Zboża w diecie maluszka – które są odpowiednie?

6 min
Kaszki mleczne Porcja Zboz

Produkty zbożowe zajmują szczególne miejsce w jadłospisie – zarówno niemowlęcia, malego dziecka, jak i dorosłego. Stanowią cenne źródło ważnych witamin i składników mineralnych, dlatego zgodnie ze schematem żywienia powinny znaleźć się w diecie na wczesnym etapie jej rozszerzania – zaraz po tym, jak maluch pozna oraz zaakceptuje smak pierwszych warzyw i owoców. Dowiedz się, jakie produkty zbożowe wybierać dla małego dziecka, aby poprzez dietę wspierać jego prawidłowy rozwój.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Jak zboża wpływają na rozwój dziecka?
Kaszki mleczne Porcja Zboz
Kaszki mleczne Porcja Zboz

Jak zboża wpływają na rozwój dziecka?

Zboża są podstawowym źródłem węglowodanów, w tym błonnika pokarmowego, który pełni ważną rolę – zwłaszcza w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Dostarczają energię, istotną dla rozwijającego się mózgu, a z czasem również dla wzmożonej aktywności dziecka, a także witaminy i składniki mineralne ważne dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu.

Kiedy podawać dziecku produkty zbożowe?

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć, kiedy niemowlę wykazuje umiejętności rozwojowe potrzebne do ich spożywania, zwykle nie wcześniej niż od 17. Tygodnia życia (początek 5. miesiąc życia) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. miesiąc życia). [1] Produkty zbożowe najlepiej wprowadzać zaraz po tym, jak maluszek pozna i zaakceptuje smak pierwszych warzyw oraz owoców.

Jakie produkty zbożowe nie powinny znaleźć się w diecie dziecka?

Wybór produktów zbożowych w sklepie jest duży, jednak warto pamiętać, że nie każde z nich będą odpowiednie dla rozwijającego się organizmu dziecka. Wiąże się to z jego wrażliwością na działanie czynników zewnętrznych. Należy pamiętać, że niektóre produkty, tj. bułeczki, wafelki, płatki, chrupki, ciastka, sucharki czy posiłki o kuszącym wyglądzie i zapachu ze względu na inne wymagania jakościowe oraz wartość odżywczą mogą być nieodpowiednie dla niemowląt. Żywność spożywana przez dorosłych może zawierać zbyt duże ilości cukru, przypraw, takich jak sól czy dodatki do żywności (np. konserwanty, barwniki i wzmacniacze smaku), które nie są odpowiednie dla młodego organizmu.

Przy wyborze produktów zbożowych dla maluszka warto sięgać po te przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, których receptury tworzone są przez ekspertów z zakresu żywienia najmłodszych. Wskazanie wieku (np. po 6. czy 10. miesiącu życia), które widoczne jest na etykiecie takiej żywności, pomaga rodzicom wybrać produkt dopasowany do potrzeb i umiejętności dziecka na określonym etapie jego rozwoju.

Produktami zbożowymi, które bardzo dobrze sprawdzą się na początku rozszerzania diety, są kaszki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych. Na początku wystarczą niewielkie ilości kaszki (kilka łyżeczek) – pozwoli to dziecku na poznanie nowej konsystencji oraz ich smaku. Tak jak każdy nowy produkt w diecie dziecka, kaszki wprowadzaj stopniowo zaczynając od małych ilości obserwując reakcję dziecka. Z uwagi na ryzyko ewentualnych reakcji nietolerancji/alergii rozsądne jest również unikanie wprowadzania kilku nowych produktów równocześnie.

Czy wiesz, że?

Kaszki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, znacznie bardziej surowe niż te odnoszące się do produktów ogólnego przeznaczenia (spożywanych przez starszych członków rodziny)[2].

Które zboża zawierają gluten?

Warto pamiętać, że niektóre zboża (np. pszenica, żyto, jęczmień, owies) zawierają gluten – mieszaninę białek roślinnych , który jest popularnym alergenem. Nie należy jednak obawiać się wprowadzania go do diety na etapie jej rozszerzania. Zgodnie z rekomendacjami ekspertów małe ilości glutenu należy wprowadzać do diety dzieci w tym samym czasie, co inne pokarmy uzupełniające – od ukończenia 4. miesiąca do ukończenia 12. miesiąca życia, przy jednoczesnej obserwacji reakcji dziecka na nowy produkt[3].

Zboża, również te zawierające gluten, można zaproponować maluszkowi, gdy oswoi się on z pierwszymi warzywami i owocami. Co ważne, odwlekanie momentu wprowadzenia do diety dziecka glutenu nie zmniejsza ryzyka wystąpienia u niego celiakii czy alergii pokarmowej.

