Od kiedy burak dla niemowlaka - jak podać?

4 min
dziewczyna-z-burakiem.jpg

Podawanie niemowlakowi warzyw i owoców o różnorodnych kolorach pozwala urozmaicić jego jadłospis, a także zaciekawić malucha nowymi pokarmami. Burak wyróżnia się intensywną, przykuwającą oczy barwą, a przy tym jest lekkostrawny i miękki po ugotowaniu. Bardzo dobrze sprawdza się jako składnik puree lub do jedzenia przez dziecko w kawałkach. Od którego miesiąca możemy podawać niemowlakowi buraka i w jakiej postaci warto przygotowywać to warzywo dla malucha w 1. roku życia? Sprawdź!

dziewczyna-z-burakiem.jpg
dziewczyna-z-burakiem.jpg

Pierwszy burak dla niemowlaka – od kiedy można podać?

Buraka możemy podawać dziecku już na początku rozszerzania diety o pokarmy uzupełniające. Pierwsze produkty o konsystencji stałej wprowadzamy zwykle nie wcześniej niż od 17. Tygodnia życia (początek 5. m.ż.) i nie później niż w 26. t.ż. (początek 7. m.ż.). Nie ma przeciwwskazań, by burak był jednym z pierwszych warzyw, których spróbuje twój maluch.

Pamiętaj, by podać go najpierw w małej ilości - maksymalnie 2-3 łyżeczki puree. Nie łącz wtedy buraka z innymi produktami, których niemowlę wcześniej jeszcze nie próbowało. Dzięki temu w przypadku wystąpienia objawów braku tolerancji pokarmu łatwiej określisz, co ją spowodowało. Nowe produkty do jadłospisu najlepiej dodawać co 3 do 5 dni.

Burak ma łagodny smak i konsystencję, ale jest jednak dość specyficznym warzywem, dlatego niektóre dzieci nie od razu się do niego przekonają. Przy wprowadzaniu nowych pokarmów, cierpliwość często popłaca – nawet jeśli niemowlę nie zaakceptuje smaku buraka za pierwszym razem, może przekonać się do niego przy drugiej lub… dziesiątej próbie. Nie warto od razu rezygnować z podawania warzywa po początkowym odrzuceniu go przez dziecko.

Oczywiście nie należy zmuszać ani nakłaniać malucha do jedzenia jakiegokolwiek produktu. Podstawową zasadą przy żywieniu niemowląt jest to, że ty jako rodzic decydujesz co dziecku podać, ale to ono ma wybór, czy dany pokarm zje (i w jakiej ilości).

Surowy burak dla niemowlaka

Buraka w postaci surowej zdecydowanie nie powinniśmy podawać niemowlakowi na początku rozszerzania jadłospisu. Układ pokarmowy malucha w wieku 5-7. miesięcy nadal dojrzewa i potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do nowych produktów o stałej konsystencji. Warzywa w postaci surowej są znacznie trudniejsze do trawienia i bardziej go obciążają.

Próbowanie przez dziecko nieugotowanego buraka najlepiej odłożyć przynajmniej do czasu, gdy przez kilka miesięcy przyzwyczajało się ono już do jedzenia różnych warzyw w postaci poddanej obróbce termicznej. Kiedy już zdecydujemy się podać surowego buraka należy zadbać o to, by kawałki były dostosowane do możliwości malucha, a ich spożycie nie groziło zadławieniem.

Z czym podawać buraka niemowlakowi?

Kiedy podajemy dziecku buraka po raz pierwszy, najlepiej wykorzystać puree przygotowane tylko z tego składnika. Ewentualnie możemy go połączyć z innymi produktami, które dziecko wcześniej już poznało.

Z czasem możemy postawić na ciekawe produkty i posiłki łączące buraka ze smakiem wielu warzyw oraz artykułów z innych grup. Poniżej kilka propozycji:

Burak dla niemowlaka – co warto pamiętać?

Burak dodaje urozmaicenia i koloru do diety niemowlaka, dlatego warto go wprowadzić już na początkowym etapie rozszerzania jadłospisu. Dobrze jednak wiedzieć, że spożycie buraka może prowadzić do zmiany koloru moczu i kupki dziecka na czerwony – jest to normalne zjawisko. Pamiętaj jednak, by zawsze, gdy zauważysz niepokojące cię objawy po spożyciu warzywa przez malucha skonsultować się z pediatrą.

Źródła:

  1. Szajewska H., Socha P., Horovath A. i wsp. (2021) Zasady Żywienia Zdrowych Niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny 50: 1-19, dostęp: https://ptp.edu.pl/dokumenty/4337.pdf.
  2. EFSA Panel on Contaminants in the Food Chain (CONTAM) (2010) Statement on possible public health risks for infants and young children from the presence of nitrates in leafy vegetables, EFSA Journal 8(12): 1935, dostęp: https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.2903/j.efsa.2010.1935.
  3. Horovath A., Rachtan-Janicka J., Rybak A. i wsp. Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, dostęp: https://1000dni.pl/wp-content/uploads/2023/01/poradnik-zywienia-niemowlat-1341.pdf.

Oceń ten artykuł: