Batat dla niemowlaka – kiedy podawać?

5 min
batat_niemowlak

Łagodne w smaku, lekko słodkie warzywa często są łatwo akceptowane przez niemowlęta. Choć klasyczny wybór w pierwszych tygodniach podawania dziecku żywności uzupełniającej stanowią przede wszystkim uprawiane w Polsce warzywa, takie jak marchew czy dynia, warto zwrócić uwagę również na inne rodzaje bulw. Batat to jedno z importowanych warzyw, których korzenie po ugotowaniu są łatwostrawne, a jednocześnie sycące i nieco słodkie. Stanowi świetny dodatek do diety niemowlaka już w pierwszych miesiącach rozszerzania jego jadłospisu.

batat_niemowlak
batat_niemowlak

Bataty – co warto o nich wiedzieć?

Bataty, inaczej nazywane patatami lub słodkimi ziemniakami, to warzywa korzeniowe pochodzące z Ameryki Południowej, uprawiane głównie w gorącym klimacie. W największych ilościach produkuje się je w niektórych regionach Chin, a także w Malawi, Tanzanii oraz Nigerii. Pod kątem smaku przypominają połączenie klasycznego ziemniaka z dynią lub marchewką. Zaliczamy je do warzyw łatwostrawnych, nieobciążających w dużym stopniu przewodu pokarmowego. Z powodzeniem możemy zacząć podawać niemowlakowi bataty już w pierwszych miesiącach rozszerzania jadłospisu.

Batat dla niemowlaka – od kiedy podawać?

Rozszerzanie diety malucha najlepiej rozpocząć od zielonych warzyw (np. brokuła, cukinii) – uważa się, że podawanie żywności z tej grupy jako pierwszej zwiększa szansę akceptacji smaku tych wartościowych produktów przez dziecko. Możemy wprowadzić je do diety w dowolnym czasie między 17. a 26. tygodniem życia niemowlaka.

Kiedy maluch pozna smak kilku zielonych warzyw, w następnej kolejności (po około 1-2 tygodniach) możemy wybierać inne różnorodne warzywa, w tym bataty. Ze względu na łagodny, lekko słodki smak wiele niemowląt bardzo chętnie je spożywa.

Jak rozszerzyć dietę niemowlaka o batata?

Warto pamiętać, że jeśli rozszerzamy dietę dziecka przed ukończeniem przez nie 6. miesiąca życia, podawanie nowych produktów ma jedynie na celu zapoznawanie niemowlaka z nowymi smakami i nieznaną wcześniej konsystencją jedzenia. Nie chodzi o to, by maluch najadł się spożywając żywność uzupełniającą - w tym okresie życia nadal podstawą diety niemowlęcia jest mleko mamy lub mleko modyfikowane.

Odpowiednia ilość produktu, gdy dziecko spożywa go pierwszy raz to maksymalnie 2-3 łyżeczki puree. Dopiero przy kolejnych próbach możemy podać niemowlakowi większą ilość. Nadal żywność uzupełniająca nie powinna jednak zastępować posiłku mlecznego, a raczej być do niego dodatkiem.

Oto inne zasady, których warto przestrzegać przy rozszerzaniu diety o bataty (analogiczne reguły obowiązują przy podawaniu po raz pierwszy innych produktów):

  • Upewnij się, że żywność ma bezpieczną konsystencję dostosowaną do możliwości dziecka – w pierwszych miesiącach życia najlepiej sprawdzi się postać gładkiego puree,
  • Nie dodawaj soli ani cukru do żywności dla niemowlaka,
  • Podaj dziecku puree, które składa się tylko z gotowanego batata lub zawiera słodkiego ziemniaka w połączeniu z innymi produktami, które dziecko wcześniej już próbowało,
  • Jeśli maluch niechętnie spożywa nowy produkt - nie zmuszaj go jedzenia, ale podaj ten sam składnik ponownie za kilka dni; dzieci czasami potrzebują kilku prób zanim w końcu zaakceptują nowy smak - cierpliwość w tym przypadku często się opłaca,
  • Odczekaj 2-3 dni przed podaniem niemowlakowi kolejnego nowego produktu.

Czy batat może wywołać reakcję alergiczną u niemowlaka?

Bataty należą do produktów o bardzo niskiej alergenności – wystąpienie objawów uczulenia po ich spożyciu należy do rzadkości. Nie można jednak całkowicie wykluczyć możliwości wystąpienia reakcji alergicznej w wyniku zjedzenia słodkiego ziemniaka przez dziecko –właściwie każdy produkt ma zdolność do wywołania nadwrażliwości. Choć w przypadku batatów prawdopodobieństwo jest bardzo niskie, warto pamiętać o obserwowaniu reakcji niemowlaka w kolejnych godzinach i dniach po pierwszym podaniu tego produktu.

