BoboVita-12-tydzien-ciazy.png

12. tydzień ciąży

12. tydzień ciąży kończy I trymestr. W tym okresie mija też największe zagrożenie utraty ciąży. Nie oznacza to jednak, że możesz przestać o siebie dbać. Zapoznaj się z kalendarz ciąży – sprawdź, jak zmienia się twoje ciało na tym etapie i jak wygląda 12. tydzień życia dziecka. Dzięki temu rozwiejesz swoje wątpliwości.

Wybierz tydzień życia:

1 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Twoje dziecko ma teraz ok. 6cm długości przy wadze 15g. Jego twarz ma coraz bardziej wyraźne rysy. Oczy, które początkowo ustawione były po bokach głowy, znajdują się teraz blisko siebie, natomiast po obu stronach głowy znajdują się małe uszka.

Dziecku zaczynają rosnąć włosy, a palce u rąk i stóp pokrywają miękkie paznokcie. W buzi znajduje się 20 maleńkich zawiązków, z których kiedyś powstaną mleczne zęby. 

Dziecko może już nawet zacząć ssać kciuk i stać się bardziej aktywne. Jego struny głosowe są także w pełni rozwinięte, choć użyje ich po raz pierwszy dopiero kilka sekund po przyjściu na świat!

Twoje ciało

Wraz z końcem tego tygodnia, wkraczasz w drugi, zdecydowanie przyjemniejszy trymestr! Pod wpływem hormonów większości ciężarnych poprawi się stan Twojej skóry i paznokci. Włosy staną się gęste i błyszczące. Ustąpią też nieprzyjemne objawy takie jak mdłości czy senność. Nabierzesz sił i energii do działania. Zasady zdrowego żywienia w czasie ciąży mówią zarówno o tym, co powinnyśmy jeść jak i o tym, czego powinnyśmy unikać. Niektóre pokarmy mogą zaszkodzić dziecku lub odbić się niekorzystnie na Twoim zdrowiu, dlatego z największą uwagą powinnaś myśleć o bezpieczeństwie żywności.

W czasie ciąży powinnaś wyeliminować z menu produkty mogące stwarzać ryzyko infekcji:

  • Niedogotowane lub surowe jaja oraz produkty, w których składzie mogły się one znaleźć (również domowej roboty majonez i lody, do przygotowania których używa się surowych jaj).
  • Niedogotowane lub niedopieczone (grill!) lub rzadkie odmiany mięsa, drobiu, ryb.
  • Surową rybę i mięso, wchodzące m.in. w skład takich dań jak sushi czy tatar.
  • Niepasteryzowane mleko, sery, jogurty, twarożki, sery typu brie, camembert, ricotta, sery pleśniowe Nie musisz rezygnować ze zwykłego sera żółtego i białego, oraz takich, do produkcji których użyto mleko pasteryzowane – sprawdź na etykiecie!
  • Tuńczyk, rekin, włócznik, marlin, małże – ryby i owoce morza nie zawsze są z czystego oceanu mogą zawierać rtęć, szkodliwą dla rozwoju systemu nerwowego dziecka. Jeżeli nie możesz żyć bez tuńczyka, staraj się nie jeść go częściej niż raz w tygodniu. Z tego samego powodu unikaj ryb w puszkach.

Oceń ten artykuł: