Czy chrupki kukurydziane to odpowiednia przekąska dla niemowląt?

6 min
Chrupki_v2

Przekąski, czyli niewielkie ilości żywności spożywanej między głównymi posiłkami, typowo w wygodnej i łatwej do podania formie, zgodnie z zaleceniami mogą stanowić element jadłospisu niemowlaka już od 7-8 miesiąca życia. Trzeba zwrócić jednak uwagę na to, by wybierać dla dziecka żywność odpowiednią pod kątem żywieniowym i jakościowym oraz adekwatną do wieku. Czy popularnie spożywane przez maluchy chrupki kukurydziane są właściwą przekąską dla niemowląt? Jakie inne produkty możemy jeszcze podawać poza głównymi posiłkami? Sprawdź!

Chrupki_v2
Chrupki_v2

Przekąski dla niemowlaka

Na jadłospis niemowlaka w drugim półroczu życia składają się przede wszystkim główne posiłki. Jest w nim jednak także miejsce na przekąski. Zgodnie z zaleceniami przy rozszerzaniu diety niemowląt z reguły jeden posiłek mleczny na miesiąc jest stopniowo zastępowany przez pokarmy uzupełniające. Pod koniec 1. r.ż. niemowlęta karmione mlekiem następnym powinny spożywać w ciągu dnia 4-5 posiłków oraz 1-2 przekąski (w zależności od łaknienia). Dziecko karmione piersią może być przystawiane do piersi znacznie częściej, a pokarmy uzupełniające początkowo stanowią posiłki dodatkowe.

W przypadku niemowląt karmionych piersią, zaleca się spożywanie w ciągu dnia:

  • W 6.-8. miesiącu życia – 2 lub 3 posiłków uzupełniających, a także posiłków mlecznych w ilości zgodnej z apetytem dziecka,
  • Od 9. miesiąca życia – 3 lub 4 posiłków uzupełniających, 1-2 przekąsek oraz dodatkowego karmienia piersią zgodnie z apetytem malucha.

U niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym rekomendowany układ posiłków jest nieco inny. Już od 5.-6. miesiąca życia należy dążyć do podawania 5 posiłków (w tym posiłki mleczne) oraz pod koniec 1. roku życia w zależności od apetytu 1 lub 2 przekąski dziennie.

Istotnym elementem jest też rozpoznawanie objawów głodu i sytości u dziecka. Częstym błędem w żywieniu niemowląt jest ich karmienie „na siłę”, poprzez częste podawanie posiłków oraz zmuszanie do zjedzenia określonej wielkości porcji, co powoduje znaczące obniżenie umiejętności samoregulacji. Warto pamiętać, że: rodzic/opiekun decyduje, co dziecko zje, kiedy i jak jedzenie będzie podane ale ostatecznie dziecko decyduje, czy posiłek zje i ile zje.

Warto pamiętać o dbaniu o to, żeby zarówno posiłki, jak i przekąski podawane były o w miarę stałych porach. Regularność spożywania pokarmów pomaga wypracować rytm, do którego organizm dziecka się przyzwyczaja. To nawyk, który procentuje na późniejszym etapie życia, bo zmniejsza prawdopodobieństwo częstego sięgania w ciągu dnia po żywność niewłaściwą pod względem odżywczym, np. z nudów czy z powodów związanych z próbami złagodzenia i regulacji trudnych emocji.

Przerwy między posiłkami nie powinny być długie m.in. ze względu na to, że dziecko ma niewielką pojemność żołądka (optymalnie maluch w drugim półroczu życia powinien jeść co 2-3 godziny), ale jednocześnie ich zachowywanie w ciągu dnia jest bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Od kiedy można podawać niemowlakowi chrupki kukurydziane?

Dobrym czasem na wprowadzenie żywności do samodzielnego jedzenia (tzw. finger food), w tym chrupek kukurydzianych o odpowiednio dostosowanym składzie, jest czas po ukończeniu przez dziecko 7. miesiąca życia. To etap rozszerzania jadłospisu, kiedy większość niemowląt miało już okazję przyzwyczaić się do żywności o konsystencji gładkiego puree, a następnie puree z grudkami. Przychodzi wtedy czas na stopniowe włączanie do diety dziecka produktów w większych cząstkach do samodzielnego chwytania, przy których spożywaniu maluch może ćwiczyć umiejętności związane z gryzieniem (choćby z wykorzystaniem języka, podniebienia i dziąseł).