Objawy, które mogą świadczyć o obecności alergii u dziecka to:

  • Wymioty,
  • Biegunka lub zaparcia,
  • Wysypka,
  • Pokrzywka – swędzące blade bąble otoczone zaczerwienioną skórą (przypominają zmiany na skórze po dotknięciu pokrzywy),
  • Nieżyt nosa,
  • Trudności w oddychaniu.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz objawy mogące wskazywać na alergię pokarmową u dziecka. Nie podawaj więcej danego produktu przed dalszą diagnostyką. Pamiętaj jednak, że nie jest zalecane, żeby długoterminowo wprowadzać dietę eliminacyjną u niemowlaka na własną rękę, bez potwierdzenia występowania uczulenia. Dlatego tak ważna jest wizyta u pediatry, który pomoże stwierdzić lub wykluczyć potrzebę rezygnacji z podawania dziecku danego produktu.

W jakiej formie podawać bataty niemowlakowi?

W zależności od wieku dziecka, bataty możemy podawać w różnych postaciach:

  • Przez pierwsze 1-2 miesiące rozszerzania diety odpowiednie będą puree bez grudek o prostym składzie, przede wszystkim jednoskładnikowe lub składające się z kilku produktów, z których nie więcej niż jeden maluch próbuje po raz pierwszy,
  • Po tym czasie możemy zacząć podawać dziecku pokarmy w formie puree z grudkami. Grudki na początku powinny być niewielkie i miękkie, łatwe do rozgniecenia przy pomocy języka, dziąseł, podniebienia; z czasem możemy stopniowo zwiększać ich wielkość,
  • W następnej kolejności przychodzi czas na żywność w małych kawałkach do gryzienia,
  • Dziecko po ukończeniu 1. roku życia zwykle jest już gotowe na spożywanie potraw składających się z większych (choć nadal miękkich) kawałków.

Z czym podawać bataty dla niemowlaka?

Bataty mogą być składnikami różnorodnych kolorowych dań dla niemowląt. W żywieniu dzieci warto dla urozmaicenia w niektórych potrawach zastępować nimi zwykłe ziemniaki. Mogą stanowić także dodatkowe warzywo w zupkach i obiadkach dla malucha.

W pierwszych latach życia szczególnie istotne jest, żeby podawać maluchowi zbilansowane posiłki, odpowiednio dostosowane do jego potrzeb na danym etapie. Taką rolę mogą spełniać przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci dania BoboVita.

Jeśli szukasz sposobu na podanie niemowlakowi batatów, dobrym rozwiązaniem będzie wybór obiadku w słoiczku, takiego jak jarzynki z cielęciną i kluseczkami BoboVita – jest to zbilansowany posiłek, który zawiera składniki w małych kawałkach i jest przeznaczony dla niemowląt po 8. miesiącu życia. Dziecku, które ukończyło 12. miesięcy możesz podać również Kolorowe warzywa z kurczakiem i batatami BoboVita – danie zawierające większe kawałki produktów. Taki posiłek w bezpieczny sposób wspiera naukę gryzienia u rocznego malucha.

Batat dla niemowlaka – co warto pamiętać?

Bataty można wprowadzić do diety niemowlaka już w pierwszych miesiącach rozszerzania jadłospisu. Konieczne jest jednak zadbanie o odpowiednią formę podania produktu - przede wszystkim przez dostosowanie jego konsystencji do możliwości dziecka na danym etapie życia. Pamiętaj, że niemowlakowi nie należy podawać batatów na surowo. Posiłki z tym warzywem dla dziecka nie powinny też zawierać skórek.

Źródła:

  1. Shahbandeh M. (2024) Sweet potato production worldwide in 2022, by leading country, statista, dostęp: https://www.statista.com/statistics/812359/global-sweet-potato-production-by-country/.
  2. Szajewska H., Socha P., Horovath A. i wsp. (2021) Zasady Żywienia Zdrowych Niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny 50: 1-19, dostęp: https://ptp.edu.pl/dokumenty/4337.pdf.
  3. Horovath A., Rachtan-Janicka J., Rybak A. i wsp. Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, dostęp: https://1000dni.pl/wp-content/uploads/2023/01/poradnik-zywienia-niemowlat-1341.pdf.

Oceń ten artykuł: