Twoje dziecko
Twoje dziecko ma teraz ok. 27cm długości (od czubka głowy do pięt) i waży ok. 360g. Na tym etapie lekarz podaje już taką długość dziecka, a nie jak wcześniej do końca pośladków. Na tym etapie ciąży odchylenia dotyczące wzrostu i wagi pomiędzy płodami nie powinny już budzić niepokoju.
Wszystkie części oka dziecka są już wykształcone, jeszcze tylko tęczówka nie ma pigmentacji. Powieki pozostaną zamknięte jeszcze do około 27. tygodnia ciąży.
W tym tygodniu zaczyna rozwijać się układ odpornościowy Twojego dziecka. Szpik kostny rozpoczyna produkcję białych krwinek.
Mózg w dalszym ciągu się rozwija, do czego potrzebna mu jest duża ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega. Dziecko pobiera je z zasobów Twojego organizmu, dlatego w jadłospisie uwzględnij tłuste ryby, które są podstawowym źródłem kwasów omega-3.
Twoje ciało
Nie wszystkie tłuszcze są takie same, nie każdy tłuszcz jest szkodliwy. W zdrowie diecie przyszłej mamy powinny znaleźć się odpowiednie rodzaje tłuszczów.
Tłuszcz to ważny składnik odżywczy, stymulujący i podtrzymujący wzrost dziecka, a zwłaszcza rozwój jego mózgu. Tłuszcze długołańcuchowe to szczególna grupa tłuszczów o ogromnym znaczeniu dla rozwoju. Najważniejsze z nich to tłuszcze omega-3. Znajdziesz je w tłustych rybach (makreli, łososiu, pstrągu, śledziach) oraz w niektórych olejach roślinnych i olejach z orzechów. Twój organizm i organizm dziecka potrzebują ich zwłaszcza w końcowych tygodniach ciąży. Spożywaj je 2 razy w tygodniu, najlepiej przygotować je na parze. Jeżeli nie jesz tłustych ryb, zapytaj lekarza o możliwość zastosowania suplementów diety z kwasami tłuszczowymi omega-3.