Odwodnienie jest stanem znacznego ubytku wody w organizmie, któremu zazwyczaj towarzyszy również brak równowagi zawartych w płynach ustrojowych elektrolitów. Nieznaczny niedobór wody prowadzi do osłabienia wydolności organizmu i problemów z koncentracją. W ciężkich przypadkach jest stanem zagrożenia życia. Odwodnienie u dzieci zdarza się znacznie częściej niż u dorosłych, często szybko postępuje i może być bardzo niebezpieczne. Dowiedz się, jak wygląda odwodnienie u dziecka i poznaj sposoby postępowania w jego wystąpieniu.
Twój Maluszek wkroczył właśnie w bardzo ważny okres rozwoju. Na początku, zmęczony porodem i wyzwaniem, jakim jest przystosowanie się do otoczenia poza brzuszkiem mamy, zapoznawał się ze światem jako noworodek. Z każdym dniem jednak się zmieniał, coraz częściej otwierając oczy i rozglądając się wokół siebie. Poznawanie bliskich, pierwszy uśmiech i radosne gaworzenie na Twój widok to umiejętności, które z pewnością sprawiły Ci wiele radości. Przed Wami czas uczenia się kolejnych nowych rzeczy! Dowiedz się, co potrafi 4-miesięczne dziecko.
Okres noworodkowy i wczesnoniemowlęcy to czas, kiedy dziecko pobiera pokarm wyłącznie za pośrednictwem ssania. Pozornie może się wydawać, że nie jest to czynność skomplikowana i oparta jest wyłącznie na reakcjach odruchowych. Nic bardziej mylnego.
Mleko matki to najlepsze, co można dać swojemu dziecku. Kobiecy pokarm wspiera prawidłowy rozwój młodego organizmu, a jego skład dopasowuje się do aktualnych potrzeb niemowlęcia. Karmienie piersią to również wiele korzyści dla mamy. Poznaj zalety karmienia piersią.
Karmienie piersią to najlepsze, co mama może dać noworodkowi, a później niemowlęciu. Istnieją jednak przypadki, gdy dziecko wykazuje objawy alergii po spożyciu mleka mamy. W jaki sposób objawia się uczulenie na pokarm mamy i jak postępować w takiej sytuacji?
Karmienie piersią jest uznawane za złoty standard w żywieniu niemowląt. To dlatego, że mleko mamy dostarcza dziecku wartościowe składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach, ponieważ jego skład zmienia się wraz z rozwojem malucha. Dzięki temu kobiecy pokarm zawsze odpowiada na aktualne potrzeby dziecka. Karmienie piersią to wiele korzyści nie tylko dla maluszka, ale i dla mamy. Poznaj najważniejsze informacje na temat karmienia dziecka piersią.
Dieta mamy karmiącej powinna być urozmaicona i dostarczać niezbędnych składników odżywczych. Pokarmy, które przyjmuje kobieta podczas laktacji, mają ogromne. Właśnie dlatego w czasie tego wyjątkowego okresu posiłki mamy powinny być przede wszystkim zbilansowane i skomponowane zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia.
Twój maluszek niedawno pojawił się na świecie. W tym wyjątkowym okresie 1000 pierwszych dni jego życia chcesz mu dać miłość, opiekę i ochronę. Dbasz o niego najlepiej, jak potrafisz. Dotyczy to również sposobu żywienia niemowlęcia, które ma kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju. W początkowym okresie życia najlepsze dla dziecka jest karmienie piersią. Twój pokarm zawiera bowiem wszystko to, czego potrzebuje młody organizm. Dowiedz się, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie niemowlęcia w pierwszych miesiącach jego życia, oraz jak zadbać o własną dietę w trakcie laktacji.
Skoki rozwojowe dzieci choć na początku mogą budzić niepokój rodziców, z reguły jednak szybko przeradzają się w zachwyt. Po okresie marudzenia i wyraźnie gorszego nastroju, maluch zaczyna więcej widzieć, słyszeć, czuć, rozumieć. Nagle, niemal z dnia na dzień, wstępuje na kolejny poziom rozwoju.
Sprawdź, jakie składniki odżywcze i witaminy są ważne w diecie młodej mamy.
Sprawdź przepisyZostałaś mamą! Przed tobą mnóstwo dni przepełnionych radością, ale też pełnych wyzwań, jakie przynosi zajmowanie się noworodkiem. Codzienna opieka nad maluszkiem może budzić mnóstwo obaw. To całkowicie normalne, bo chcesz maluchowi zapewnić wszystko to, co najlepsze. Według rekomendacji WHO przez pierwsze 6 miesięcy życia żywienie dziecka powinno opierać się na karmieniu piersią. Naturalny pokarm zawiera wiele cennych składników odżywczych, które wspierają prawidłowy rozwój niemowlęcia od urodzenia.
Warto poznać prawidłowe techniki karmienia – po to, aby niemowlę w okresie 0-4 miesiące uniknęło nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak kolki czy ulewania. Nie bez znaczenia jest także twoja dieta – od tego, co jesz, zależy, jakie składniki odżywcze otrzymuje maluch wraz z pobieranym od ciebie mlekiem. Opieka nad dzieckiem daje mnóstwo radości. Dzięki niej możesz obserwować, jak maluch rozwija się tydzień po tygodniu. Skorzystaj z porad ekspertów – dowiedz się, jak postępować z noworodkiem.