Efektywne i bezstresowe karmienie niemowlaka

2 min

neurologopeda, oligofrenopedagog

shutterstock_1781960915

Okres noworodkowy i wczesnoniemowlęcy to czas, kiedy dziecko pobiera pokarm wyłącznie za pośrednictwem ssania. Pozornie może się wydawać, że nie jest to czynność skomplikowana i oparta jest wyłącznie na reakcjach odruchowych. Nic bardziej mylnego.

    shutterstock_1781960915
    shutterstock_1781960915

    Sama obecność reakcji ssania, połykania i poszukiwania źródła pokarmu nie jest wystarczającym warunkiem bezpiecznego i efektywnego karmienia.

    Reakcje odruchowe zapewniają przetrwanie, ale zanim maluszek razem ze swoją mamą nauczą się bezstresowego i efektywnego karmienia, muszą poznać się nawzajem i wypracować dodatkowo umiejętności, które pozwolą na:

    • rytmiczną i spokojną pracę warg, żuchwy i języka, co wpływa na umiejętność uzyskania podciśnienia w jamie ustnej i jest bardzo ważnym warunkiem dla sprawnego opróżniania piersi podczas karmienia,
    • sprawne koordynowanie połykania z oddychaniem, bez oznak zmęczenia, nadmiernego wysiłku, krztuszenia i kaszlu podczas karmienia dziecka,
    • spokojne karmienie w stałych odstępach czasowych, z przeświadczeniem, że dziecko zjadło tyle ile potrzebuje, bez konieczności szybkiego dokarmiana.

    Umiejętności zdobyte przez niemowlę w pierwszych miesiącach życia oraz to, czego nauczy się o sytuacji karmienia, będzie stanowiło podstawę dla rozwoju kolejnych umiejętności w zakresie pobierania pokarmu. Dlatego warto pamiętać, że:

    • nie każdy płacz dziecka oznacza, że jest ono głodne - możliwe, że po prostu chce się przytulić,
    • jeśli dziecko domaga się częstego karmienia i je często, ale małymi porcjami, to może mieć problem z umiejętnością pobierania pokarmu,
    • niepokój podczas karmienia nie zawsze świadczy o alergii lub nietolerancji pokarmu i czasem należy poszukać innego źródła problemów, jak, np: połykanie powietrza podczas karmienia, nadwrażliwość na bodźce dotykowe czy problemy z zakresu motoryki przewodu pokarmowego.

    Jakie sygnały mogą świadczyć o braku umiejętności efektywnego pobierania pokarmu:

    • wysuwanie języka podczas ssania,
    • kąsanie brodawek lub ssanie poprzez dociskanie dziąseł do smoka,
    • krztuszenie i kaszel podczas karmienia,
    • znaczna męczliwość, która powoduje konieczność karmienia "na raty".

    Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami.

    Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

    Oceń ten artykuł: