Jakie owoce dla niemowlęcia i kiedy zacząć je wprowadzać?

6 min
deserki

Owoce stanowią grupę produktów, o którą zwykle bardzo wcześnie rozszerzamy dietę niemowlęcia. Najczęściej dzieci próbują ich po raz pierwszy po kilku tygodniach od wprowadzenia pierwszych warzyw. Jakie owoce może jeść niemowlę na początku poznawania nowych smaków, a jakie w wieku 8, 10 i 12 miesięcy? W jakiej postaci podawać je na różnych etapach rozszerzania jadłospisu malucha? Sprawdź!

deserki
deserki

Kiedy zacząć wprowadzać owoce do diety niemowlęcia?

Dietę dziecka zaczynamy rozszerzać między 17. i 26. tygodniem życia. Pierwszym produktem najczęściej podawanym niemowlakom są warzywa. Przez około 2 tygodnie stopniowo przyzwyczajamy malucha do smaku różnych produktów z tej grupy (dbając o to, żeby wśród nich znalazły się także zielone warzywa o lekko gorzkim smaku, np. brokuł). Po tym czasie przychodzi moment, żeby niemowlę spróbowało pierwszych owoców.

Taka kolejność ma znaczenie ze względu na wrodzoną preferencję dzieci do słodkiego smaku i ich znacznie łatwiejszą akceptację. Istnieją większe szanse na to, że niemowlę polubi warzywa i będzie chętnie je spożywało, jeśli nie pozna wcześniej smaku owoców, które są produktami zawierającymi dużo więcej naturalnie występujących cukrów.

Jak rozszerzać dietę niemowlaka o owoce?

Rozszerzając dietę niemowlęcia o pierwsze owoce pamiętajmy, żeby:

  • Nie podawać jednocześnie kilku nowych produktów,
  • Były one serwowane w postaci gładkiego puree (bez grudek),
  • Podawać dziecku owoce w ilości do 2-3 łyżeczek puree,
  • Obserwować reakcje organizmu malucha na produkt,
  • W tym samym czasie co owocowe puree podawać także mleko z piersi (a u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym – odpowiedni produkt),
  • Kolejny nowy produkt wprowadzać co około 2-3 dni,
  • Kontynuować podawanie niemowlakowi warzyw.

Pierwsze owoce dla niemowlaka - jakie wybierać?

Przy wyborze pierwszych owoców dla niemowlaka nie musimy się kierować żadnymi szczegółowymi wytycznymi. Popularnym wśród rodziców pierwszym wyborem są jabłka oraz gruszki. Często na początku wprowadza się również puree z dojrzałego banana.

W pierwszych tygodniach podawania dziecku owoców jako produktów uzupełniających sprawdzą się również m.in. mango, morele, brzoskwinie, nektarynki, śliwki.

W pierwszych miesiącach rozszerzania diety niemowlaka odpowiednim składnikiem jadłospisu są także owoce jagodowe, np. maliny, borówki, jagody, truskawki.

W jakiej postaci podawać niemowlęciu owoce?

Przez pierwsze miesiące rozszerzania diety podajemy dziecku owoce w postaci gładkiego puree. Kiedy niemowlę osiągnie wiek 7 - 8 miesięcy zwykle zaczynamy zapoznawać je z pokarmami w postaci papki z grudkami.

Następnie wprowadzamy owoce w formie cząstek podawanych do ręki. Zapoznajemy dziecko również z surowymi owocami w bardzo małych kawałkach.

Warto zaznaczyć także, że podawanie dziecku w 1. roku życia owoców w postaci soków jest niezalecane.

Owoce dla 6, 8 i 12 - miesięcznego dziecka – pomysły na produkty uzupełniające

Niemowlę w pierwszych miesiącach rozszerzania jadłospisu szybko nabywa nowe umiejętności związane z jedzeniem, przez co gama rodzajów produktów, które możemy bezpiecznie podawać ciągle się zwiększa. Poniżej znajdziesz propozycje z owocami dla niemowlaka na różnych etapach wprowadzania żywności uzupełniającej.

Owoce dla 5 i 6 - miesięcznego dziecka

Na początku rozszerzania diety, czyli u dziecka w wieku 5 - 6 miesięcy, owoce podajemy w postaci gładkiego puree. Możemy wykorzystać:

Owoce dla 7 i 8 – miesięcznego niemowlaka

Do diety dziecka w wieku 7 - 8 miesięcy wprowadzone zostało już więcej grup produktów, więc maluch może próbować produktów o bardziej złożonym składzie. Odpowiednia będzie także inna ich konsystencja - puree z grudkami. Część maluchów w tym okresie jest już także gotowa na próbowanie pierwszych owoców podawanych do rączki w postaci miękkich cząstek.

Poniżej kilka pomysłów na owocowe produkty uzupełniające dla dziecka w wieku 7 - 8 miesięcy:

Owocowe posiłki dla dziecka w wieku 9 - 12 miesięcy

Niemowlę w wieku 9 miesięcy powoli przyzwyczaja się do różnorodnej konsystencji podawanych owoców. Roczne dziecko zazwyczaj ma już za sobą rozszerzenie diety o większość popularnych produktów i próbowało spożywać owoce w różnych postaciach. Propozycje produktów z owocami odpowiednie dla niemowlaka w wieku 9 – 12 miesięcy to np.:

Kiedy lepiej podawać dziecku owoce - rano czy wieczorem?

Dziecku możemy podawać produkty z tej grupy o różnych porach dnia, nie ma potrzeby kierować żadną zasadą w stylu „owoce tylko do południa”. Ważne natomiast, żeby szczególnie wieczorem były one składnikiem zbilansowanego posiłku, a nie tylko spożywane same. Spora porcja zawartych w owocach cukrów spożytych bez dodatku białek i tłuszczów może powodować duże wahania stężenia glukozy we krwi dziecka i powodować trudności ze snem.

W praktyce oznacza to, że maluchom, którym dopiero zaczynamy rozszerzać dietę o pierwsze produkty, w ramach tego samego posiłku podajemy też mleko mamy (lub mleko modyfikowane w przypadku dzieci karmionych w ten sposób). Starszym niemowlakom, w których diecie są już różnorodne produkty, w godzinach wieczornych możemy natomiast podawać owoce jako nieduży dodatek do posiłków, np. kaszek mlecznych czy placuszków. Mała ich ilość sprawdzi się u nich także w ramach deseru serwowanego jako uzupełnienie posiłku na bazie warzyw i produktów białkowych – mięsa (np. zupki jarzynowej z indykiem), ryb, jaj lub nasion roślin strączkowych.

Czy owoce mogą uczulać niemowlęta?

Wystąpienie alergii na owoce właściwie każdego rodzaju jest możliwe, ale w porównaniu do wielu innych grup produktów uznawanych za najbardziej uczulające (np. orzechów, mleka, jaj czy pszenicy) zdarza się rzadko. Ze względu na istniejące (choć niskie) ryzyko wystąpienia alergii zaleca się obserwowanie reakcji organizmu dziecka po wprowadzeniu każdego nowego produktu, również z grupy owoców. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów warto skonsultować się z lekarzem.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Źródła:

  1. Szajewska H., Socha P., Horovath A. i wsp. (2021) Zasady Żywienia Zdrowych Niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny 50: 1-19, dostęp: https://ptp.edu.pl/dokumenty/4337.pdf.
  2. Horovath A., Rachtan-Janicka J., Rybak A. i wsp. Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, dostęp: https://1000dni.pl/wp-content/uploads/2023/01/poradnik-zywienia-niemowlat-1341.pdf.

Oceń ten artykuł: