Twoje dziecko
Twoje dziecko reaguje już na światło i dźwięk.
W miarę jego rozwoju zmniejsza się objętość płynu owodniowego – dziecko wypełnia teraz prawie całą macicę. Z tego powodu jest też wyraźnie mniej ruchliwe: brakuje mu już miejsca na fikołki.
W międzyczasie jego jelita wypełniają się zielonkawą substancją zwaną smółką, która tworzy się z połkniętych przez dziecko wód płodowych, mazi płodowej, złuszczającego się nabłonka.
Twoje ciało
Możliwe, że coraz częściej czujesz się zmęczona i ociężała, wróciły być może wahania nastroju, które odczuwałaś na początku ciąży – wszystko to sprawia, że jesteś nieco rozdrażniona. Być może masz także bardzo intensywne sny – to Twój umysł próbuje zaadaptować się do dużej zmiany w Twoim życiu.
Twoje piersi mogły już zacząć wydzielać wodnisty płyn zwany siarą. To pierwsze mleko, którym nakarmisz dziecko zaraz po urodzeniu. Jest niezwykle bogate w substancje odżywcze i przeciwciała niezbędne Twojemu dziecku. Jednocześnie łożysko w Twoim ciele osiągnęło dojrzałość. W momencie porodu waga łożyska będzie stanowić jedną szóstą wagi noworodka.