Czy chrupki kukurydziane dla niemowląt są odpowiednie?

Odpowiedź na pytanie, czy chrupki kukurydziane są odpowiednie zależy w dużej mierze od tego, jaki konkretnie produkt wybierzemy. Jeśli postawimy na wersję bez dodatku cukru i soli a także bez innych zbędnych dodatków, możemy je uznać za odpowiednie dla niemowląt – o ile maluch spożywa je jako niewielki element różnorodnej, pełnowartościowej diety.

Chrupki kukurydziane o wymienionych cechach mogą być podane jako przekąska . Ich kształt i konsystencja są dobrze dostosowane do nauki samodzielnego jedzenia. Mogą też dobrze posłużyć maluchowi do ćwiczenia umiejętności gryzienia.

Choć chrupki kukurydziane pod kątem wartości odżywczej nie zastąpią zbilansowanego posiłku, mogą być dodatkiem do jadłospisu niemowlaka.

Jakie chrupki kukurydziane dla niemowląt wybrać?

Wybierając produkty dla najmłodszych, warto postawić na te spełniające standardy żywności przeznaczonej specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. Podlegają one bardziej restrykcyjnym przepisom prawa np. w zakresie składników, które mogą być wykorzystane do ich produkcji oraz limitów obecności substancji szkodliwych dla zdrowia, takich jak metale ciężkie czy pestycydy.

Przykładami takich produktów są BoboVita Chrupeczki kukurydziane BIO wyśmienicie bananowe Świnka Peppa, a także BoboVita Chrupeczki kukurydziane BIO delikatnie marchewkowe Świnka Peppa. Mają one prosty skład – zawierają tylko mąkę, sproszkowane banany lub marchew oraz tiaminę (czyli witaminę B1). Można je podawać niemowlakom po 7. miesiącu życia.

Inne pomysły na przekąski dla niemowląt

Ważnym aspektem prawidłowej diety jest urozmaicenie – i dotyczy to także żywności podawanej dzieciom jako przekąski. Wśród innych produktów, które podobnie jak chrupki kukurydziane, wykorzystuje się często jako żywność podawaną niemowlakom w niewielkich porcjach i w wygodnej formie poza głównymi posiłkami, można wymienić:

Chrupki kukurydziane dla niemowląt – o czym warto pamiętać?

Podając niemowlakowi przekąski w postaci chrupek kukurydzianych warto mieć na uwadze, że jest to produkt przeznaczony do sporadycznego spożycia, który na co dzień nie zastąpi pełnowartościowych posiłków. Trzeba też pamiętać, że nie zaleca się, by przyzwyczajać dziecko do ciągłego przegryzania przekąsek o nieregularnych porach.

Chrupki kukurydziane mogą stanowić element diety niemowlęcia, o ile zachowamy odpowiednie proporcje między tego rodzaju żywnością stanowiącą dodatek i urozmaicenie jadłospisu oraz zbilansowanymi pod kątem składu daniami podawanymi niemowlętom na główne posiłki (z których w drugim półroczu 1. roku życia duża część to nadal posiłki oparte o mleko mamy lub mleko następne).

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzenia pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Źródła:

  1. Szajewska H., Socha P., Horovath A. i wsp. (2021) Zasady Żywienia Zdrowych Niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny 50: 1-19, dostęp: https://ptp.edu.pl/dokumenty/4337.pdf.
  2. Horovath A., Rachtan-Janicka J., Rybak A. i wsp. Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, dostęp: https://1000dni.pl/wp-content/uploads/2023/01/poradnik-zywienia-niemowlat-1341.pdf.
  3. National Health Service (2022) Your baby’s first solid foods, dostęp: https://www.nhs.uk/conditions/baby/weaning-and-feeding/babys-first-solid-foods/.
  4. American Academy of Pediatrics (2023) Infant Food and Feeding, dostęp: https://www.aap.org/en/patient-care/healthy-active-living-for-families/infant-food-and-feeding/.

Oceń ten artykuł: