Twoje dziecko
Twoje dziecko wkracza w etap bardzo intensywnego wzrostu. Mierzy już ok. 32- 35cm i waży niecały kilogram. Wyobraź sobie, że przez następne tygodnie, do czasu porodu „przytyje” ok. 3kg!
Płuca zaczynają produkować substancję, która uniemożliwia sklejanie się pęcherzyków płucnych, kiedy dziecko weźmie pierwszy oddech. Ruchy mieszkańca brzucha są już bardziej skoordynowane. Potrafi świadomie wziąć do ust kciuk, ssać paluszki. W ten sposób ćwiczy mięśnie żuchwy, przygotowując się do ssania piersi.
Pomiędzy 24. a 28. tygodniem ruchy płodu są najbardziej intensywne. Dziecko ma jeszcze sporo miejsca wokół siebie i chętnie fika koziołki, obraca się i odbija od ścian macicy.
Twoje ciało
Dbanie o sprawność fizyczną w ciąży pomoże Ci przyzwyczaić się do zmian w Twoim ciele. Mamy dobrą wiadomość - kobiety, które ćwiczą w czasie ciąży, lepiej radzą sobie podczas porodu, a po urodzeniu dziecka szybciej wracają do figury sprzed ciąży.
Pamiętaj jednak, aby się nie przemęczać podczas ćwiczeń – gimnastyka nie musi być forsowna, żeby poczuć jej zbawienne skutki. Najlepiej ćwicz pod okiem instruktora, który dobierze Tobie odpowiednie ćwiczenia. Ćwiczenia Jogi zapewnią Tobie odpowiednią aktywność i zmniejsza bóle kręgosłupa.
Codzienna porcja ruchu takiego jak spacer pomoże Ci zachować formę. Dobrym pomysłem jest również pływanie, ponieważ w wodzie nie będziesz czuła dodatkowych kilogramów. Dowiedz się też, czy na basenie w Twojej okolicy nie prowadzą przypadkiem specjalnych zajęć dla kobiet w ciąży.
Musisz pamiętać, że nie zawsze będziesz mogła robić to, do czego byłaś przyzwyczajona, dlatego unikaj forsownych ćwiczeń podczas upałów, pij dużo płynów, a zwłaszcza poinformuj instruktora, w którym tygodniu ciąży jesteś! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do ilości ćwiczeń, które powinnaś wykonywać, poradź się lekarza lub położnej.
Jeśli przed ciążą nie byłaś aktywna fizycznie nie podejmuj dodatkowej aktywności w ciąży bez kontroli instruktora.