Wyzwania rozwojowe w okresie 7-8 miesięcy

4 min
Dziecko siedzi na kocyku i trzyma zabawke

Twoje dziecko staje się już coraz bardziej samodzielne. Sprawność jego rączek i nóżek bywa zaskakująca, a każdy dzień przynosi nowe umiejętności.

Dziecko siedzi na kocyku i trzyma zabawke
Dziecko siedzi na kocyku i trzyma zabawke

Ty bez trudu potrafisz już rozpoznać u dziecka jego potrzeby oraz emocje. Więź emocjonalna niemowlęcia z mamą jest teraz bardzo silna. Z tego powodu u dziecka może pojawić się lęk przed rozłąką i osobami obcymi.

Jak rozwija się dziecko w okresie 7-8 miesięcy?

  1. i 8. miesiąc życia to okres dużego postępu w rozwoju niemowlęcia – zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego czy społecznego. Dziecko coraz lepiej poznaje otaczający je świat, codziennie uczy się nowych umiejętności, a także zdobywa nowe doświadczenia. Zaczyna rozumieć pierwsze słowa i reaguje na nie, kształtują się u niego uczucia do najbliższych i potrzeby emocjonalne. Warto jednak pamiętać, że rozwój umiejętności dziecka zależy przede wszystkim od jego indywidualnych uwarunkowań. W dużej mierze ma na to wpływ opieka i wsparcie rodziców.

Rozwój fizyczny małego dziecka

Czego możesz się spodziewać w tych miesiącach?

  • Maluszek z zapałem wybierze się na samodzielne zwiedzanie mieszkania. Może odbywać się to w formie pełzania, turlania czy prób raczkowania. Zapewnij dziecku dużo swobody ruchu, najlepiej na podłodze w dobrze zabezpieczonym pokoju.
  • Dziecko sprawnie przekłada małe przedmioty z rączki do rączki, uderza dwoma klockami o siebie oraz rzuca przedmiotami o podłogę, obserwując ich spadanie. Przyda się Twoja cierpliwość przy sprzątaniu porozrzucanych przedmiotów.
  • Wszystko, co maluszek trzyma w rączce, lubi wkładać do buzi, więc szczególną uwagę zwróć na drobne części i przedmioty w otoczeniu dziecka. Cechę tę warto wykorzystać w nauce samodzielnego jedzenia i picia z kubeczka.

Rozwój emocjonalny malucha

  • U malucha w 8. miesiącu życia pojawia się umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego. Niemowlę jest coraz bardziej zainteresowane zabawą.
  • 7-8-miesięczne dziecko potrafi już wyrazić całą gamę emocji: od radości, poprzez zdziwienie, strach, do niezadowolenia. To czas sprawdzania granic, do których może się posunąć z swoich poczynaniach. Od początku warto nauczyć się stawiania jasnych granic.
  • 8. miesiąc życia dziecka to także czas wzmożonej wstydliwości i wycofania, który może pojawić się u niektórych dzieci. Niemowlę w tym okresie może reagować płaczem lub wstydliwością, gdy weźmie je na ręce lub zaczepi obca osoba.
  • Niemowlę zaczyna okazywać uczucia i przywiązanie. Rozpoznając znajomą osobę, będzie się uśmiechać czy machać rączkami.
  • 8. miesiąc to również okres pojawienia się lęku separacyjnego. Nie martw się, taki okres jest normalny w rozwoju dziecka i niebawem minie. Przyzwyczaj dziecko do swoich krótkich wyjść, podczas których zostanie pod troskliwą opieką innej osoby.

Rozwój intelektualny w 7. i 8. miesiącu życia

  • W 7. miesiącu niemowlę zaczyna rozumieć znaczenie słowa „nie”. Jednak minie jeszcze trochę czasu, zanim samo zacznie go używać. Słowo „nie” jest w tym okresie narzędziem, które buduje pierwsze oznaki bezpieczeństwa i właściwego myślenia dziecka.
  • Niemowlę jest coraz bardziej ciekawe świata. Odkrywa świat obserwując swoich bliskich, rozgląda się za dochodzącym dźwiękiem lub zabawką. Szuka wzrokiem przedmiotu, który mu upadł. Ogląda się w lustrze i wyciąga rękę do swojego odbicia. W tym okresie dla malucha interesujące będą wycieczki poza dom.
  • Maluch z zapałem prycha, mlaska, próbuje składać sylaby „ma-ma-ma”, „ta-ta-ta”. Nie zabraniaj mu tego, gdyż wydawanie tych dźwięków to gimnastyka języka i mięśni potrzebna do późniejszego rozpoczęcia mówienia.
  • Słysząc dźwięk swojego imienia, maluszek wie, że mowa jest o nim lub do niego.

Dieta, czyli czas na kawałki

  • Nastał właściwy czas na przyzwyczajenie maluszka do obecności kawałków w posiłkach. Nie miksuj już wszystkich posiłków na gładki przecier, wystarczy rozgnieść ugotowane warzywa widelcem. Jeśli podajesz gotowe posiłki ze słoiczków dla niemowląt, nie musisz się o to martwić, będą one zawierały właściwą konsystencję dostosowaną do wieku dziecka.

Pamiętaj!

  • Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Jeżeli na tym etapie masz wątpliwości dotyczące umiejętności maluszka, udaj się z nim do pediatry.
  • Aby wzmocnić odporność dziecka, pamiętaj o zróżnicowanej diecie i codziennych spacerach na świeżym powietrzu.
  • Ubieraj dziecko lekko i przewiewnie, pamiętając, by zakładać mu najwyżej jedną warstwę ubioru więcej niż sobie.

Oceń ten artykuł: