Jabłko to jeden z klasycznych produktów wykorzystywanych przy rozszerzaniu diety niemowlaka o pierwsze owoce. W odpowiedniej formie i w niewielkiej ilości może być oferowane dziecku już w 5-6 miesiącu życia. W jakiej postaci najlepiej podawać pierwsze jabłko dla niemowlaka? Jak wybrać odpowiedni produkt z tym owocem dla malucha i jak go przygotować? Sprawdź!
Co znajdziesz w tym artykule:
- 1.Jabłko dla niemowlaka – od kiedy podawać?
- 2.Jak przygotować jabłko dla niemowlaka?
- 3.Jabłko w produktach dla niemowląt
- 4.Ile jabłka podawać niemowlakowi?
- 5.Jabłko dla niemowlaka – surowe czy gotowane?
- 6.Sok jabłkowy – czy to odpowiedni produkt dla niemowląt?
- 7.Jabłko dla niemowlaka – o czym warto pamiętać?
Jabłko dla niemowlaka – od kiedy podawać?
Rozszerzanie diety rozpoczynamy, kiedy niemowlę wykazuje umiejętności rozwojowe potrzebne do spożywania pokarmów, zwykle nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. m.ż.) i nie później niż w 26. (początek 7. m.ż.). tygodniu życia niemowlaka, od podawania mu pierwszych warzyw (szczególnie polecane jest uwzględnienie wtedy warzyw zielonych, np. brokuła). Po około 2 tygodniach podawania żywności z tej grupy, przychodzi czas na wprowadzenie do diety owoców.
Jabłko jest owocem, który rodzice podają dziecku jako pierwszy. Jest produktem uprawianym lokalnie i klasycznym składnikiem zwyczajowej diety w Polsce. Biorąc również pod uwagę to, że po ugotowaniu oraz przetarciu jest łatwe do strawienia - stanowi ono bardzo dobry wybór.
Jak przygotować jabłko dla niemowlaka?
Kiedy w czasie rozszerzania diety podajemy maluchom pierwsze warzywa i owoce, szczególnie ważne jest postawienie na te, które spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa i jakości. Wybór żywności dedykowanej niemowlętom i małym dzieciom daje gwarancję podlegania przez produkt bardziej rygorystycznym normom niż żywność ogólnego spożycia. Owoce do przygotowania deserków ze słoiczków dla najmłodszych maluchów pochodzą z kontrolowanych upraw, a ponadto mają konsystencję dostosowaną do określonego wieku dziecka. Daje to pewność, że są dla niego maksymalnie bezpieczne do spożycia.
Przygotowanie jabłka ze słoiczka jest bardzo proste i nie wymaga gotowania ani podgrzewania. Korzystając z takich produktów dla niemowląt musisz jednak pamiętać o kilku zasadach:
- Nie należy używać żywności ze słoiczka, jeśli można wcisnąć środek wieczka,
- Kiedy chcesz podać dziecku puree, odpowiednią ilość produktu przełóż do miseczki plastikową łyżeczką,
- Pozostałą część przechowuj w zamkniętym słoiczku w lodówce, nie dłużej niż 48 godzin,
- Nie podawaj resztek produktu, który jadło dziecko.
Jabłko w produktach dla niemowląt
Po 4-6 miesiącu życia niemowlaka systematycznie powiększa się gama produktów obecnych w jego diecie. Ponadto dziecko powoli zaczyna nabywać umiejętności związane z gryzieniem, a więc opcje co do konsystencji podawanej żywności również się zmieniają. W pierwszym roku życia szczególnie duże znaczenia ma wybór produktów dostosowanych pod kątem składu i konsystencji do możliwości dziecka.
Początek rozszerzania diety – pierwsze jabłka dla niemowlaka
Wprowadzając jabłko do jadłospisu malucha, najlepiej wybrać jednoskładnikowe gładkie puree, takie jak Jabłka BoboVita. Kilka dni po tym, gdy dziecko pierwszy raz spróbuje jabłkowego puree, można zacząć urozmaicać stopniowo jego dietę o różnorodne, nowe deserki, stanowiące połączenie tego owocu z innym produktem, o który chcemy rozszerzyć jadłospis. Odpowiednie będą wtedy np. Jabłka z dynią BoboVita, Jabłka i banany BoboVita czy Brzoskwinie i jabłka BoboVita.
Jabłko dla niemowlaka w wieku 7-8 miesięcy
Deserki i musy z jabłkiem przeznaczone dla dziecka w wieku 7-8 miesięcy często mają już bardziej złożony skład. Mogą zawierać produkty z innych grup żywności, o które warto rozszerzyć dietę dziecka, np. różnego rodzaju kaszki zbożowe oraz jogurt.
Do słoiczków z jabłkiem odpowiednich dla niemowlaka na tym etapie życia należą m.in. JogoMi! Jabłka, jagody i banany z jogurtem BoboVita oraz Banany i jabłka z kruszonką BoboVita. Maluchowi można podać również różnorodne musy owocowe, np. Mus jabłka i truskawki z bananem BoboVita i Mus morele z jabłkiem i gruszką BoboVita.
Jabłko dla niemowlaka w wieku 9-12 miesięcy
Produkty dla dziecka po 9. miesiącu życia powinny zawierać już miękkie kawałki jabłka i innych składników - sprzyja to ćwiczeniu umiejętności gryzienia. W asortymencie owocowej żywności w słoiczkach polecanych dla niemowląt w wieku 9-12 miesięcy znajdują się m.in. Deserek jabłka, brzoskwinie i morele z biszkoptem BoboVita oraz Banany, gruszki i jabłka BoboVita.
Ile jabłka podawać niemowlakowi?
Kiedy pierwszy raz podajesz maluchowi puree z jabłka, porcja nie powinna przekraczać 2-3 łyżeczek. Jeśli dziecko dobrze reaguje na nowy produkt i nie widzisz żadnych niepokojących objawów po jego spożyciu, możesz zwiększyć ilość jabłka w jego posiłkach.
Pamiętaj, że w pierwszym półroczu życia żywność uzupełniającą podaje się jedynie w celu zapoznania malucha z nowymi smakami i konsystencjami produktów, a więc jej ilość w jadłospisie dziecka jest bardzo mała. To mleko mamy (lub mleko modyfikowane) powinno stanowić podstawę wszystkich posiłków w diecie. Dopiero w kolejnych miesiącach zwiększa się udział żywności uzupełniającej w diecie niemowlaka i może ona zacząć stopniowo zastępować część posiłków mlecznych.
W żywieniu dzieci obowiązuje zasada, że choć rodzic decyduje co podać dziecku, to maluch ma wybór czy i ile zje. Nie musisz więc wiedzieć dokładnie, jakiej wielkości porcję produktu, np. deserku owocowego podać – to apetyt dziecka będzie wyznacznikiem tego, jak duży powinien być posiłek.
Jabłko dla niemowlaka – surowe czy gotowane?
Warto wziąć pod uwagę, że nie zaleca się podawania nieugotowanych owoców (z wyjątkiem bananów) maluchowi w pierwszych miesiącach rozszerzania jadłospisu. Wiele z nich ma zbyt twardą konsystencję i mogą przez to sprawiać niemowlakowi problemy przy jedzeniu, a ponadto są trudniejsze do strawienia, a więc w większym stopniu obciążają przewód pokarmowy dziecka.
Pamiętaj także, że podawanie niemowlakowi surowego jabłka w nieodpowiedniej wielkości kawałkach może wiązać się z dużym ryzykiem zadławienia. Szczególnie niebezpieczne są niewielkie cząstki zbliżone do kostki (w odróżnieniu od np. tartego jabłka taki pojedynczy kawałek może całkowicie zablokować drogi oddechowe dziecka przy zachłyśnięciu).
Sok jabłkowy – czy to odpowiedni produkt dla niemowląt?
Soki owocowe, w tym sok jabłkowy, są produktami, które w ogóle nie powinny się znaleźć w diecie dziecka w pierwszym roku życia. Uważa się, że podawanie ich niemowlakowi może w pewnym stopniu wypierać mleko mamy i bardziej wartościową żywność z diety malucha w tym okresie. To z kolei potencjalnie przekłada się na zmniejszenie ilości w jadłospisie bardzo ważnych w tym okresie składników pokarmowych (m.in. białka i żelazo) na rzecz cukrów.
Choć w sokach cukry pochodzą z naturalnych źródeł, nadal spożywane w nadmiarze (o który łatwiej przy podawaniu dziecku produktu w tego rodzaju postaci - płynnej i pozbawionej błonnika pokarmowego), mogą przyczyniać się do kształtowania nieprawidłowych nawyków żywieniowych u malucha i do późniejszego problemu z nadmiarem masy ciała, a także z próchnicą zębów.
Jabłko dla niemowlaka – o czym warto pamiętać?
Jabłko jest jednym z najpopularniejszych owoców wprowadzanych na początku do diety dziecka. Może się znaleźć w jadłospisie już pod koniec pierwszego półrocza życia. Rozszerzając dietę malucha, warto postawić na odpowiednio dostosowane do jego wieku produkty spełniające wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa, jakie obowiązują przy produkcji żywności dla niemowląt i małych dzieci.