Planujesz pierwszy, a może kolejny już wyjazd z maluszkiem? Bez względu na to, która to już Wasza wspólna wycieczka, a także jak daleko jedziecie, planując wakacje, musisz przemyśleć, co podasz niemowlęciu, kiedy zgłodnieje. Dowiedz się, jak i czym karmić malucha w podróży oraz jak wybrać żywność, która będzie dla niego odpowiednia.
Co znajdziesz w tym artykule:
Jak przygotować jedzenie na podróż dla małego dziecka?
Zanim wybierzecie się w podróż z dzieckiem, zaplanuj, co spakujesz do dziecięcej walizki. To nie tylko ubranka i niezbędne akcesoria – w podręcznej torbie powinnaś również mieć artykuły higieniczne oraz jedzenie. Pamiętaj, że dla maluszka każda wycieczka to ogromne przeżycie i szansa na odkrywanie świata. Wiele emocji z pewnością sprawi, że mały brzuszek szybko zgłodnieje. Podczas gdy dla siebie oraz starszych członków rodziny możesz przygotować kanapki, drobne przekąski czy owoce, pamiętaj, że Twoje dziecko wciąż ma specjalne potrzeby żywieniowe, które różnią się od potrzeb rodziców, a nawet starszego rodzeństwa. Zadbaj o to, aby dla niemowlęcia zabrać żywność, która będzie dopasowana do jego specjalnych wymagań i będzie dla niego bezpieczna. Wsparciem mogą być dla Ciebie produkty przeznaczone specjalnie dla najmłodszych, ze wskazaniem wieku na opakowaniu. To np. obiadki, owoce i deserki, musy owocowe w wygodnych tubkach, a także kaszki. Pamiętaj, że w początkowym okresie życia to mleko wciąż powinno być podstawą diety dziecka, dlatego zaplanuj postoje, podczas których będziesz mogła nakarmić malucha swoim pokarmem lub podać mu mleko modyfikowane, jeśli dziecko nie jest już karmione piersią.
Jak podawać dziecku posiłki w podróży?
Wybierając dla dziecka jedzenie na podróż, warto postawić na wygodną formę podania i przygotowania. Dobrym rozwiązaniem dla najmłodszych, nie tylko na czas podróży, ale również na co dzień, są produkty w słoiczkach – zupki, obiadki, owoce i deserkiJeśli to możliwe, możesz też w łatwy sposób podgrzać posiłek, np.:
- w kąpieli wodnej – wystarczy na kilka minut wstawićv słoiczek do gorącej wody (np. na stacji benzynowej); przed podaniem posiłku dziecku koniecznie sprawdź, czy jego temperatura jest optymalna,
- w podgrzewaczu do butelek – na podróż można wybrać samochodowy wariant podgrzewcza, w którym w kilka minut podgrzejesz posiłek w słoiczku.
zupkę, obiadek czy deserek w słoiczku – najlepiej podawać dziecku podczas postoju. Zadbaj o to, aby znaleźć ciche miejsce, w którym zatrzymacie się na kilkanaście minut, aby maluszek mógł spokojnie zjeść. Dziecko najlepiej nakarmić plastikową łyżeczką, którą po skończonym posiłku możesz przepłukać wodą, a umyć już w docelowym miejscu podróży.
Dobrym rozwiązaniem (które świetnie sprawdzi się też podczas krótszych wycieczek, na spacerze, a także w domu) są musy owocowe w wygodnych tubkach, które stanowią idealną przekąskę zamkniętą w poręcznym opakowaniu. To propozycja odpowiednia zarówno dla młodszych, jak i dla starszych dzieci. Pamiętaj, że dopiero po ukończeniu 1 roku życia, dziecko może jeść samodzielnie mus z tubki. Niemowlętom podaj go łyżeczką.
Co podawać dziecku do picia podczas podróży?
Właściwe nawodnienie – zarówno niemowlęcia, jak i małego dziecka – jest kluczowe. Dbaj o nie nie tylko w domu, ale również podczas podróży – szczególnie jeśli podróżujecie w letnich miesiącach, kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka, pamiętaj o odpowiedniej ilości płynów w diecie Twojego dziecka. Wg zaleceń, w drugim półroczu życia zapotrzebowanie wynosi około 800 – 1000 ml na dobę i obejmuje wodę wszelakiego rodzaju, w tym wodę pitną i mineralną oraz wodę obecną w żywności. Dla starszych niemowląt najlepsza jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna – niskozmineralizowana, niskosodowa i niskosiarczanowa. Co ważne, nie czekaj z podaniem wody aż dziecko będzie spragnione – powinno mieć ono dostęp do wody przez cały dzień. W podróży dobrze sprawdzi się np. bidon z rurką, kubek-niekapek lub kubek z dziubkiem. Pamiętaj jednak, aby korzystać z nich tylko okazjonalnie, np. właśnie podczas podróży. Kiedy będziecie już na miejscu, wspieraj u maluszka naukę picia z otwartego kubka.
Czego NIE podawać dziecku do jedzenia w podróży?
Tak jak dbasz o prawidłową dietę swojego maluszka w domu, tak samo starannie powinnaś ją komponować podczas podróży czy na wyjeździe. Pamiętaj, że niemowlę oraz małe dziecko wciąż się rozwija, a młody organizm jest wyjątkowo wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych, w tym spożywanej żywności. Właśnie dlatego to, co wybierasz dla siebie czy starszych członków rodziny, nie zawsze może być dobrym wyborem dla maluszka, który potrzebuje produktów nieprzetworzonych, bez dodatku soli, bez konserwantów, wzmacniaczy smaku czy barwników. Żywność ze wskazaniem wieku na opakowaniu daje Ci gwarancję, że jest przygotowana z myślą o potrzebach najmłodszych – zgodnie z przepisami prawa spełnia wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, które są znacznie bardziej surowe niż w przypadku żywności ogólnodostępnej, przeznaczonej dla dorosłych. To również produkty, których receptury są odpowiednio zbilansowane, a ich konsystencja jest dopasowana do etapu rozwoju dziecka.
Produkty, które wybierasz dla maluszka na podróż, powinny być również wygodne w podaniu. Nie decyduj się także na te wymagające przechowywania w warunkach chłodniczych, takich jak np. jogurty.
Komu w drogę, temu czas! Udanej podróży!
Sekcja pytań i odpowiedzi:
Co na wycieczce podać dziecku do picia?
Woda najlepiej gasi pragnienie dziecka – zarówno w domu, jak i podczas podróży. Wybieraj niskozmineralizowaną, niskosodową oraz niskosiarczanową wodę, którą w drodze czy na wycieczce możesz podać w wygodnym kubku-niekapku czy bidonie z rurką.
Co dziecko może zjeść przed podróżą?
Jeśli nie wiesz, jak Twoje dziecko zniesie dłuższą jazdę samochodem, nie wybieraj się w podróż od razu po zjedzeniu przez maluszka posiłku. Zadbaj o to, aby posiłek przed podróżą był lekkostrawny i zawierał te produkty, które dziecko już zna i dobrze toleruje.
Jak bezpiecznie przewozić jedzenie dla dziecka?
Jeśli korzystasz z żywności przeznaczonej specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, np. posiłków w słoiczkach czy musów w tubkach, zadbaj o to, aby nie uszkodzić ich opakowania. Jeśli samodzielnie przygotowujesz przekąski dla dziecka, np. takie, które wymagają przechowywania w warunkach chłodniczych, zabierz ze sobą lodówkę turystyczną.