Produkty zbożowe są ważnym elementem codziennego jadłospisu – najpierw niemowlęcia, a później małego dziecka i osoby dorosłej. Kaszki to idealny sposób na zapoznanie maluszka ze smakiem pierwszych zbożowych posiłków. Świetnie sprawdzą się m.in. na śniadanie, a przyzwyczajenie dziecka do regularnego jedzenia śniadań jest ważnym elementem nauki prawidłowych nawyków żywieniowych.
Co znajdziesz w tym artykule:
Od kiedy można podawać kaszki niemowlęciu
Maluszek karmiony piersią z czasem – ze względu na rosnące zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze – potrzebuje rozszerzenia diety. Kilkumiesięczne niemowlę potrzebuje m.in. coraz więcej energii, którą możesz mu dostarczyć np. dzięki zbożowym posiłkom.
Zgodnie z zaleceniami ekspertów nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż w 26. tygodniu życia niemowlęcia (początek 7. miesiąca życia)[1] należy rozpocząć rozszerzanie jadłospisu. Początkowo, niewielkie ilości kaszek powinny pojawić się w diecie niemowlęcia, kiedy pozna ono smak pierwszych warzyw i owoców. Taka kolejność rozszerzania menu to inwestycja w kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka.
Jaka ilość kaszki będzie odpowiednia dla niemowlęcia?
Niepowtarzalną okazję nauki dobrych nawyków żywieniowych daje Ci okres rozszerzania diety dziecka, gdy uczysz malucha pierwszych smaków i przyzwyczajasz go do regularnego jedzenia posiłków. Na etapie rozszerzania diety wystarczy zaledwie kilka łyżeczek kaszki. To czas, w którym maluszek dopiero zapoznaje się z nowymi smakami i konsystencjami innymi niż mleko. Z czasem ilość podawanej dziecku kaszki będziesz mogła zwiększać aż do pełnej porcji. Porcja kaszki BoboVita, przygotowana zgodnie z opisem na opakowaniu, stanowi dla maluszka pełnowartościowy posiłek, który dostarczy mu m.in. witaminy i składniki mineralne ważne dla budowania rozwoju*.
Jak podawać kaszki dziecku?
Kaszki to idealny pomysł na pierwszy posiłek , który zaspokoi głód i da energię na dobry początek dnia. Pamiętaj, że przyzwyczajanie dziecka do regularnego jedzenia śniadań jest ważnym elementem kształtowania u niego prawidłowych nawyków żywieniowych. Ponadto nauka jedzenia śniadań to ważny krok do regularnego spożywania 5 posiłków dziennie: 3 posiłków głównych i dwóch mniejszych, co jest jedną z podstawowych zasad prawidłowego odżywiania.
Po porannej porcji mleka Twoje dziecko z pewnością jest już w pełni rozbudzone i radosne. To doskonały moment, aby spróbowało dodatkowo czegoś nowego i rozpoczęło naukę spożywania śniadań. Pomogą Ci w tym kaszki. Do kaszki bezmlecznej zgodnie ze sposobem przygotowania należy dodać mleko, odpowiednie do wieku, które dziecko pije na co dzień, dzięki czemu jej smak stanie się bardziej znajomy. Możesz także wybrać kaszki mleczne, które są źródłem kluczowych witamin i składników mineralnych ważnych dla rozwoju[KA6] dziecka*.
Czy wiesz, że?
W wieku 5 miesięcy niemowlę podwaja swoją urodzeniową masę ciała. Potraja ją, gdy kończy rok, a w wieku 3 lat masa ciała dziecka jest już czterokrotnie większa niż w dniu narodzin! Pamiętaj, że ogromne znaczenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju młodego organizmu ma prawidłowo skomponowana dieta.
Kiedy Twój maluch skończy rok, kaszki wciąż powinny stanowić ważny składnik jego codziennej diecie. Zaleca się by w jadłospisie małego smakosza pojawiło się 5 porcji różnych produktów zbożowych. Małe dziecko już coraz więcej potrafi, z radością okrywa świat i jest w ciągłym ruchu. Jest już znacznie bardziej aktywne fizyczne, a ruch [KA7] angażuje siłę mięśni, dlatego odgrywa ważną rolę w rozwoju małego dziecka – wpływa na rozwój i siłę mięśni, mocne kości, poprawę koordynacji i zwiększanie elastyczności. Aby wspierać ten proces oraz dostarczać maluchowi energię dla wzmożonej aktywności fizycznej, dodawaj do jadłospisu roczniaka kaszki skomponowane z różnorodnych zbóż,[KA8] [KPS9] w tym również z pełnego przemiału. To pyszne i wartościowe posiłki dopasowane do potrzeb dziecka na różnych etapach jego rozwoju.
W jaki sposób przygotować kaszkę dla maluszka?
Spośród kaszek BoboVita masz do wyboru kaszki mleczne oraz bezmleczne. Przygotowując je, pamiętaj, aby zawsze stosować się do instrukcji zawartej na opakowaniu.
Aby przygotować kaszkę mleczną, wystarczy zagotować wodę, odmierzyć jej odpowiednią ilość (wskazaną na opakowaniu), wlać do miseczki i ostudzić. Następnie należy wsypać do niej odmierzoną – zgodnie z informacją na opakowaniu – ilość kaszki i wymieszać. Kaszkę bezmleczną przygotowuje się podobnie, ale zamiast z wodą, należy ją przygotować z mlekiem odpowiednim do wieku dziecka,
* % zalecanego dziennego spożycia. Na przykładzie 1 porcji mlecznej kaszki PORCJA ZBÓŻ mleczna 7 zbóż zbożowo-jaglana owocowa
Przykładowe śniadanka wraz z wartościami odżywczymi
[1] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne /Pediatria 2021, T. 18.