Przyzwyczajane maluszka do smaku warzyw i owoców jeszcze zanim ukończy on 1. rok życia to inwestycja w kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. To ważne, ponieważ kiedy dziecko skończy roczek, to właśnie warzywa i owoce powinny stanowić podstawę jego diety.
- Białko w diecie niemowlęcia między 9. a 12. miesiącem życia
Pod koniec 1. roku życia jadłospis niemowlęcia jest już urozmaicony – maluszek zna i akceptuje smak warzyw, owoców, produktów zbożowych, a także posiłków z mięsem. Pełnowartościowe białko zwierzęce, którego źródłem jest mięso, np. drobiowe, a także ryby, jest w szybko rosnącym i intensywnie rozwijającym się organizmie maluszka pełni rolę budulca. Mięso zawiera również m.in. żelazo, dlatego zadbaj o jego odpowiednią ilość w jadłospisie dziecka. Wybieraj dobrej jakości chude mięso, jak np. indyk, kurczak, cielęcina czy wołowina, pochodzące od sprawdzonych dostawców.
- Jakie tłuszcze może spożywać dziecko w wieku od 9. do 12. miesiąca?
Tłuszcze są ważne w diecie zarówno niemowląt, jak i małych dzieci – stanowią źródło energii. W pierwszym półroczu życia dziecka to mleko mamy (jeśli kobieta spożywa ryby lub suplementuje DHA) dostarcza dziecku m.in. kwas DHA. Ponieważ organizm człowieka nie potrafi sam wytworzyć niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, ważne, aby już na etapie urozmaicania jadłospisu dostarczać je maluszkowi wraz z dietą. Dobrym źródłem kwasów tłuszczowych dla najmłodszych są ryby, szczególnie tłuste ryby morskie, takie jak śledź czy łosoś. Do posiłków dla niemowlęcia warto dodawać również oleje roślinne, np. olej rzepakowy czy oliwę z oliwek.
Czy wiesz, że?
Niektóre ryby, szczególnie te drapieżne, mogą kumulować w sobie substancje potencjalnie szkodliwe, w tym m.in. pozostałości metali. Ryby w posiłkach BoboVita pochodzą wyłącznie z certyfikowanych połowów. Dowiedz się więcej o jakości BoboVita w sekcji Jakość BoboVita.