Twoje dziecko
Dziecko wciąż rośnie i ma już 6,5 - 8cm długości (jest to odległość ciemieniowo-siedzeniowa ang. crown rump length, CRL, czyli od czubka głowy do końca pośladków) przy wadze ok. 25g. Jest bardzo aktywne - potrafi przeciągać się, kopać i obracać, choć jeszcze jest zbyt małe, żebyś mogła to poczuć.
Jego nerki już pracują, filtrując krew i odprowadzając mocz do pęcherza moczowego. W dalszym ciągu rozwijają się jego jelita oraz zewnętrzne narządy płciowe. Zewnętrzne cechy płci są mało zróżnicowane – nie można jej pewnie rozpoznać w USG.
Maluszek potrafi już ssać kciuk (trafia nim do ust przez przypadek) i połykać płyn owodniowy, dzięki czemu dojrzewają kubki smakowe znajdujące się na języku.
Skóra dziecka jest już wrażliwa na dotyk niemal na całej powierzchni, niewrażliwe na dotyk pozostają plecy i górna i tylna część głowy. Tak już zostanie do czasu porodu. Oczywiście wrażliwość na dotyk jest nieświadoma.
W miarę upływu kolejnych tygodni proporcje ciała Twojego dziecka stają się coraz bardziej zbliżone do proporcji ciała noworodka. Główka dziecka stanowi już tylko jedną trzecią długości ciała.
Twoje ciało
W II trymestrze nieco zwiększa się zapotrzebnie na dodatkowe kilokalorie: niewiele bo o 360 kcal na dobę. Jedz produkty bogate w magnez i żelazo: kasze, brokuły, suszone owoce, czerwone chude mięso. Równocześnie spożywaj produkty zawierające witaminę C, zwiększa ona wchłanianie żelaza.
Pamiętaj o zmianie nawyków żywieniowych także podczas spotkań towarzyskich czy wizyt w restauracji. Choć wypicie jednego kieliszka wina wydaje się niewinną przyjemnością, specjaliści ostrzegają, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu w ciąży. Dlatego najbezpieczniej całkowicie zrezygnować z alkoholu, którego spożycie może prowadzić do zaburzeń w rozwoju płodu. Nawet małe dawki mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój mózgu Twojego dziecka. Czy wiesz, że po około godzinie płód ma takie samo stężenie alkoholu we krwi jak jego mama?