Rozszerzanie diety to niezwykle ważny moment w życiu dziecka, który powinien rozpocząć się najwcześniej po ukończeniu 17. tygodnia życia, a najpóźniej w 26. tygodniu życia niemowlęcia. W tym okresie większość niemowląt jest już gotowa na przyjmowanie pokarmów innych niż mleko.
Wprowadzanie nowych pokarmów do menu maluszka powinno opierać się na wytycznych zawartych w aktualnym schemacie żywienia niemowląt.
Opracowane przez specjalistów wskazówki dotyczące najlepszego dla rozwoju dziecka sposobu odżywiania, zgodnego z aktualnym stanem badań i wiedzy naukowej.
Pierwszymi posiłkami innymi niż mleko powinny być warzywa. Kolejno po nich możemy wprowadzać owoce, kaszki zbożowe i inne produkty.
Z naszą pomocą dowiesz się, dlaczego taka kolejność jest ważna oraz jak rozszerzać dietę krok po kroku, aby przejść od smaku pojedynczych warzyw do 5 różnorodnych i zbilansowanych posiłków w ciągu dnia.
Poznaj plan 5 kroków przygotowany przez Ekspertów BoboVita, który pomoże Ci wprowadzić do jadłospisu dziecka pierwsze smaki oraz kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe.
Zacznij od warzyw! Dzieci mają wrodzoną preferencję do smaku słodkiego, dlatego smak warzyw jest mniej chętnie akceptowany przez nie niż słodki smak owoców.
Dopiero przyzwyczaja się do nowego smaku i konsystencji.
Pierwsze owoce wprowadź do jadłospisu maluszka po około 2 tygodniach podawania pierwszych warzyw. Na pewno chętnie spróbuje jabłka, banana czy gruszki - to za sprawą wrodzonej preferencji do smaku słodkiego.
Kolejnym ważnym krokiem będzie wprowadzenie do codziennego jadłospisu produktów zbożowych.
Niektóre kaszki np. kaszka manna mogą zawierać gluten, który jest popularnym alergenem, a jak wprowadzić go do jadłospisu niemowlęcia przeczytasz tutaj.
Do jadłospisu malucha włączaj nowe produkty dostosowane do jego wieku takie jak: zupki i obiadki warzywne, kaszki czy owocowe deserki.
Cały czas kontynuuj rozszerzanie diety.
(3 posiłki główne oraz 1‑2 uzupełniające takie jak drugie śniadanie, czy podwieczorek).
Skorzystaj z jadłospisów na każdy dzień tygodnia, dostosowanych do etapu rozwoju Twojego maluszka oraz porad z zakresu żywienia, opracowanych przez dietetyków.
Dowiedź się więcej