Kiedy wprowadzić marchewkę do diety niemowlaka?

4 min
BoboVita-Shoot_2023-05-26_4841_midres

Eksperci zalecają, by w diecie dziecka przy rozpoczęciu rozszerzania jadłospisu najpierw pojawiły się warzywa. Marchewka jest produktem, który w odpowiedniej postaci świetnie sprawdzi się w roli pierwszego pokarmu dla niemowlaka. Kiedy i w jakiej formie najlepiej wprowadzić ją do diety malucha?

BoboVita-Shoot_2023-05-26_4841_midres
BoboVita-Shoot_2023-05-26_4841_midres

Marchewka jako pierwsze warzywo w diecie niemowlaka

Marchewka jest jednym z warzyw o lekko słodkim, łagodnym smaku, który wiele niemowląt łatwo akceptuje. Ponadto zaliczamy ją do warzyw lekkostrawnych, a więc jej trawienie w mniejszym stopniu obciąża rozwijający się układ pokarmowy dziecka, który dopiero przyzwyczaja się do obecności pokarmów stałych w diecie.

Kiedy wprowadzić marchewkę do diety niemowlaka?

Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt, wprowadzanie pokarmów uzupełniających rozpoczynamy najwcześniej w 17. tygodniu życia (na początku 5. miesiąca), jednak nie później niż w 26. tygodniu (na początku 7. miesiąca). Dziecko nabywa wtedy umiejętność stabilnego siedzenia z podparciem oraz lepszego kontrolowania ruchów głowy i szyi, co pozwala na jedzenie z łyżeczki.

Eksperci zalecają, by pierwszymi produktami, o które rozszerzamy dietę malucha były warzywa. Dzieci mają wrodzoną preferencję słodkiego smaku, dlatego łatwiej zaakceptują pokarmy z tej grupy, jeśli nie poznają wcześniej smaku naturalnie bogatych w cukry owoców. Marchewka stanowi jeden z produktów polecanych do rozpoczęcia rozszerzania diety, a więc możemy zapoznać niemowlaka z jej smakiem już od 5. miesiąca życia.

W jakiej postaci podać marchewkę niemowlakowi?

Na początku rozszerzania diety podajemy dziecku pokarmy w postaci gładkiego puree. Marchewka świetnie sprawdza się do przygotowania pokarmu o takiej konsystencji, ponieważ po ugotowaniu jest miękka i nie ma włókien.

Warto pamiętać, że kiedy dziecko pierwszy raz próbuje danego produktu, najlepiej wprowadzić go pojedynczo (jako puree jednoskładnikowe, np. Marchewka BoboVita, odpowiednia dla dziecka po 4. miesiącu życia) lub w połączeniu z produktami, które dziecko wcześniej już poznało. Umożliwia to obserwację reakcji organizmu niemowlaka na nowy pokarm.

Na późniejszych etapach rozszerzania jadłospisu mamy już większą dowolność co do wyboru pokarmów zawierających marchew wraz z innymi składnikami. Dobrym wyborem może być m.in. marchew z jabłkiem (np. Jabłka z marchewką BoboVita) czy marchew z groszkiem. To warzywo często wykorzystuje się także jako dodatek do wieloskładnikowych posiłków uzupełniających dla starszych niemowląt, w tym zupek i obiadków (np. Krupniczka z cielęciną BoboVita dla niemowląt po 8. miesiącu życia czy Kluseczek z warzywami i wołowiną BoboVita odpowiednich dla dzieci po 9. miesiącu).

Surowa marchewka dla niemowlaka

Na początku rozszerzania jadłospisu nie oferujemy dziecku surowej marchwi. Wynika to przede wszystkim z ryzyko zadławienia twardymi kawałkami warzywa. Maluch na tym etapie nie ma jeszcze wystarczającej zdolności do gryzienia. W pierwszych miesiącach rozszerzania diety może samodzielnie rozdrobnić jedzenie rozcierając je na dziąsłach i rozgniatając językiem. Zjedzenie surowych twardych kawałków marchewki sprawiłoby mu natomiast duży problem.

Ponadto na początku uzupełniania diety pokarmami o konsystencji stałej zaleca się wykorzystywanie warzyw w postaci ugotowanej ze względu na to, że są łatwiejsze do strawienia dla dojrzewającego układu pokarmowego dziecka.

Surową marchew można podawać niemowlakowi w dalszych fazach rozszerzania jadłospisu – jednak tylko pod warunkiem, że zadbamy, by kawałki były dla niego możliwe do bezpiecznego połknięcia (np. starte na drobnych oczkach). Podawanie dziecku nieugotowanej marchewki w większych kawałkach lepiej odłożyć do czasu, gdy dziecko nabierze znacznie więcej doświadczenia w gryzieniu i żuciu pokarmów.

Kiedy nie podawać niemowlakowi marchewki?

Gotowana marchewka stanowi ważny elementem jadłospisu niemowlaka, który nie obciąża zanadto układu pokarmowego. Podawanie tego warzywa jest jednak zazwyczaj niewskazane, gdy u dziecka występują zaparcia. Ponadto trzeba być ostrożnym w przypadku pojawienia się u malucha objawów mogących świadczyć o alergii po spożyciu tego warzywa (m.in. wysypki, biegunki, dolegliwości związanych z oddychaniem) – postępowanie należy w takim wypadku skonsultować z lekarzem.

Marchewka na początek rozszerzania diety

Podając dziecku marchewkę pierwszy raz pamiętaj, że dziecko może potrzebować kilku, a nawet kilkunastu prób zanim zaakceptuje podawany produkt. Nie zrażaj się, jeśli na początku rozszerzanie diety przychodzi z trudnością. Daj niemowlakowi czas, by bez presji przyzwyczaił się do nieznanej wcześniej konsystencji i smaku nowych pokarmów uzupełniających.

Źródła:

  1. Szajewska H., Socha P., Horovath A. i wsp. (2021) Zasady Żywienia Zdrowych Niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny 50: 1-19, dostęp: https://ptp.edu.pl/dokumenty/4337.pdf.
  2. De Cosmi V., Scaglioni S., Agostoni C. (2017) Early Taste Experiences and Later Food Choices, Nutrients, 9, 107, dostęp: https://www.researchgate.net/publication/313413823_Early_Taste_Experiences_and_Later_Food_Choices.
  3. Horovath A., Rachtan-Janicka J., Rybak A. i wsp. Poradnik żywienia niemowląt Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, dostęp: https://1000dni.pl/wp-content/uploads/2023/01/poradnik-zywienia-niemowlat-1341.pdf.

Oceń ten artykuł: