Twoje dziecko
Twoje dziecko ma prawie 40cm długości, jego waga przekroczyła kilogram i wynosi ok. 1350g, większe maluchy mogą ważyć nawet 1600g. Na tym etapie występuje bardzo duże zróżnicowanie we wzroście i wadze dzieci.
Pod wieloma względami nowy człowiek jest już „gotowy” – jego organy są rozwinięte, ale dopiero gdy osiągną dojrzałość, dziecko będzie gotowe na powitanie świata.
Na tym etapie ciąży ilość wód płodowych osiąga maksymalny poziom, teraz już powoli będzie ich ubywać. Tymczasem dziecko bardzo intensywnie rośnie, dlatego jego ruchy będziesz odczuwać bardzo intensywnie, nie zawsze będzie to przyjemne uczucie.
Można już na 100% rozpoznać płeć w USG na zasadzie: gdy jądra są w mosznie to chłopak. Czasem nawet w tym czasie się to nie udaje.
Twoje ciało
Sen – a raczej jego brak – może stać się teraz problemem. Być może zaczęłaś odczuwać drętwienie rąk lub nóg, bóle stawów lub zgagę i częściej niż zwykle korzystasz z toalety.
Żeby złagodzić nieco nocne cierpienia i choć trochę wypocząć, zacznij sypiać na lewym boku. Żyła główna dolna nie będzie uciśnięta, co m.in. poprawi krążenie, dopływ krwi do macicy, trawienie oraz pracę nerek i wątroby. Najwygodniej Ci będzie, gdy nieco ugniesz kolana i umieścisz poduszki pod krzyżem, brzuchem, biodrami i stawami. Możesz też kupić specjalną poduszkę w kształcie rogala, która ułatwi zasypianie. Może też być pomocna później, podczas karmienia piersią.
Nocne wycieczki do toalety będą teraz czymś, do czego musisz się przyzwyczaić. Ogranicz więc spożywanie płynów tuż przed snem, za to pij dużo w ciągu dnia. Zawsze skorzystaj z toalety zanim położysz się do łóżka, staraj się też całkowicie opróżnić pęcherz.