Gluten można wprowadzać do diety dziecka pod postacią np. kaszki manny. Wprowadzaj go stopniowo i w małych ilościach, obserwując przy tym reakcję maluszka.

Zboża bezglutenowe, takie jak ryż, kukurydza czy proso, są równie ważne w diecie malucha – dostarczają wartościowe składniki odżywcze, a ich spożywanie wzbogaca dietę niemowlęcia w cenne witaminy i składniki mineralne. Możesz podawać maluszkowi także produkty z gryki, która również nie zawiera glutenu.

Jaką kaszkę wybrać dla niemowlęcia?

Kaszki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci zawierają różnorodne zboża, dlatego już od samego początku wprowadzania nowych produktów powinny być stałym elementem prawidłowej diety maluszka. Na początku najlepiej sprawdzą się te jednozbożowe, o łagodnym smaku, np. kleik ryżowy. Później możesz zacząć podawać dziecku kaszki zawierające więcej zbóż, które oparte są o mąkę z pełnego przemiału, np. kaszkę BoboVita PORCJA ZBÓŻ bezmleczną 7 zbóż zbożowo-jaglaną.

Kaszki zbożowe dzielą się na mleczne oraz bezmleczne. Kaszki BoboVita są dostępne w wielu pysznych, lubianych przez dzieci smakach.

Pamiętaj, aby kaszkę przygotowywać zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Dzięki temu możesz mieć pewność, że podajesz maluszkowi pełnowartościowy posiłek o odpowiedniej konsystencji.

Ze względu na wartość energetyczną i odżywczą kaszki są dobrą propozycją na śniadanie oraz kolację. Regularne spożywanie śniadań to jedna z podstawowych zasad prawidłowego odżywiania. Warto kształtować u dziecka prawidłowe nawyki żywieniowe już od samego początku.

Dlaczego odpowiednia jakość zbóż w diecie dziecka jest taka ważna?

Organizm niemowlęcia czy małego dziecka jest szczególnie delikatny i wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych, w tym spożywanej żywności. Właśnie dlatego potrzebuje bezpiecznych produktów odpowiedniej jakości, dopasowanych do wyjątkowych potrzeb. Wybierając żywność (w tym kaszki) ze wskazaniem wieku na opakowaniu, przeznaczoną dla niemowląt i małych dzieci, możesz mieć pewność, że podajesz maluszkowi wartościowy posiłek przygotowany ze sprawdzonych i bezpiecznych surowców. Zboża zawarte w takich kaszkach uparawiane są na wyselekcjonowanych polach, w rejonach o optymalnych warunkach klimatycznych i spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości oraz bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby młody organizm, który potrzebuje szczególnej ochrony przez cały okres 1000 pierwszych dni życia, otrzymał to, co najlepsze.

Kliknij i dowiedz się więcej o jakości zbóż BoboVita.

Czy można podawać produkty pełnoziarniste niemowlętom i małym dzieciom?

Zboża z pełnego przemiału uważa się za bardzo wartościowe! Zawierają wiele cennych składników odżywczych.

Poszukując produktów pełnoziarnistych dla najmłodszych, warto sięgnąć po kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ, które zawierają nawet 7 rodzajów zbóż, także tych z pełnego przemiału. Różnorodne zboża, takie jak owies, jęczmień, żyto, pszenica, kukurydza, ryż i proso, uprawiane są wyłącznie na kontrolowanych polach, z troską o odpowiednią jakość. Każda partiazbóż przeznaczonych do produkcji kaszek przechodzi nawet ponad 600 testów jakości i bezpieczeństwa.

Rodzice mają do wyboru warianty w wielu uwielbianych przez dzieci smakach – mleczne i bezmleczne, z dodatkiem owoców lub skomponowane wyłącznie ze zbóż. To propozycje kaszek bez dodatku cukru (zawierają naturalnie występujące cukry) i bez oleju palmowego.

Kliknij i dowiedz się więcej o jakości zbóż BoboVita.

Zboza-Czy-wiesz-ze.png

Czy wiesz, że...

Zboża z pełnego przemiału uważa się za bardzo wartościowe? Zawierają wiele cennych składników odżywczych i dostarczają dziecku energię potrzebną do codziennego odkrywania świata. Każda partia zbóż przechodzi nawet ponad 600 testów jakości i bezpieczeństwa. 

[1] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.

[2] „Raport: bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”. Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Piotra Sochy oraz dr hab. inż. Anny Harton, 2022 RAPORT Bezpieczeństwo żywności, a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci (1000dni.pl) Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości.

[3] Tamże.

Oceń ten artykuł: