Nadchodzi moment, w którym Twoje dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety, które według zaleceń Ekspertów najlepiej rozpocząć od warzyw. Sprawdź, czy możesz już podać mu pierwszą łyżeczkę warzyw?
Co znajdziesz w tym artykule:
Kiedy podać niemowlęciu pierwsze warzywa?
Sprawdź, czy Twoje dziecko jest gotowe na wprowadzanie pierwszych warzyw i owoców:
- Ukończyło 4. miesiąc życia?*
- Czy samo sięga po jedzenie?
- Czy ssie paluszki?
- Czy zbliża lub wkłada różne rzeczy do ust?
- Czy pomlaskuje lub wykonuje ruchy gryzienia?
*Pamiętajmy
Wyłączne karmienie piersią jest zalecane przez sześć pierwszych miesięcy życia dziecka. Także później mleko mamy powinno być podstawą diety niemowlęcia. Według najnowszych zaleceń ekspertów rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. Wprowadzenie pokarmów uzupełniających po 4. miesiącu życia ma głównie na celu zapoznanie maluszka z nowymi konsystencjami i smakami.
Jeśli obserwujesz powyższe sygnały kilkukrotnie to, Twoje dziecko może być już gotowe na wprowadzenie żywności uzupełniającej. Jeśli chcesz zacząć już podawać dziecku pokarm stały, ale masz wątpliwości, porozmawiaj ze swoim pediatrą.
Pobierz najnowszy schemat żywienia dziecka w 1. roku życia:
Schemat żywienia niemowląt
PobierzPierwsze warzywa na początku rozszerzania diety
Już w pierwszych latach życia dziecka kształtują się podstawy jego nawyków żywieniowych. Dlatego tak istotne jest, aby od samego początku rozszerzania diety warzywa były nieodłączną częścią menu malucha.
Z badań wynika, że w diecie większości niemowląt i małych dzieci w Polsce zbyt mało jest warzyw. Aż 88% dzieci po 1. roku życia otrzymuje za mało warzyw w codziennej diecie.
Spraw, by Twoje dziecko pokochało warzywa od samego początku!
Rodzice często rozpoczynają rozszerzanie diety swojego dziecka od owoców. Niemowlęta akceptują je chętniej ze względu na ich naturalnie słodki smak. Przyzwyczajanie dziecka do smaku warzyw przychodzi trudniej. Jednak warto włożyć wysiłek i rozpocząć od warzyw, gdyż dzięki temu niemowlęta pokochają ich smak na przyszłość!
Akceptację smaku warzyw warto wesprzeć już na samym początku rozszerzania diety.
Jak wprowadzać warzywa do diety niemowlęcia?
Wprowadzanie nowych produktów rozpocząć od warzyw, które mają łagodny smak i dopiero po 2-3 tygodniach włączyć owoce, które są naturalnie słodkie. Taka kolejność rozszerzania diety pomoże maluchowi zaakceptować warzywa.
Rozszerzanie diety zacznij od pojedynczych smaków warzyw. Na początku podaj 1 warzywo dziennie i pozwól dziecku zaakceptować jego smak.
Pierwsze warzywa dla niemowlęcia
Nadal najważniejszym pokarmem pozostaje mleko, więc na początku rozszerzania diety wystarczy kilka łyżeczek przecieru na jeden raz. Do 6. miesiąca proces uzupełniania diety służy zapoznaniu dziecka ze stałym pokarmem, nowymi smakami i nowymi konsystencjami. Przeciery warzywne podawaj między posiłkami i nie przejmuj się, jeśli maluch nie zje całej porcji, na początku wystarczą 3-4 łyżeczki.
Przykładowe menu dla niemowlęcia
Sprawdź porady żywieniowe i przykładowe jadłospisy dostosowane do wieku dziecka
Co? Kiedy? Jak? Sprawdź!Delikatna marchewka na start
Korzeń marchewki ma delikatny smak, a dzięki temu idealnie nadaje się na pierwsze warzywo dla malucha. Marchewka jest uznawana za warzywo, które rzadko uczula. Maluch chętnie pozna smak marchewki w postaci przecieru. Możesz być pewna, że dziecko, które pokocha smak marchewki chętniej spróbuje kolejnego warzywa!
Brokuł na początek rozszerzania diety
Aksamitna, delikatna konsystencja przecieru z brokułu ułatwi dziecku przejście z diety mlecznej na produkty o innej konsystencji. Przecier warzywny BoboVita Brokuły przygotowany jest w 100% z najwyższej jakości naturalnych składników.
Jeśli maluch nie przekona się od razu do brokułu, nie poddawaj się. Grunt to cierpliwość i podejmowanie kolejnych prób, w końcu maluch pokocha nowe zielone warzywo.
Eksperci zalecają podanie nowego produktu średnio 7-8 razy, zanim maluszek zaakceptuje jego smak (2).
BoboVita Brokuły to idealna propozycja na rozszerzanie diety dziecka. Dzięki niej, pokocha ono smak brokułu na przyszłość!
Dlaczego warto rozpocząć rozszerzanie diety dziecka od warzyw?
W menu 30% dzieci w wieku 1-3 lata w Polsce warzywa nie pojawiają się każdego dnia. Bez codziennego ich spożywania dieta malucha nie może być właściwie zbilansowana. Jeżeli rozszerzanie diety niemowlęcia rozpocznie się od warzyw jest większa szansa, że w przyszłości dziecko będzie łatwo je akceptowało.
Z badań wynika, że jeżeli do diety dziecka jako pierwsze wprowadzi się warzywa w późniejszym życiu będą one jadły więcej warzyw niż dzieci, które zaczynają od owoców. [2] Jeżeli dieta dziecka jest zróżnicowana, a warzywa są jej nieodłączną częścią, jest duża szansa, że jego menu w przyszłości będzie również różnorodne i bogate w zdrowe warzywa.