Co podać niemowlęciu na ostatni posiłek w ciągu dnia? To jedno z wielu pytań, które zadają sobie rodzice, zanim maluszek pójdzie spać. Kolacja to równie ważny posiłek jak śniadanie czy obiad. Odpowiednio skomponowana dostarczy dziecku będzie wsparciem dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu.
Co znajdziesz w tym artykule:
Pierwsze posiłki
Przez pierwsze pół roku życia niemowlęcia mleko mamy to pokarm wystarczający maluszkowi, idealnie dopasowany do jego wyjątkowych potrzeb. Kiedy maluszek skończy 6 miesięcy, mimo że pokarm kobiecy wciąż powinien stanowić podstawę jego diety, to staje się niewystarczający dla intensywnie rozwijającego się organizmu niemowlęcia. W miarę jak maluch rośnie, zaczyna mieć nieco inne potrzeby i ochotę na poznawanie nowych smaków czy produktów o nowej konsystencji. Wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć, kiedy niemowlę wykazuje umiejętności rozwojowe potrzebne do ich spożywania, zwykle nie wcześniej niż od 17. Tygodnia życia (początek 5. m.ż.) i nie później niż w 26. t.ż. (początek 7. m.ż.).
Dlaczego kolacja to jeden z kluczowych posiłek dla niemowlęcia?
Kolacja to ważny posiłek w ciągu dnia, który powinien stanowić cenne źródło składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Prawidłowo skomponowana zaspokoi potrzeby maluszka oraz ograniczy konieczność budzenia się z powodu głodu.
Czego nie należy podawać niemowlęciu na kolację?
Warto pamiętać, że zbyt duża i ciękostrawna kolacja może obciążyć układ pokarmowy i tym samym zaburzyć prawidłowy przebieg snu. Nie wybieraj wiec dla dziecka na ostatni posiłek potraw smażonych. Posiłek podawany na kolację powinien być lekkostrawny.
Co można dać niemowlęciu na kolację?
W jadłospisach kolacyjnych dzieci należy uwzględnić wysokowartościowe produkty spożywcze. Warto, aby kolacja zawierał węglowodany – pochodzące np. ze zbóż. Taki posiłek będzie sycący.
Czy wiesz że…
Na etapie rozszerzania diety zboża to cenny składnik w codziennym urozmaiconym jadłospisie niemowlęcia. Kolacja zawierająca węglowodany pochodzące ze zbóż jest świetnym pomysłem na wieczorny posiłek.
Oprócz posiłków skomponowanych ze zbóż, dobrym wyborem będą także posiłki będące źródłem białka, witamin i składników mineralnych – chude mięso czy mleko i jego przetwory.
Pyszne kaszki na kolację
Do komponowania ostatniego posiłku dla pociechy rodzice powinni podejść ze szczególną dbałością. Smaczna i wartościowa kolacja dla niemowlęcia wcale nie musi być skomplikowana w przygotowaniu. Maluszkowi, który skończył 6. miesiąc życia, można podawać kaszki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych, które idealnie sprawdzą się jako ostatni posiłek w ciągu dnia.
Przykładem takich produktów są kaszki BoboVita, które odpowiadają na szczególne wymagania rozwijającego się niemowlęcia.
Wśród kaszek BoboVita znajdziesz kaszki mleczne oraz bezmleczne, które przygotowuje się poprzez dodanie mleka modyfikowanego lub kobiecego.
Porcja kaszki to propozycja pysznego, a jednocześnie sycącego posiłku na dobranoc, która może urozmaicić jadłospis maluszka.
Propozycja kaszki na kolację od BoboVita:
Inne propozycje na kolację dla maluszka oraz dedykowane jadłospisy znajdziesz tutaj.
Bezpieczne zboża na dobranoc
Organizm niemowlęcia czy małego dziecka, z wciąż dojrzewającym układem pokarmowym i odpornościowym, jest dużo bardziej wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych, w tym również spożywanej żywności. Mleczna kaszka zbożowa to odpowiedni wybór dla niemowlęcia nie tylko ze względu na swoje wartości odżywcze. Kaszki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych (ze wskazaniem wieku na opakowaniu) zawierają wyłącznie składniki spełniające wyjątkowo restrykcyjne normy (znacznie bardziej surowe niż żywność ogólnodostępna, przeznaczona dla dorosłych). Każda partia składników przechodzi nawet ponad 600 testów jakości i bezpieczeństwa, dzięki czemu rodzice mają pewność, że podają swojemu dziecku posiłek smaczny, wartościowy, a jednocześnie w pełni bezpieczny dla maluszka.
Czy wiesz, że…
Kaszki BoboVita mają prosty skład – zgodnie z przepisami prawa, jak wszystkie produkty dla niemowląt i małych dzieci, są bez konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku. Po przygotowanieu zgodnie z opisem na opakowaniu, porcja kaszki mlecznej to pełnowartościowy i zbilansowany posiłek dla maluszka.
O tym warto pamiętać!
Poza odpowiednio skomponowaną kolacją, bardzo ważna jest również pora posiłku i przygotowanie do snu.
- Podając maluszkowi kolację o stałej porze każdego dnia, rodzic kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe u dziecka.
- Wyciszenie przed snem to doskonała metoda na spokojną noc dla niemowlęcia – pomocne może okazać się czytanie do snu, kojąca muzyka czy śpiewanie kołysanki.
O której godzinie powinna być podana kolacja niemowlęciu?
Nie istnieje jedna zasada dotycząca idealnej pory jedzenia kolacji przez niemowlę. Najlepiej jest obserwować maluszka i odpowiadać na jego potrzeby.
Sekcja pytań i odpowiedzi:
Od kiedy można podawać niemowlęciu kolację?
Pierwsze próby wprowadzania kolacji do diety dziecka można podjąć podczas rozszerzania diety. Należy jednak pamiętać, że rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż od ukończenia 17. tygodnia życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż w 26. tygodniu życia maluszka (początek 7. miesiąca życia)[1].
Co podać niemowlęciu do jedzenia przed snem?
Dobra kolacja to ta lekkostrawna i zawierająca znaczną ilość węglowodanów – pochodzących np. ze zbóż. . Oprócz posiłków skomponowanych ze zbóż, dobrym wyborem będą także posiłki będące źródłem białka, witamin i składników mineralnych – chude mięso czy mleko i jego przetwory.
[1] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.