BoboVita-24-tydzien-ciazy.png

24. tydzień ciąży

Dumnie wkroczyłaś w 24. tydzień ciąży i zastanawiasz się, który to miesiąc? To już 6. miesiąc oczekiwania na narodziny malucha! W tym okresie dziecko cały czas rośnie i trenuje swoje umiejętności. Warto wsłuchiwać się w sygnały, jakie daje organizm. Sprawdź, czego możesz się spodziewać na tym etapie ciąży.

Wybierz tydzień życia:

1 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Twoje dziecko ma ok. 30cm długości (to mniej więcej szerokość czasopisma) i waży 600g. Na tym etapie rozwoju w przypadku przedwczesnego porodu jest już nikła szansa że dziecko może przeżyć, ale tylko przy zapewnieniu mu bardzo intensywnej opieki medycznej.

Twoje ciało

Zadbaj o swój system odpornościowy – to pomoże Ci zachować siły podczas ciąży. Powinnaś przede wszystkim zdrowo się odżywiać, zapewnić sobie dużo snu o stałych porach i być aktywna.

Po 20. tygodniu ciąży istnieje ryzyko pojawienia się gestozy, zwanej też zatruciem ciążowym. Jest to choroba, częściej występująca u kobiet, które nie rodziły. Objawia się nadciśnieniem tętniczym (dlatego podczas każdej kontrolnej wizyty lekarz mierzy Ci ciśnienie krwi), białkomoczem i znacznymi obrzękami. W bardzo zaawansowanym stadium pojawiają się silne bóle głowy, zaburzenia widzenia a nawet utratą przytomności i drgawki. Jeśli zatem pojawiły się u Ciebie obrzęki, które zwykle nie są patologią, zwracaj uwagę, czy znikają po dłuższym odpoczynku i przespanej nocy. O wszelkich niepokojach informuj lekarza prowadzącego Twoją ciążę.

W profilaktyce zatrucia ciążowego dużą rolę odgrywa dieta niskosodowa. Dlatego tak ważne jest ograniczenie spożywania soli a uzupełnienie niedoborów białka. Jedz zatem dużo przetworów mlecznych: twarogów, jogurtów, kefirów, a także bogatych w białko roślin strączkowych i chudego mięsa. Zamiast soli stosuj łagodne przyprawy ziołowe. Pamiętaj o piciu dużej ilości wody. 

Oceń ten artykuł: