Herbatka z kopru włoskiego to znane od lat remedium wykorzystywane w celu łagodzenia dolegliwości trawiennych. Często można natknąć się na informacje o jej zastosowaniu w zwalczaniu kolki niemowlęcej, a także w stymulowaniu laktacji u karmiącej mamy. W świetle dostępnych aktualnie badań naukowych, podawanie herbatki z kopru włoskiego niemowlętom i małym dzieciom jest jednak niewskazane. Z artykułu dowiesz się więcej o tym, jakie działanie wykazują nasiona kopru włoskiego wykorzystywane do przyrządzania naparu i dlaczego lepiej być ostrożnym przy jego stosowaniu, szczególnie u niemowląt i małych dzieci.
Co znajdziesz w tym artykule:
Herbatka z kopru włoskiego dla niemowląt na kolkę
Wielu rodziców w poszukiwaniach sposobu na uciążliwe kolki u niemowlaka natrafia na opis zalet herbatki z nasion kopru włoskiego. Tradycyjnie napar podawano dzieciom w celu wspomagania pracy przewodu pokarmowego, w tym poprawy perystaltyki jelit (a więc redukcji problemów z wypróżnianiem) oraz przeciwdziałania wzdęciom. Miałby on więc oddziaływać na czynniki, którym przypisuje się rolę w pojawianiu się kolki. Czy to działa? Obecnie niestety brakuje danych naukowych, które pozwoliłyby to potwierdzić. Wiadomo natomiast, że picie herbatki z kopru włoskiego przez niemowlę wiąże się z ryzykiem dla zdrowia.
Ze względu na brak odpowiednich danych dotyczących bezpieczeństwa ich spożycia, dzieci do ukończenia 4. r.ż. nie powinny spożywać kopru włoskiego (tzn. oleju i herbaty z nasion tej rośliny).
Herbatka z kopru włoskiego dla matki karmiącej
Herbatka z kopru włoskiego uznawana jest czasami także za jeden z galaktogogów, czyli substancji wspomagających produkcję mleka przez kobietę. Jednak badania określające skuteczność naparu w tym kontekście mają różne wyniki, z których trudno wysnuć jednoznaczne wnioski. Ze względu na wykazane w ostatnich latach potencjalnie szkodliwe działanie zawartego w nasionach kopru włoskiego estragolu, nie prowadzi się już raczej badań oceniających efektywność stosowania tego produktu w stymulowaniu produkcji mleka u mam karmiących.
I właśnie ze względu na możliwość negatywnego wpływu tej substancji na organizm, niezależnie od wpływu herbatki z kopru włoskiego, lepiej poszukać innych sposobów na pobudzanie laktacji.
Koper włoski jako warzywo – od kiedy i jak można podawać niemowlętom?
Zalecenia związane z unikaniem spożywania kopru włoskiego przez dzieci do ukończenia 4. roku życia dotyczą konsumpcji nasion tej rośliny – dostępnych najczęściej w postaci herbatki oraz oleju. Spożywanie bulw kopru włoskiego jako warzywa (często nazywanego też fenkułem), wykorzystywanego np. jako składnik zupek czy obiadków, nie wiąże się z opisanym w artykule ryzykiem.
Choć w teorii koper włoski w postaci gładkiego puree można podawać już na początku rozszerzania diety niemowlaka, ze względu na specyficzny, intensywny smak może nie być najlepszym wyborem na początku rozszerzania diety. Warto poczekać z jego wprowadzeniem do jadłospisu do czasu, gdy niemowlę pozna i przyzwyczai się do spożywania bardziej łagodnych w smaku, popularnych lokalnie warzyw.
Sposoby na kolkę u niemowląt – o czym warto pamiętać?
Inne, bezpieczniejsze niż picie herbatki z kopru włoskiego sposoby na kolkę obejmują m.in.:
- Masaż brzuszka dziecka,
- Kąpiel malucha w ciepłej wodzie,
- Pamiętanie o „odbijaniu” dziecka po każdym karmieniu,
- Sprawdzenie poprawności techniki karmienia piersią, najlepiej przy udziale doradcy laktacyjnego,
- Zastosowanie białego szumu (można skorzystać z dostępnych w Internecie wideo z dźwiękiem) – jednostajny szum w tle często uspokaja niemowlęta.